תסמונת המעי הרגיז Ibs

פורסם: 25/12/2006 |תגובות: 0 | צפיות: 108,273 | Share

הגדרה

תסמונת המעי הרגיז, המכונה גם "תסמונת המעי העצבני" על פי השקפתי אינה באמת קיימת. עושה רושם שכאשר כל בדיקה אפשרית יוצאת תקינה ולרופאים אין מושג מה לא בסדר הם משליכים את הכותרת "מעי רגיז" ובזה סוגרים עניין. ישנן סיבות רבות לכך שמעי יתנהג בצורה עצבנית וחסרת נינוחות, ישנן סיבות לכך שאין הרמוניה בתפקוד בין חלקי מערכת העיכול השונים, שהאיברים אינם מתפקדים בעיתוי הנכון להם, שפריסטלטיקת המעי עובדת בצורה לא סדירה, פעם מהירה ופעם איטית. הגורמים יכולים להיות החל ממזהמים ופרזיטים וכלה במצבים רגשיים-נפשיים. הסימפטומים כוללים דרגות שונות של כאבי בטן, עצירות, שלשול, נפיחות, גזים, העדר התרוקנות מלאה ועוד.

 

לצורך העניין, במאמר זה אכנה את הסימפטומים "תסמונת מעי רגיז".

שכיחות

מסתבר שתסמונת המעי הרגיז שכיחה ביותר. הערכה לגבי שכיחות התסמונת באוכלוסיה עולה כל שנה בהתמדה, כיום מעריכים שמדובר בכחמישית מהאוכלוסיה, כאשר רק 25%-30% מהם פונים לקבלת עזרה רפואית. כ- 30 מיליון אמריקאים סובלים ממנה והיא שכיחה פי שניים עד פי שלושה בנשים. נשים הסובלות ממנה מדווחות שהסימפטומים קשים יותר במהלך ימי הווסת, כנראה ששינויים הורמונליים מגבירים את רגישות המעי להתכווצויות.

30%-50% מהפונים לגסטרואונטרולוגים מתלוננים על סימפטומים המאפיינים את התסמונת.
לפי הערכות אחד מכל תשעה תלמידי בית ספר סובל ממאורע חולף של סימפטומים דמויי תסמונת זו לפחות פעם בשלושה חודשים ומספר זה במגמת עלייה.

 

זכרו שמדובר על תסמינים ולא על מחלה! הגורמים לתסמינים יכולים להיות רבים, חשוב להבין שאין הצדקה לאבחון זה על ידי רופאים רק בגלל שהם לא מוצאים מה לא בסדר. גם אם כל הבדיקות יוצאות תקינות זה לא אומר שלא קיימת בעיה ושאפשר להכניסה תחת הכותרת "מעי רגיז".

השכיחות גדולה יותר בנשים צעירות בגיל ההתבגרות ונדיר שהתסמונת תתפרץ לראשונה בגיל המבוגר.

בספרות המקצועית מתוארים שני סוגים עיקריים של IBS

IBS אשר התופעה הדומיננטית בה היא עצירות
בסוג זה נפוצים יותר מצבי עצירות. קיימת פעילות אי סדירה של המעי, אך העצירות היא הדיווח העיקרי של החולים. התלונות איתן יגיעו חולים אלה הן כאבים לפחות בחלק אחד של המעי הגס הקשורים לתקופות של עצירות מתמשכת המתחלפת עם תקופות של יציאות בדחיפות רגילה ונורמאלית. הצואה מלווה בדרך כלל בריר שקוף או לבן, הכאבים חדים ופתאומיים או קהים ומתמשכים. הכאב פוחת בדרך כלל לאחר יציאה. אכילה מעוררת את הסימפטומים ויכולים להופיע גם בחילות, נפיחות וגזים.
IBS אשר התופעה הדומיננטית בה היא שלשול
בסוג זה מופיע שלשול תוך כדי אכילה או מיד לאחריה. בדרך כלל הוא לא מופיע בלילה. נפוצות תחושות של כאב, נפיחות ולחץ בפי הטבעת ועלולה להופיע בעיה של אי שליטה על הסוגר.

סימפטומים

הסימפטומים יכולים להופיע בתדירות משתנה, יתכנו תקופות ארוכות של רגיעה ותקופות אחרות של התקפים.

 • התכווצויות וכאבי בטן הפוחתים בדרך כלל לאחר יציאה.

 • תחושת נפיחות

 • שלשול או עצירות לסירוגין כאשר השלשול לא מגיע בדרך כלל בלילה, בניגוד למחלת המעי הדלקתית קוליטיס כיבית, שבה השלשול יכול לבוא גם בלילה.

 • צואה רירית שצורתה דומה לכדורים קטנים או שטוחה כמו רצועות.

 • הפרשה מוגברת של ריר במעי הגס

 • חוסר תאבון בעקבות הכאבים ותחושת חוסר הנוחות

 • חרדה או דיכאון בדרגות שונות

 • דפיקות לב מהירות

 • עייפות ותשישות

 • בחילות

 • גיהוקים רבים

 • גזים

 • בעיות שינה

 • העדר ממצאים רפואיים המעידים על קיום של מחלה הניתנת לזיהוי

 • דחף פתאומי ללכת לשירותים ולעתים ללא יכולת להתרוקן

הסבל אינו רק גופני, מלבד מהכאבים ישנה פגיעה נפשית וחברתית. אנשים הסובלים מהתסמונת חוששים לצאת מהבית מפחד שלא יהיו שירותים זמינים, חוששים להכניס משהו לפה מתוך שיקולים וחששות דומים. פחדים אלו רק מגבירים את הכאב והם נכנסים למצב מעגלי הממחיש יפה את הקשר בין הגוף לנפש.

IBS היא אחת משלושה סינדרומים שמתייחסים אליהם כיחידה אחת עקב סימפטומים מאוד דומים:

IBS- התלונה העיקרית היא במערכת העיכול.
CFS – תלונה עיקרית של עייפות קיצונית.
פיברומיאלגיה – תלונה עיקרית של כאבי שרירים.
(בקרוב מאמר על "פיברומיאלגיה – מי אמר שאי אפשר לצאת מזה?")

 

האבחנה המבדלת נעשית לפי תשאול מקיף והתלונות העיקריות.
קנדידה מפושטת יכולה להיות גורם אפשרי לשלושתם.

 

ישנן מחלות נוספות שעלולות להזכיר בסימפטומים את תסמונת המעי הרגיז ויש לוודא שלא מדובר בהן:

 • IBD – מחלות מעי דלקתיות

 • מחלות מעי זיהומיות כתוצאה מטפילים ואמבות.

 • אי סבילות ללקטוז

 • דבירטיקולוזיס - מחלה בה קיימים סעיפים במעי הגס הקשורים לכאב בבטן התחתונה. הכאב נובע מעווית של שרירי המעי ואינו קשור לדלקת.

 • מחלות של ספיגה לקויה, אי ספיקת לבלב.

גורמים

בתסמונת המעי הרגיז תנועתיות המעי אינה סדירה, כאשר היא מהירה מאוד המזון הנאכל נדחף מהר יותר למעיים וגורם להיווצרות גזים ותחושת נפיחות ושלשול עם שאריות של מזון שלא הספיק להתעכל בצואה. כאשר תנועתיות המעי איטית, המזון עובר לאט יותר והצואה הופכת לקשה ויבשה והרי לנו עצירות.

 

גורמים אפשריים:

 1. התסמונת נגרמת בעקבות פגיעה בעצבים השולטים ביכולת ההתכווצות של שרירי מערכת העיכול ובמידת הרגישות שלהם.

 2. פרזיטים ומזהמים שונים, כולל קנדידה.

 3. ישנה סברה הגורסת כי מקור הבעיה הוא במערכת העצבים המרכזית השולטת על המעי הגס.

 4. השערה אחרת טוענת שהגורם הוא הורמונלי מאחר ונשים נוטות לסבול מ- IBS יותר מאשר גברים ולסימפטומים יש נטייה להחמיר בימי הווסת.

 5. ייתכן שהטריגרים לתסמונת הם גזים או לחץ במעי הנגרמים מאכילת מזונות מסוימים.

 6. יש הסוברים שזוהי מחלה אוטואימונית בה הגוף תוקף את עצמו.

 7. IBS שלאחר זיהום. מחקר חדש הראה שדיזנטריה חיידקית מעלה משמעותית את הסיכון לפתח בעתיד את תסמונת המעי הרגיז.

 8. משקל לידה נמוך מ 2.5 קילוגרם. (ראה מחקר למטה)

 9. מסתבר שלשיבושים ברמת הסרוטונין יש חלק בגורמים למחלה. הסרוטונין הוא הורמון המצוי גם במוח ומוכר בהשפעתו הידועה על מצבי הרוח. מערכת העיכול מעוצבבת כולה וגם היא עצמה מפרישה הורמונים ביניהם הסרוטונין. נוכחות מערכת עצבית במערכת העיכול יכולה להסביר איך מצב מצוקה נפשית יכול לגרום להתכווצויות ופעילות מעיים. לא קרה לכם שפחד, דאגה או חרדה גרמו לכם לשלשל? או שהתרגשות לפני מבחן גרמה לבטן להתכווץ?
  תהליך העיכול מתבצע על פי הוראות עצביות – הורמונליות: כאשר מורגשת נוכחת מזון במערכת העיכול מתרחש שחרור סרוטונין לדופן המעי, שם הוא נקשר לקולטנים המעבירים מידע לתאי העצב לתת הוראה לשחרור מיצי עיכול למעיים.
  באדם בריא, כשהסרוטונין מסיים את תפקידו הוא מסולק מהמקום. באנשים הסובלים מ- IBS המנגנון הזה לא עובד במיטבו, מה שגורם לסרוטונין להצטבר במעי ולגרום לתופעות הלא נעימות.

כמובן שמאוד יכול להיות שתסמונת המעי הרגיז היא מולטי-פקטוריאלית, כלומר שהגורמים לה הם שילוב של חלק או כל האמור ואולי ואף יותר מכך.

סיבות להתפרצות IBS

 1. באחוז גבוה מאוד מהסובלים מהתסמונת מדווח על אי סבילות למזון. ישנם מספר מזונות חשודים כגון שוקולד, מזונות מתובלים, חלב ומוצריו, מיצי פירות, ירקות ממשפחת המצליבים (ברוקולי, כרובית, כרוב), מזונות עשירים בשומן כגון מיונז, חמאה, מרגרינה, קצפת, גלידה ובשר אדום. חומרים חשודים נוספים הם אלכוהול, קפאין וגם קפה נטול קפאין.

 2. סיבים תזונתיים חשובים ביותר לתנועתיות ופעילות תקינה של המעי. חסר בסיבים אלו, בעיקר מהסוג המסיס במים כגון שיבולת שועל, עלול לפגוע בפעילות המעי. המעי יצטרך להתאמץ יותר בדחיפת המזון לאורך צינור העיכול.

 3. סיבה נוספת העלולה להיות טריגר להתפרצות IBS היא דלקת בקיבה ובמעיים. אצל 20% מהחולים התסמונת מתחילה לאחר אירוע של דלקת מעיים חריפה.

 4. פטריית קנדידה מפושטת עלולה להוות טריגר. בדרך כלל על רקע של שימוש באנטיביוטיקה. אנטיביוטיקה משנה את האיזון הטבעי של פלורת החיידקים הידידותיים במעיים ולכן השימוש בה יכול להוות טריגר להופעת התסמונת.

 5. סיבה נוספת להתפרצות יכולה להיות צריכת תרופות, כולל שימוש קבוע במשלשלים או בתרופות להפסקת שלשול.

 6. סיבות פסיכולוגיות ונפשיות יכולות לגרום להתפרצות התסמונת. רוב החולים המכריע מתלונן על בעיות רגשיות כגון חרדה, עייפות נפשית, כעסים, דיכאונות והפרעות שינה.
  בנוסף, מעל 70% מהחולים שהתלוננו על תסמונת המעי הרגיז עברו משבר ילדות כמו מחלה כרונית, גרושים של ההורים או מות של הורה או אדם קרוב. הרבה פעמים אירועים שקורים לאדם בתחילת חייו מעצבים את האופן שבו הוא יגיב למתחים במשך כל ימי חייו.
  החולים מספרים שהסימפטומים עצמם מחמירים בעקבות אירועים מלחיצים.

מחקרים שנערכו על בעלי חיים מראים שמתח, בעיקר בתחילת החיים, יכול לגרום להפרעת מעיים כרונית.
תגובות גופניות למצבי סטרס ומצוקה אינן חדשות. רובנו כבר מכירים בקשר בין הגוף לנפש. כאשר הגוף חש מצוקה מופעלים תאים אשר מחוללים תגובה דלקתית שמשבשת את תהליך העיכול בקרב הסובלים ממעי רגיז.

אבחנה

האבחון קשה מאחר ואין ממצעים רפואיים היכולים לאשש בעיה קיימת. לעיתים קרובות נאלצים להסתפק בתשאול מקיף של החולה ולבצע אבחנה על סמך שלילת מחלות ובעיות אחרות כגון אולקוס או מחלות מעי דלקתיות (מחלת קרוהן, וקוליטיס כיבית), גידולים, אי סבילות ללקטוז, צליאק וכדומה.
ישנה אבחנה הנעשית על פי קריטריוני "רומא"- מדובר בקריטריונים שפותחו לאבחון התסמונת שבה למראית עין המעי נראה תקין, אך אינו מתפקד באופן תקין. הוחלט להגדיר באבחנה: כאב בטן, שלשול ו/או עצירות לסירוגין ושאר הסימפטומים, כאשר התנאי הוא שהם נמשכים במשך שלושה חודשים לפחות.

מחקר

ישנם מחקרים רבים מספור המקשרים IBS עם סיבות וגורמים שונים. אסתפק באחד מהם:
ב - 1967 החל מחקר בן 12 שנים בו נבדקו למעלה מ 3,300 זוגות תאומים זהים ולא זהים. נמצא שאלו שנולדו במשקל נמוך מ- 2.5 קילוגרם היו בעלי סיכון גבוה יותר לפתח IBS. בשלב זה לא הצליחו החוקרים להעריך מספרית עד כמה גבוה יותר הוא הסיכון, אך הם כן הצליחו להעריך אותו בתינוקות שנולדו מתחת ל- 1.5 קילוגרם: הסיכון עמד על פי 2.5 ללקות בתסמונת בהשוואה לתינוקות שנולדו במשקל תקין.

כנראה שיש קשר לחוסר שלמות בהתפתחות מערכת העיכול, יכול להיות שמעורב גורם גנטי ויכול להיות פשוט קשר למצב הסטרס בו נמצאים תינוקות היוצאים לפני זמנם מרחם אימם.

טיפול הקונבנציונלי המקובל

מעט ידוע על הגורמים לתסמונת המעי הרגיז ואסטרטגיית הטיפול הסימפטומטי כגון תרופות להרגעה, לדיכאון, לטיפול בכאבים והתכווצויות, לטיפול בשלשול או בעצירות ותרופות המרפות את שרירי המעי הוכיחה את עצמה באופן חלקי בלבד.

 

דוגמא לתרופות:

לכאבי בטן רושמים בדרך כלל קולוטל, נוטנסיל, נירבקסל, קל-בטן.
לגזים ונפיחות בבטן רושמים אנציפלמד או נורית.
לבעיית עצירות נותנים אגיוקור או אגיולקס.
ולשלשולים מרובים משתמשים באימודיום.

 

תופעות לוואי

תרופות לעצירות, גזים ושלשול אינן מרפאות את הבעיה ואף עלולות ליצור תלות של המערכת בהן ובשלב כלשהו להפסיק להשפיע באותה עוצמה.

 

תרופות נוגדות דיכאון לא יעלימו את סיבת הדיכאון, אך במקרים מסויימים נוכחתי שהן הכרחיות.

 

קולוטל היא תרופה נוגדת עוויתות (מורידה רמת ספזם) המרפה את השריר החלק במערכת העיכול.
בספרות מדווח שתופעות הלוואי של התרופה יכולים להיות חוסר שינה, סחרחורת, כאבי ראש,
ירידה בקצב הלב ובחילה.

 

נוטנסיל גם כן מונעת עוויתות והתכווצות של המעי, אך תופעות לוואי כגון עצירות, הזעה מועטת, יובש בפה, בגרון ובעור הן בשכיחות גבוהה.

 

נירבקסל הינה תרופה המשלבת פעילות נגד התכווצויות ופעילות נוגדת חרדה. תופעות לוואי של תרופה זו הן יובש בפה, עצירות, עיכוב בהתרוקנות שתן, ישנוניות, ירידה בערנות, בלבול, חולשה, חוסר שיווי משקל, סחרחורת, נטייה לדיכאון ועוד.

 

לאחרונה אושרה לשיווק תרופה בשם ספזמומן (Spasmomen) המיועדת לרגישות יתר של מערכת העיכול וכאבי בטן, בעלת פעילות לטיפול בשלשולים ועצירויות. נתונים אודות תופעות הלוואי של תרופה זו תרם עודכנו על ידי החברה המשווקת.

הטיפול הנטורופתי

הגישה הנטורופתית היא הוליסטית ולכן היא לוקחת בחשבון גורמים רבים בנוסף לתלונות המטופל. מעי רגיז הוא בעצם מערכת עיכול שאינה מתפקדת במקצב הנכון, מקצב זה נפגע, בין היתר, מאורח חיים ותזונה לא טובים לאורך שנים.

איני מאמינה ב "כיבוי שרפות" סימפטומטי או עקיפת בעיה במקום לפתור אותה. אני בהחלט מאמינה שבעזרת הכוונה תזונתית, מחשבה חיובית, דמיון מודרך, צמחים ותוספים נכונים, ניתן לעזור לאדם לחזור לאיזון ולמערכת העיכול לחזור למקצב והתזמון הרצויים. הרעיון הוא, שכאשר הגוף מאוזן, יכול להתרחש ריפוי אמיתי המגיע מבפנים. פתרון חיצוני אינו בא להחליף לקיחת אחריות ועבודה לצורך ריפוי.

 

לקריאת המאמר השלם והטיפול הטבעי בתסמונת המעי הרגיז כנסו לקרוא כאן

 

שאלות ותשובות

שאל שאלה
200 תווים שנותרו
דרג את המאמר הזה
5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 16 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/972/תסמונת-המעי-הרגיז-ibs

  השאר תגובה למאמר זה

  מהו למעשה מעי רגיז? שלשולים, כאבי בטן, עצירות או תחושת חוסר נוחות במערכת העיכול, כשהם חוזרים שוב ושוב ואינם סימן לוירוס חולף, יכולים להיות תסמינים של מעי רגיז.

  על ידי: biocontrol.websitel בריאות ורפואה> בריאות - כלליl 22/10/2012 lצפיות: 160
  אורי גינסברג

  פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) ותסמונת העייפות/תשישות הכרונית (CFS)נפוצות בעיקר בקרב נשים ברחבי העולם המערבי. ההתפתחות המואצת והידע הרב שנערם הביא את הרפואה המשלימה לבעלת הכח העיקרי באיזון פיברומיאלגיה ותסמונת העייפות הכרונית. מאמר זה היינו תקציר עבודת מחקר המבוססת על יותר מ 45 מחקרים מה 10 שנים האחרונות. www.origin.co.il

  על ידי: אורי גינסברגl בריאות ורפואהl 17/11/2008 lצפיות: 30,608

  מהם הגורמים לקוליטיס? כיצד ניתן לטפל במחלה באופן טבעי? במאמר זה תוכלו לקרוא על הטיפול בנטורופתיה בקוליטיס, כיצד ניתן לטפל באדם שסובל מקוליטיס באמצעות תזונה, תוספי תזונה, צמחי מרפא, ארומתרפיה ופרחי באך.

  על ידי: ענבל ברדוגוl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 18/03/2013 lצפיות: 216
  איה הוד

  מתי ניתן לחשוד שמתפתחת דלקת מפרקים? מה ההבדל בין ראומטואיד ארתריטיס - דלקת מפרקים שגרונית, לבין אוסטאוארתריטיס - דלקת מפרקים ניוונית? מה מציעה הרפואה הקונבנציונלית בנושא? איך מאבחנים ומהם הסימפטומים? האם לנטורופתיה באמת יש מה להציע?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 18/06/2007 lצפיות: 59,167

  הומאופטיה היא שיטת ריפוי בת 260 שנה שהומצאה על ידי רופא גרמני בשם ד"ר האנמן, אשר היה מאוכזב מתוצאות הטיפול המסורתיות באותה תקופה (דיאטות הרעבה לחולי נפש כדי להוציא את ה"דיבוק", ניקוז דם למחלות חם כדי שהחום "יצא", אמבטיות כספית למחלת הסיפיליס ועוד...) ההומאופטיה היא שיטת ריפוי המעודדת את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף לרפא את עצמו. אין צורך בתרופות על בסיס כימיקליים מלאכותיים בעלי תופעות לוואי. התרופות ההומיאופתיות מבוססות על חומרים טבעיים בלבד.

  על ידי: אורי ארןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 21/03/2015

  מי לא היה חולה בעבר ואולי גם בהווה. ובטוח מאמין כי בעתיד גם יהיה חולה. האם אכן? הרפואה הקונבנציונאלית יודעת לתת היום הרבה מאוד תרופות למחלות קימות. וכל הזמן אנו שומעים על תרופת חדשות שהומצאו. אך האם אנו אמורים באמת להגיע למצבים אלה. האם אנו לא יכולים להימנע ממחלות. במיוחד ממחלות כרוניות אשר להן צריך לקחת תרופות באופן קבוע. האם ניתן להימנע מתהליך זה ולעשות טיפולים משפרי חיים טיפולים למניעת המחלה או טיפולים להחמרת המצב.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015 lצפיות: 13

  לחץ הוא מצב הקיים אצלנו אשר נועד להגן עלינו מפני מצבים קיצוניים. כאשר הלחץ ברמה סבירה הוא שומר ומגן עלינו. stress ברמה סבירה משאיר אותנו דרוכים וערניים לסובב אותנו לדברים שקורים ומתרחשים סביבנו. ועוזר לנו להיזהר להישמר ולהתמודד עם החיים.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015

  האם אנו יכולים להחליט על הגורל שלנו או שגורלנו קיים ואנו צריכים לחיות את החיים "זה מה יש"!!! במאמר זה נבדוק את היכולת שלנו לבחירה והחלטה על גורלנו ועל השפעות הסביבה באיכות חיינו.

  על ידי: דבורה אלמקייסl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 08/01/2015 lצפיות: 12

  התרבות המערבית וגם הרפואה הקונבנציונאלית מושתתות על הנחת היסוד שהגוף והנפש הינם נפרדים. האם הנחה זו אכן נכונה? הרי כולנו יכולים בקלות להיזכר בחוויה בה הגוף והנפש הגיבו זה לזה. למשל, מה קורה לכם כשאתם בסטרס? הרי זהו מצב "נפשי": תערובת של רגשות חרדה, רוגז ועוד, וגם של מחשבות מטרידות: "אני חייב להספיק...". אך זהו גם מצב גופני: לחץ הדם עולה, יש עייפות וכאבי ראש, וגם מערכת החיסון מושפעת לרעה. במאמר זה אסרוק את יחסי הגומלין בין הגוף והנפש, ואת האופנים שבהם הם באים לידי ביטוי.

  על ידי: עמנואל פפר נייברגרl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 04/01/2015

  כאבי ראש נחשבים לתלונה הפופולרית ביותר בתחום הכאבים. כמעט כל אחד חווה בחייו לפחות פעם אחת כאב מסוג זה. הכאב יכול להגיע בכל גיל, כולל בקרב ילדים והוא יכול להופיע כחלק ממחלה כמו למשל במחלות חום או להופיע בנפרד כסימפטום יחיד.

  על ידי: אבנר כהןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 29/12/2014 lצפיות: 32
  אלכס אדמון

  תגליות מדעיות עדכניות מלמדות על חיים בים המלח הנקרא בלועזית ים המוות. האם יש קשר בין החיים בים המלח והתכונות הרפואיות המדהימות שלו, ואיך ניתן לנצל אותם לטובת בריאותנו? התשובות במאמר!

  על ידי: אלכס אדמוןl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 17/12/2014 lצפיות: 24

  אורח החיים כיום הוא הישגי ותובעני. צריך לתמרן בין משפחה וקריירה, לאזן בין החשק לביס מתוק לבין השאיפה לגוף חטוב. אנו מנסים להשיג את הכל ומהר, להספיק הכל בצורה מושלמת. למרות הרצון הטוב ,לעתים קרובות אנחנו מוצאים את עצמנו מותשים, חרדים ומוצפים, רחוק-רחוק בתחתית סדר העדיפויות שלנו, משוועים לאיזון. אתם יכולים לשנות את המצב! קיים קשר הדוק בין גוף ונפש, וניתן להשפיע על אחד מהם וכך גם על השני. אשתף בכמה טיפים פשוטים וקלים ליישום, שיעזרו לכם להרגיש מאוזנים יותר וקשובים לגופכם, לנפשכם ולקשר ביניהם.

  על ידי: עמנואל פפר נייברגרl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 15/12/2014 lצפיות: 30
  איה הוד

  נסו לדמיין איך יהיה להרגיש קליל יותר, בלי העייפות הנוראית שמלווה אתכם, בלי מכאובים שונים ומשונים (אי נוחות בבטן? כאבי ראש?). נסו להרגיש איך זה יהיה שהמחשבות פתאום מתבהרות והחיבור לגוף הוא טוטאלי, הכול עובד כמו שצריך בהרמוניה ובקצב הנכון.

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואהl 02/12/2009 lצפיות: 971
  איה הוד

  טכניקת אי.אפ.טי (Emotional Freedom Technique) תפסה בשנה האחרונה תאוצה רצינית בקרב הציבור ובקרב מטפלים רבים ובצדק. על השיטה, איך זה עובד, כמה סיפורים אישיים ועל הסדנה תוכלו לקרוא במאמר זה.

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 02/07/2008 lצפיות: 12,399
  איה הוד

  תאמינו או לא, זה לא מתחיל ולא נגמר בתולעים במעיים... אילו מזהמים נוספים יכולים לחיות בתוכנו ועל חשבוננו ולגרום לנזק? מה הן התופעות והסימפטומים שעשויים לחוות כאשר יש מזהמים במעיים? מה הטיפול הקונבנציונלי מציע והאם יש טיפול טבעי?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 01/07/2008 lצפיות: 162,750
  איה הוד

  ניסיתם טיפול טבעי וזה לא עבד? מוכנים לשאול את עצמכם שאלות ולברר פרטים לעומק? מה הן הסיבות לאי הצלחת טיפול טבעי?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 03/04/2008 lצפיות: 4,368
  איה הוד

  כאבי בטן? צרבות? חוסר תיאבון? אולי יש לכם אולקוס? חיידק הליקובקטר פילורי? מאמר מקיף על אולקוס, הגורמים לו, הסימפטומים, הטיפולים והקונבנציונליים ותופעות הלוואי והטיפול הטבעי - עוזר או לא עוזר?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 03/03/2008 lצפיות: 102,998
  איה הוד

  מערכת העיכול היא אחת המערכות הרגישות ביותר בגוף, ונמנית בין המערכות שגם עובדות הכי קשה. אחוז מאוד גבוה מהאוכלוסייה סובל מבעיית עיכול כזו או אחרת - מה הטיפול הנטורופתי מציע?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 30/12/2007 lצפיות: 4,223
  איה הוד

  בעיית גזים יכולה להיות דבר מטריד ביותר, ואף להוות חלק מבעיה גדולה יותר שמומלץ לטפל בה. על הגורמים האפשריים להיווצרות גזים והטיפול הטבעי תוכלו לקרוא במאמר זה.

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 09/11/2007 lצפיות: 2,056,753 lתגובות: 1
  איה הוד

  מה זה בכלל טחורים? האם זה תמיד כואב? עד כמה הם באמת נפוצים? איך אפשר לדעת שיש טחורים? הריון וטחורים, אילו סוגי טחורים קיימים? מה הסימפטומים ומה הם הגורמים? איך מטפלים ברפואה הקונבנציונלית? והכי חשוב, ובשביל זה אנחנו כאן: הטיפול הטבעי - עוזר או לא עוזר? איזה צמחים חשוב לקחת בחשבון?

  על ידי: איה הודl בריאות ורפואה> רפואה משלימהl 01/09/2007 lצפיות: 787,021 lתגובות: 12
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast