אולפן הקלטות – לא לאמנים בלבד

היו ימים בהם הקלטה במסגרת אולפן הקלטות הייתה כרוכה בעלויות גבוהות, אשר דרשו מהמשתמשים לחשב ולחסוך כל דקת אולפן. בשל עובדה זו, היחידים אשר נעזרו בשירותיהם של אולפני הקלטות היו אמנים מפורסמים בעלי שם, אשר מוכרים אלבומים בהיקפים גבוהים, שמצדיקים מבחינה כלכלית את השימוש בשירותיהם של אולפני הקלטות. עם התפתחות טכנולוגיית ההקלטה, שירותיהם של אולפני הקלטות הפכו לנחלת הכלל, וכיום אולפני הקלטות מציעים שירותים רבים לקהל הרחב. במאמר זה נעסוק בהליך הבחירה בין האפשרויות השונות שמציעים אולפני הקלטות, וניתן כמה טיפים הנוגעים לבחירת אולפן הקלטות אשר יתאים לצרכים ולתקציב שלכם.

ראשית נקדים ונאמר כי קיימים בשוק סוגים רבים מאוד של אולפני הקלטות, אשר ההבדלים בין רמות הציוד שלהם ומקצועיותם הם תהומיים. מצד שני, קיימים גם פערי מחירים משמעותיים בין סוגי האולפנים השונים, ואין דומה עלות שעת הקלטה באולפן ביתי לעלות שעת הקלטה באולפן חדיש ומקצועי, המנוהל על ידי מיטב אנשי המקצוע.

המסקנה מכך היא ברורה. עליכם לשקול היטב מהו הצורך שלכם ומהו סוג האולפן הדרוש לכם. אם אינכם זמרים מקצועיים וכל שדרוש לכם הוא אולפן הקלטות בו תקליטו שיר למסיבה של חבר, תוכלו לבחור באופציה העממית ואף החובבנית. אם, מאידך, המוסיקה היא עולמכם ומקור פרנסתכם, מקצועיותו של אולפן הקלטות היא שיקול משמעותי ביותר ובו תלויה גם הצלחתכם האמנותית. במקרה כזה תעדיפו כמובן לבחור אולפן הקלטות מקצועי, שיסייע לכם להפיק את המיטב מכישרונכם. לפני התחלת סקר השוק שלכם, עליכם להתמקד ולהגדיר במדויק את השירות שאתם מבקשים לקבל מאתאולפני הקלטות ככל שתהיו מדויקים יותר בהגדרת הצרכים שלכם, כך תחסכו זמן יקר של התרוצצות באולפנים המספקים אפשרויות שאין לכם צורך בהן, ולא פחות חשוב  –  תמצאו אולפן הקלטות המתאים לתקציב שלכם, מבלי להתפשר על איכות ההקלטה.

כיצד בוחרים אולפן הקלטות  

לאחר שהבנו כי גם אנשים מן השורה יכולים להשתמש בשירותי אולפני הקלטות, ניתן מספר טיפים אשר יעזרו לכם לבחור אולפן הקלטות אשר יתאים לצרכיכם:

אווירה: כאשר מדובר ביצירה אומנותית כלשהי, לאווירת המקום שמור תפקיד מכריע ביצירת תוצר מוצלח. לפני שאתם מתעניינים במחיר ובמפרט הטכני של האולפן, חשוב לוודא כי אווירת אולפן ההקלטות מתאימה לכם. אווירה מתבטאת בעיקר באנשים שאיתם תבואו במגע, וביניהם תמצאו את מנהלי האולפן, טכנאי הסאונד ועוד. אם אנשים אלו יקרינו תחושה של לחץ, אף הציוד הטוב ביותר בעולם לא יפצה אתכם על כך. מעבר לאנשים, וודאו כי הסביבה הפיסית מתאימה ומרגיעה מספיק בשבילכם.

להקת הליווי: לעיתים אתם מגיעים לאולפן ההקלטות לאחר שגיבשתם צוות של מוסיקאים שילווה אתכם במהלך ההקלטה. אך פעמים רבות המוסיקאים המלווים הם נגני אולפן מקצועיים שמעסיק אולפן ההקלטות. חשוב במקרה כזה לברר שאתם מדברים אותה שפה מוסיקלית ושביכולתם לסייע לכם להפיק את המוסיקה שברצונכם ליצור. נגנים מקצועיים מסוגלים להתאים עצמם לסגנונות שונים, אך לעיתים נדרשת גם קירבה נפשית אל המוסיקה ולא מיומנות טכנית גרידא, וחשוב לוודא זאת מראש.

שירותי פוסט פרודקשן: יצירת מוסיקה אינה מסתכמת בהקלטתה במסגרת אולפני הקלטות, ופעמים רבות יש להעביר את החומר המוקלט תהליך של פוסט פרודקשן המסייע להפיק את התוצר הטוב ביותר מחומר הגלם שהוקלט. כדאי לבדוק האם האולפן בו בחרתם להקליט מספק שירותים אלה, מה כלול בהם ומה עלותם. לעיתים תוכלו לקבל שירות זה במחיר זול יותר כעסקת חבילה, מאשר לשכור שני מקומות שונים לבצע את התהליך.

אולפן הקלטות הינו המקום בו תוכלו לממש את שאיפותיכם ולהוציא שיר או קליפ, אשר ילווה אתכם לאורך שנים. לבסוף נזכיר רק כי לשם הנוחות אנו ממליצים לכם לבדוק את אפשרויות ההקלטה המוצעות על ידי אולפני הקלטות באזור מגוריכם.

הוסף תגובה