ביטוח חיים – חשוב לדעת לפני שעושים

ביטוח חיים – כל אחד ואחת מאיתנו, במהלך חיינו הבוגרים, מגיעים לשלב בו יש לעשות ביטוח חיים
מהו ביטוח חיים? ביטוח חיים הוא כיסוי ביטוחי למקרי מוות שונים של המבוטח בטרם עת ובדרך כלל כוללים הסדרים ביטוחיים למקרה של אובדן כושר עבודה, בעקבות תאונה או מחלה. הפוליסה ממומנת על ידי תשלום חודשי, הלוא הוא הפרמיה, בהתאם לתנאי הפוליסה. במידה ומבוטח נפטר, הסכום שהצטבר במהלך תקופת התשלומים, צריך להיות משולם לתובעי הביטוח, בדרך כלל בני משפחה. אפשרות נוספת היא שיורשי המבוטח מקבלים את סכום הביטוח במלואו ולא רק את הסכום שהצטבר במהלך תקופת התשלומים, בתנאי שהמבוטח הפריש את הסכומים כסדרם.

ביטוח חיים- איך בוחרים את הסוג המתאים
פוליסת ביטוח חיים פרטית מכילה מרכיבים של ביטוח ושל חיסכון, הנקבעים מראש על ידי הלקוח. יש גורמים נוספים הנכללים בפוליסה של ביטוח חיים, כגון ביטוח אובדן כושר עבודה, מסלול ביטחון לגיל פרישה וכיסויי ביטוח נוספים, למקרה של מחלה קשה ו/או נכות עקב תאונה. כמו כן, יש לבדוק מהו אחוז הנכות שמזכה את המבוטח בכיסוי ביטוחי. אחוז זה נקבע על ידי חברת הביטוח בפוליסה. זאת במטרה שלא ייווצר חלילה מצב של אובדן כושר עבודה באחוז מסוים, שנמוך ממה שנקבע בפוליסה. 
יש לבדוק את המחלות המכוסות בביטוח ולהתאים את הפוליסה לקבוצות הסיכון השונות  –  מעשנים, מחלות לב, היסטוריה רפואית של סרטן וכן הלאה.

 

יש לבדוק את התאמת ההגדרות של הפוליסה לאובדן כושר עבודה לחיינו ולעיסוק שלנו. מורה לדוגמא, לא צריכה את אותן כיסויי תאונות כמו פועל במפעל לחומרים מסוכנים. יש גם לקבוע את "מוטבי" הביטוח, מובן שעם השינויים המשפחתיים בחיינו יש לעדכן את המוטבים, משום שאלו יהיו השארים היחידים הזכאים לתבוע את כספי הביטוח, בעת הצורך.

ביטח מחלות קשות הוא בדרך כלל אחד מהנספחים או ההרחבות של פוליסת ביטוח חיים. ביטוח זה משלב את הכיסוי הביטוחי למקרה של מחלה ולמקרה של אובדן כושר עבודה בעקבותיה. הביטוח מיועד לכסות עלות טיפולים שונים וכן לאפשר למבוטח לשמור על איכות חייו במהלך הטיפול. גובה הפרמיה לביטוח זה נקבע על פי מצבו הבריאותי של המבוטח וגילו. יש לציין כי ביטוח למעשנים מייקר משמעותית את הפרמיה. ביטוח זה נעשה בדרך כלל עד גיל 65, שכן מגיל זה ואילך עולה הסיכון.
יש לציין כי קיימים סוגים רבים של פוליסות ביטוח חיים  –  פוליסת ביטוח חיים לעצמאיים, פוליסה המשתתפת ברווחים, פוליסת מנהלים ועוד..

יש לבדוק אם אין ביטוח חיים כפול דרך ביטוח המנהלים במקום העבודה. יש להשוות בין ביטוח המנהלים לבין פוליסת ביטוח חיים פרטית, כדי למנוע כפילויות. ביטוח סיעודי, לדוגמא, שכלול בביטוח המנהלים מייתר את הצורך בביטוח סיעודי בביטוח חיים הפרטי. כמו כן, רצוי לבדוק מה קורה עם כספי הביטוח במידה שעבודתכם במקום העבודה נפסקת. 

הצהרת בריאות הינה טופס, בו מצהיר המבוטח על בריאותו. לעיתים יכולה חברת הביטוח  לתבוע חוות דעת רפואיות ובדיקות רפואיות. הצהרת בריאות מהווה גורם חשוב מאוד בפוליסת ביטוח חיים. ביטוח לאובדן כושר עבודה מבטיח פיצוי חודשי מחברת הביטוח. במידה ומתקבלת תביעה בנוגע לאובדן כושר עבודה, המבוטח מפסיק לשלם את הפרמיה החודשית.

אפשר לסכם ולומר שפוליסת ביטוח חיים מורכבת משני מרכיבים עיקריים  –  השקעה לחיסכון והשקעה לביטוח. יש לשים לב לתוכניות השונות ולמצוא את התוכנית המתאימה לך ביותר, על פי המקצוע, הסיכונים, המצב הבריאותי וההיסטוריה רפואית של המשפחה וכמובן, יכולת ההשקעה וגובה הנכסים. יש לזכור לעדכן את המוטבים בפוליסה עם כל שינויי משפחתי בחיינו וכן לזכור כי תקופת ההתיישנות של תביעת הביטוח היא שלוש שנים. כל הגשה תביעה מעבר לפרק זמן זה, עלולה להביא לדחיית התביעה. בברכת בריאות שלימה.. ב"מיקא" סוכנות לביטוח תוכלו לקבל מענה כולל לכל הקשור לביטוח חיים אשר ברצונכם לרכוש, תוכנית קרן פנסיה, ביטוח רכב ועוד..

הוסף תגובה