האם מרקים הם רק לחורף?

במקומות רבים נאכלים מרקים ממרכיבים פחות טריוויאליים. באירופה נפוצים מרקי דם העשויים מדמם של בעלי חיים שונים. במקומות אחרים נאכל מרק מנגו. כיום אנו מכירים כבר את מרק המיסו היפני המכיל גם אצות. כולנו זוכרים את מרק העיניים מהסרט אינדיאנה ג'ונס. בכל מקרה, כמעט בכל מקום בו נאכלים מרקים חמים, נאכלים גם מרקים קרים.

מרק קר מאוד
אם כן, מרק הוא לא רק עניין של חורף. המרק הקר הפופלארי ביותר הוא אולי הגספאצ'ו. להכנת גספאצ'ו ישנם מאות מתכונים (כמו לכל מרק נפוץ), אך הבסיס הוא תמיד עגבניות. מרק קיצי נוסף הוא מרק יוגורט, לו מוספים הרבה פעמים מלפפונים ושמיר. ישנו כיום אפילו מרקים קרים מסברס. מרק קר הוא פתרון נהדר לימי הקיץ החמים בהם מזיעים גם ככה מספיק.

איך מכינים? 
ישנם שיטות שונות להכנת מרקים קרים. חלק מהמרקים הקרים דורשים בישול מוקדם של המרכיבים, וקירור המרק לאחר מכן לפני הגשתו. מרקים קרים אחרים מכינים מחומרים שאינם דורשים בישול. פשוט שמים הכול ביחד, מערבבים, ומקררים קצת לפני ההגשה. מרקים קרים נפוצים כיום גם כמנות אחרונות.

ממה זה?
מרק טוב הוא תולדה של מרכיבים טובים (הדבר נכון באופן כללי לגבי אוכל). בכדי להבטיח שהמרק שלכם ייצא טעים, רצוי לבחור את המרכיבים הטריים והאיכותיים ביותר. בניגוד לשקשוקה, מרק גספאצ'ו מחייב שימוד בעגבניות טריות.

כמה שמת?
מרק טוב הוא גם עניין של יחסים נכונים בין המרכיבים. מי מאתנו לא אכל מרק מלוח מדי, או מרק שלא היה בו די מלח?. אולם, תבלינים הם לא הדבר היחיד שנותן למרק את טעמו. מרק ירקות עם יותר מדי סלרי עלול לקבל טעם מובהק למדי, שלא לדבר על כוסברה. גם הכוסברה, דרך אגב, היא בסיס למספר מרקים. היחסים בין המרכיבים השונים של המרק הם שנותנים לו אופי. יש אנשים שאוהבים מרק בטעם של חורף (עם הרבה ירקות שורש), ויש אנשים שמעדיפים מרקים פיקנטיים. כל אחד והמרק שלו.

נזיד! 
סמיכותו של המרק היא גם עניין חשוב. מרק בצל הוא דוגמה טובה לכך. למרקי זה מוסיפים בדרך כלל מעט קמח על מנת שיקבל מרקם סמיך מעט. ישנם גם מתכונים למרק בצל קר, כך שגם אותו ניתן לאכול בימי הקיץ (או האביב). מרקים מימיים מדי הם באופן כללי עניין לא רצוי, וגם מרק ירקות רצוי שיהיה בו גודש רב של ירקות. כמובן שיש אנשים שמעדיפים מרק צח, והוא נחשב כתרופה טובה לצינון (רצוי חם, כמובן).

הוסף תגובה