מה זה אפיון אתר מכירות ומדוע כל כך חשוב

מה זה אפיון אתר מכירות ומדוע כל כך חשוב

רוצים להקים אתר לא רק יפה אלא גם מוכר חזק? אפיון אתר מכירות נחוץ כמו הקמת יסודות לבניין חדש. כדי להגיע למכירות אופטימליות מקימים אתר מכירות רק אחרי אפיון מעמיק ומדעי. אפיון אתר מכירות מועיל ונחוץ לא רק באתרים מורכבים, של חנויות שמוכרות מאות מוצרים. גם עבור בניית אתרים עם עשרות מוצרים ואפילו פחות זהו שלב מאוד מאוד חשוב. 

כמה כסף מפסידים אם לא עושים אפיון אתר מכירות 

אפשר להשלים בניית אתר מכירות בצורה יחסית מהירה, אבל זו יכולה להיות טעות. אם יותר מדי ממהרים ומוותרים על שלב בסיסי של אפיון אתר מכירות יהיו כמה השלכות. במקרה אחד, יהיה צריך בהמשך להשקיע הרבה מאוד כסף בהכנסת שינוים, תיקוני עיצוב אתר מכירות ואפילו שינויים יותר עמוקים. במקרה אחר, פשוט יתקבל אתר מכירות אולי מאוד יפה אבל שלא כל כך עובד. הרבה פחות גולשים יגיעו אליו והוא לא יותאם טוב לקהל יעד רלוונטי. 

לפני שנמשך לדגשים החשובים, ניתן לכם קצת מספרים. מתוך הניסיון, כשלא עושים אפיון לאתר המכירות בצורה נכונה, מפסידים הרבה מאוד כסף. התיקונים וההשלמות שצריך לבצע אחרי שכבר מסיימים בניית חנות אינטרנטית יכולים לעלות לכם לפחות עוד 30 אחוז מהכסף שכבר השקעתם. זה במקרה הכי טוב. אם צריך לבצע תיקונים ואחר כך עוד תיקונים ועוד תיקונים, יכול להתרחש מצב שבו עלות החנות בסופו של דבר תוכפל (תוספת של 100 אחוז מהעלות). נדגיש שאלה עלויות ישירות. מעבר לזה, ללא אפיון נכון, לאחר השקת החנות המכירות תהיינה הרבה פחות טובות ביחס למצב אופטימלי. אז אם נסכם את הנקודה – בזכות אפיון מקצועי, שנעשה ממש בצורה מדעית ועל סמך ניסיון עשיר, המכירות יותר טובות כמעט מהרגע הראשון ועלות ההקמה לא תחרוג משמעותית מהתכנון.  

החוקיות המדעית של בניית אתר מכירות מצוין

הרבה אתרי מכירות מצוינים יש ברשת אבל גם הרבה יותר אתרי מכירות שלא מייצרים הכנסות אופטימליות. ההבדל הוא שאתר מכירות מצוין נבנה על סמך חוקיות מדעית. הוכח שוב ושוב שאפיון שעונה על הכללים הבאים יוכיח את עצמו שוב ושוב. הוא כולל התייחסות לדברים כמו:

  • תכנון העיצוב 
  • אפיון תהליכי מכירה 
  • אינדוקס בגוגל (SEO)
  • אפיון מערכות חיצוניות וממשקים 
  • ניהול מלאי
  • קופונים, אפסייל ומיקסום מכירות

אפיון ותכנון העיצוב 

כשאנו מדברים על עיצוב, אנו לא מתייחסים רק לכך שהחנות תהיה יפה. מדובר בכך שהאתר צריך להיות מותאם לסוג החנות שעליה מדובר. למשל, אם בשלב האפיון מחליטים שהחנות פונה לשוק מקומי ישראלי, העיצוב יותאם לשוק זה. אם באפיון מחליטים שהמכירות יופנו לשוק האמריקאי, העיצוב יהיה אחר לגמרי ויותאם לציפיות של לקוחות אמריקאיים. לפעמים צריך גם לרדת לרזולוציה נוספת, משום שהעיצוב צריך להיות מותאם גם לגילאי הלקוחות. אם באפיון עולה שהמוצרים מיועדים לקהל צעיר, עיצוב החנות צריך לדבר לצעירים. אם החנות פונה לקהל יעד מבוגר, העיצוב יהיה שונה לחלוטין. לדוגמא, הגופן והפונט יצטרכו להיות גדולים יותר. 

אפיון האתר ותהליכי המכירה 

בכל אתר מכירות ברור שנרצה שהפלטפורמה תאפשר הזנה מוצרים בצורה ידידותית ונוחה. אבל האפיון של האתר נוגע לא רק בדברים טכניים אלה ממש במהות של מיקסום המכירות. כדי להגיע לשם, בשלב האפיון נרצה לדעת לאילו תהליכי מכירה אפשר לצפות. נסביר: ישנם אתרי מכירות שבהם, בהגדרה תדירות הקניה תהיה פעם בשנה או אפילו פעם בכמה שנים. למשל אם האתר מוכר רק מקררים. ישנם אתרי מכירות שבאפיון נראה שתדירות הקניה תהיה כל כמה חודשים, לדוגמא כשמוכרים מוצרי ביגוד. לעומת זאת, באתר שמוכר מזון או תוספי תזונה, תדירות המכירות ללקוח יכולה להיות פעם בכמה שבועות. יש הבדלים משמעותיים בין אתרים שבהם הקניה חד פעמית לבין אתרים שבהם יש קשר קבוע או המשכיות מול הלקוח. מלבד תדירות הקניה, אפיון תהליכי מכירה מתקשר גם לאפסייל. כלומר, כבר באפיון נוגעים בנקודה, האם מתבקש להציע ללקוח מוצרים משלימים, מכירה של מקבצי מוצרים (באנדלים, אחד פלוס אחד) ועוד.  

אפיון האתר והקשר לגוגל

באפיון אתר המכירות לא חייבים לגעת יותר מדי בנושא החשוב בפני עצמו של אחסון חנות אינטרנטית אבל כן נרצה להיערך נכון מבחינת SEO (חיפוש בגוגל). כדי לאנדקס אתר בצורה טובה בגוגל, צריך כמה שיותר מוקדם לאפיין מילות מפתח. יש לכך השפעה על עיצוב האתר ובמיוחד על דברים כמו עיצוב קטלוגים של מוצרים, אילו קטגוריות של מוצרים נכניס לאתר. 

אפיון האתר ומערכות חיצוניות (ממשקים)

שלב האפיון נתייחס גם למערכות חיצוניות שהאתר יצטרך לעבוד מולם. בשלב זה כדאי להעריך למשל איזו מערכת סליקה תוטמע באתר. איזה ניוזלטר יהיה הכי נכון. אילו מערכות אנליטיות יעזרו לניתוח פעילות החנות. האם נרצה מערכת CRM מסוימת שתעזור בניהול המכירות והקשר עם הלקוחות. 

אפיון למיקסום המכירות 

בסיכומו של דבר, באפיון אתר טוב נתייחס לא רק לעיצוב ולהזנת המוצרים. נתייחס לכל מה שקשור עם קידום ומכירה של המוצרים. נרצה להגדיר את מהות האתר ואת מהות הלקוחות, קהל היעד. נייחס לפעילות מול הגולש מתוך מטרה למקסם את סל הרכישה. נתייחס לשלב שלפני כניסת הלקוח והתייחסות לשלב שבו הלקוח כבר בחנות ותהליך הרכישה. כדי שלא תהיינה טעויות, נציין שאפיון אתר מכירות בצורה מדעית מתוכננת יתייחס לעוד נושאים אפשריים. לדוגמא, ניהול המלאי, מבצעים מיוחדים וקופונים מורכבים לעידוד קניות חוזרות מהירות, פניה ללקוחות בימי הולדת ועוד. 

הוסף תגובה