מהי בנייה אקולוגית?

בנייה אקולוגית היא גישה הוליסטית חדשנית, המביאה לידי ביטוי אג'נדות "ירוקות", כלומר, כאלו הרואות בשמירה על איכות הסביבה ומשאבי הטבע ערך עליון.

בנייה ירוקה מגשימה את הערך הזה באמצעות תכנון מוקדם, הכולל התייחסות להיבטים כגון חיסכון באנרגיה, צמצום ייצור הפסולת התעשייתית, שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ועוד.

היתרונות של בנייה אקולוגית

יש יתרונות רבים לגישה של בנייה אקולוגית והיא משפיעה משמעותית על מגוון תחומי חיים.

בנייה אקולוגית נחשבת בריאה יותר עבור האדם וסביבתו ואף מונעת מצבים כמו "תסמונת הבית החולה" – תופעה שבה פגמים בבנייה ונזק מצטבר גורמים להופעת מחלות והפרעות בנשימה בקרב המתגוררים בבית.

בנוסף, בנייה אקולוגית מביאה לחיסכון כלכלי ניכר, על-ידי צמצום צריכת האנרגיה. אמנם העלות של בנייה ירוקה גבוהה יותר מבנייה קונבנציונלית, אך בטווח הארוך מדובר בהשקעה משתלמת, עם עלויות תחזוקה נמוכות וחיסכון כספי לאורך זמן.

החשיבות של בנייה אקולוגית

בנייה אקולוגית היא תהליך עם חשיבות עצומה, שכן בעידן המודרני בנייני מגורים אחראים לכ 40% מצריכת האנרגיה העולמית – מגמה שרק הולכת וגוברת ואותה מנסים לעכב ולעצור באמצעות בנייה אקולוגית.

בנייני מגורים נמצאו גם כאחראים לשליש מפליטת גזי חממה, הפוגעים בשכבת האוזון ומזיקים לחיים בכל רחבי כדור הארץ. לכן, בנייה אקולוגית היא חלק בלתי נפרד ממאמץ גלובלי מתמשך, להוריד את רמות זיהום האוויר ולעשות שימוש באמצעים מתכלים, ממוחזרים וטבעיים.

התכנון האדריכלי של הפרויקט חייב להתייחס להיבטים מסוימים, תוך שילוב המבנה בסביבתו, הכנסת אור טבעי ככל שניתן ושימוש בחומרים "ירוקים" ככל שניתן.

כיצד באה לידי ביטוי בנייה אקולוגית?

בנייה אקולוגית באה לידי ביטוי במגוון היבטים:

  • התקנת בידוד תרמי, החוסך בשימוש באנרגיה לצורך חימום או קירור החלל
  • תכנון יעיל והעדפה לשימוש במקורות אור טבעיים, לחיסכון בתאורה מלאכותית
  • שימוש מרובה באביזרים לחיסכון במים ואנרגיה, כגון לוחות סולאריים, אמצעים לניתוב מי גשמים טבעיים ועוד
  • תהליך הבנייה מתבצע תוך ניסיון למזער את עבודות העפר, זיהום האוויר וכמויות הפסולת התעשייתית
  • בנייה אקולוגית דוגלת בראיית עולם הוליסטית ובת-קיימא ולכן תכנון הבנייה מביא בחשבון גם היבטים חברתיים ותרבותיים, הנוגעים לסביבת הבניין. כמו כן, יש דגש מיוחד על שילוב הבנייה האורבנית בנוף הטבעי, כך שישתלבו בהרמוניה וללא הפרעות.

אתם בפתחו של פרויקט חדש, או שהינכם מתכננים פרויקט אדריכלי? זה הזמן למצוא משרד אדריכלות, המייצר הרמוניה בין תכנון פונקציונלי מודרני לבין אדריכלות ירוקה, אשר מביאה לידי ביטוי את השימוש במשאבים קיימים וחומרים ברי קיימא ומזעור מינימלי של הפגיעה בסביבה תוך כדי השתלבות בה.

הוסף תגובה