כל מה שחשוב לדעת על עבודתם של עובדים סוציאליים

כל מה שחשוב לדעת על עבודתם של עובדים סוציאליים

עובדים סוציאליים ממלאים תפקיד חיוני בסיוע לאנשים ולקהילות להתגבר על אתגרים, לשפר את רווחתם ולנווט סוגיות חברתיות ואישיות מורכבות. אם אתם מתלבטים אם להירשם לתואר מדעי ההתנהגות, כצעד ראשון בדרך להשתלב בעבודה כעובדים סוציאליים. להלן כל מה שחשוב שתדעו עליהם,  על תפקידיהם, אחריותם והמסגרות בהן הם עובדים:

התפקידים ותחומי אחריות של עובדים סוציאליים

 • מתן ייעוץ וטיפול –  עובדים סוציאליים מספקים שירותי ייעוץ וטיפול ליחידים, משפחות וקבוצות כדי לאפשר להם להתמודד עם אתגרים רגשיים, פסיכולוגיים והתנהגותיים שונים.
  הם עשויים לעזור למטופלים שלהם להתמודד עם טראומה, בעיות נפשיות, התמכרות ובעיות במערכות יחסים.
 • ניהול תיקים – עובדים סוציאליים אמורים להעריך את הצרכים של הלקוחות ומפתחים תוכניות טיפול אישיות. הם מתאמים ומחברים לקוחות עם משאבים, שירותים ומערכות תמיכה מתאימים כדי לענות על הצרכים שלהם.
 • רווחת הילד – עובדים סוציאליים בסוכנויות לרווחת ילדים מגנים על ילדים בסיכון להתעללות או הזנחה. הם חוקרים מקרים של התעללות, מספקים תמיכה למשפחות וממליצים על שיבוץ ילדים בעת הצורך.
 • עבודה סוציאלית רפואית – עובדים סוציאליים במסגרות בריאות עובדים עם מטופלים ובני משפחותיהם כדי להתמודד עם אתגרים רגשיים, חברתיים ופיננסיים הקשורים למחלה או לפציעה. הם עשויים לעזור לחולים לגשת למשאבים, לנווט במערכת הבריאות ולקבל החלטות בסוף החיים.
 • עבודה סוציאלית בית ספרית – עובדים סוציאליים בבתי ספר מסייעים לתלמידים להתמודד עם אתגרים לימודיים, חברתיים ורגשיים. הם עשויים לספק ייעוץ, התערבות במשבר ותמיכה לתלמידים עם מוגבלויות.
 • פיתוח קהילתי –  עובדים סוציאליים עובדים במסגרות קהילתיות כדי לטפל בבעיות חברתיות ולשפר את הרווחה הכללית של הקהילות. הם עשויים ליזום תוכניות, לתמוך בשינויי מדיניות 

מקומות עבודה בהם עובדים סוציאליים יכולים להשתלב

ניתן למצוא עובדים סוציאליים במגוון רחב של מקומות עבודה ומסגרות, המשקפים את מגוון תפקידיהם ואת האוכלוסיות שהם משרתים. להלן מספר מקומות עבודה נפוצים אשר יכולים להוות עבור עובדים סוציאליים:

 • בתי חולים ומתקני בריאות – עובדים סוציאליים במסגרות בריאות מסייעים לחולים ולמשפחותיהם בהתמודדות עם מצבים רפואיים מורכבים שונים.
 • בתי ספר ומוסדות חינוך –  עובדים סוציאליים בית ספריים תומכים בתלמידים, משפחות ומורים על ידי התמודדות עם אתגרים לימודיים, רגשיים וחברתיים שונים. 
 • מרכזי בריאות הנפש וייעוץ –  עובדים סוציאליים במסגרות בריאות הנפש מספקים ייעוץ, טיפול ותמיכה ליחידים ולמשפחות אשר מתמודדים עם בעיות נפשיות. 
 • סוכנויות לרווחת ילדים ואומנה – עובדים סוציאליים בסוכנויות לרווחת ילדים פועלים כדי להגן על ילדים בסיכון להתעללות או הזנחה מצד הוריהם או בני המשפחה שלהם. 

רשימת מקומות העבודה עוד ארוכה כאשר חשוב שכל מי שרוצה ללמוד עבודה סוציאלית יקבל החלטות לגבי התחומים הפרטניים שמעניינים אותם או על עיסוקים אשר מעניינים אותו. הבנה מעמיקה שכזאת, תאפשר לו לתכנן את הדרך האקדמית הרצויה להשגת אותה המטרה.

הדרך להפוך לעובדים סוציאליים

בכדי להיות עובדים סוציאליים, צריך בשלב הראשון לסיים בהצלחה תואר ראשון בתחום העבודה הסוציאלית. בשלב הבא, ההמלצה היא להתקדם גם ללימודי תואר שני באותו תחום, מה שיאפשר להתמחות בנושא ספציפי וכמובן, לקבל כלים משמעותיים יותר אשר יעלו את הסיכויים להשתלב בעבודה.

כמובן, שחשוב לבחור בתבונה את מסגרת הלימודים, יש לבדוק שמדובר במסגרת בעלת שם ומוניטין. ניתן לנסות ולדבר עם בוגרי הפקולטה באותו מוסד לימודים, על מנת לוודא שהם אכן הצליחו להשתלב בעבודה וכמובן, היו שבעי רצון מהידע והכלים אותם הם קיבלו במסגרת לימודי העבודה הסוציאלית באותה מסגרת לימודים.

הוסף תגובה