"מועדון השעות הקטנות בצפת" נוסטלגיה צובטת לב

 

"מועדון השעות הקטנות בצפת" הוקם בשנת 1958 הקימה על-ידי הזמרת יעל שרז עם בעלה יצחק באחת מסמטאותיאה של העיר צפת באיזור "העיר העתיקה" לא הרחק מקריית הציירים.המועדון הוקם במקום שהיה פעם בית מרחץ התורכי אשר שופץ למטרת הפכתו כמועדון לילה. 

המועדון, זכה להצלחה כמעט עם הקמתו בעיקר בזכות התוכן שהוכנס בו, שהתבסס הרבה על זמר עברי,וכן כשרונה של יעל שרז כזמרת ואשת ארגון, וגם האוירה המיוחדת של המקום והמיקום שהפכו למקום מושך קהל בעיקר זה שנהר לצפת בחודשי הקיץ. 

בין האמנים שנהגו להופיע שם עם אקורדיון ולארגן שירה בציבור היה מנשקה בהרב הידוע כמלחין של הפזמון "האמיני יום יבוא". 

באותו זמן נהגו רבים מתושבי מרכז הארץ לעבור לגור בצפת למשך תקופה מסויימת.רבים שכרו דירות למשך חודש או יותר, ולחלק היתה בצפת דירת קיץ. 

רחובה הראשי של צפת רח' ירושלים היה הומה אדם בשעות הערב המוקדמות ואפשר היה לפגוש שם את כל "המי ומי". 

ברבות הימים עם "ירידת צפת מגדולתה" כעיר נופש והפיכתה לעיר בעלת צביון חרדי , נהג לומר אחד מראשי העיר הקודמים שלה זאב פרל, "מזגן האויר הרג את צפת…". 

בתכנית הראשונה של המועדון (עונת 1960) לקחה חלק נעמי שמר שתרמה את שיריה "ליל אמש" (שמבצעו הראשון היה שייקה לוי ו"שיר השוק" (שמזוהה עם "להקת התרנגולים" שברבות הימים הפכו ללהיטים ענקיים). 

הלהיט הגדול של העונה השניה (שנת 1961) היה "שיר הספסל" על-פי לחן צרפתי אותו בצעה יעל שרז שהפך להיות גם "הסמל המסחרי" שלה. 

המסורת החדשה שהתפתחה בשנות ה-90 בדמות "חגיגת הכלייזמרים" בצפת שהפכה למסורת בקיץ, במידה מסויימת החזירה את העיר לתקופת הפריחה שלה כעיר תיירות ובידור, לפחות למשך ימי הפסטיבל. 

הוסף תגובה