מינוף משברים

 

"לא תוכל לעצור את ציפורי העצב מלעוף סביב ראשך, אך יש באפשרותך למנוע מהן לקנן בשערותיך"

משברים
משבר
 הוא אירוע חריג, לא מתוכנן, בעל פוטנציאל השפעה שלילי" (ויקיפדיה)
כל אחד עובר משברים בשלב זה או אחר של חייו. יש  הנותנים למשבר להשתלט על מצב הרוח וההתנהגות ויש המשתלטים על המשבר ויוצאים ממנו כשידם על העליונה.
משבר יכול להיות פיטורים, יציאה לפנסיה, פרדה מבן-זוג, מות בן-זוג ואפילו שיחרור מהצבא.

אייך ממנפים משבר
בזמן משבר אפשר לחוש קורבן ולעבור את הימים בעצב ובקיטורים על המצב. אפשרות  אחרת היא להסתכל על משבר בצורה חיובית שבה המשבר הוא דלת, שנפתחה לנו, כדי לעזור לנו למצוא דרך חדשה, טובה יותר. לעיתים אנו עובדים במקצוע מסויים ולא נהנים מספיק או חשים כי איננו מנצלים את היכולות שלנו או עובדים במקום עבודה ולא אוהבים את היחס אלינו. אך עדין לא מצאנו מספיק אומץ לעזוב את המקצוע או את מקום העבודה. יום אחד הגישו לנו את מיכתב הפיטורים, למרות שהיינו עובדים מצטיינים. בגישה השלילית אפשר לשבת בבית ולחוש נפגעים, שהרי עבדנו מעבר לנדרש ועשינו עבודה טובה. הגישה החיובית צריכה להוביל אותנו למחשבה, שעשו לנו את העבודה כי הרי לנו לא היה האומץ לעשות זת לבדנו. האגו האישי נפגע בעקבות הפיטרים אבל אין לתת לו לנצח את האופטימיות שבנו. מחשבה שמחפשת עתיד טוב יותר. עכשיו אנחנו יכולים למצוא מקצוע שיותר מתאים לנו או מקום עבודה אחר. קורה, שהחלטנו לא לתת למשבר להשתלט על חיינו, אך  קשה להחליט מה הדרך הנכונה שתוציא אותנו מהמשבר. כלומר, אנו רוצים להסתכל על המשבר כדלת שנפתחה לנו אך עדין איננו רואים את האור מעבר לדלת או אולי איננו מוצאים את הדלת. 

למה אימון אישי
תפקיד המאמן, הוא לשאול שאלות שעוזרות להתמקד ולהגיע להגדרת מצב שיא ההצלחה. לא מה הימליצו לנו בעבר, לא מה היה פרקטי באותם ימים אלא מה באמת המתאמן אוהב או מה באמת מתאים לו. לדוגמא, לא לכל מתאמן בעל חשיבה ריאלית מתאים לעבוד במחשבים. רק המתאמן בעצמו יודע מה היו הנטיות שלו בצעירותו ומה מתאים לו כעת. לאחר שנמצא ונגדיר את היעד, נמצא בייחד את הדרך להגיע לשם. דרך שמציאותית למגבלות הכלכליות, היכולות הנפשיות וכדומה.

באימון עוסקים בעתיד. לא למה ניכנסנו למשבר אלא במציאת הדרך הטובה ביותר לצאת ממנו.

הוסף תגובה