מניהול למנהיגות

מניהול  למנהיגות

מה עושה חברות למצוינות ? מה הופך אדם  למשפיע ? מה גורם לנו לשאת עיניים לאדם אחר וללכת אחריו ?  התשובה – מנהיגות. חוקר החברות האמריקאי ג'ים קולינס בדק ומצא שמאחורי החברות המצליחות עמדו תמיד מנהיגים וסיפורי מנהיגות.

ומה ההבדל בין ניהול למנהיגות ?

מנהיגות היא זו שמחוללת את הפריצות הגדולות, מנהיגות היא זו שמובילה בביטחה במצבי משבר ואי וודאות, מנהיגות נוגעת ברגשות של אנשים ויוצרת עוצמה בקרב ההולכים אחר המנהיג , מנהיגות מחויבת לתוצאות.

מנהלים מארגנים את הקיים, עומדים בלוחות זמנים, משלמים משכורות וכדומה. מנהיגים יוצרים טרנספורמציה במציאות ושינויים מחוללי חזון מעצב .

מנהלים מגיבים לאירועים בעוד שמנהיגים יוזמים.

בהרצאות שלי נוהגים מאזינים רבים לשאול את השאלה הבאה – האם אפשר ללמוד מנהיגות ? ובכן, כן אפשר. באמצעות הרצאות, אימון על ידי ממומחה למנהיגות ומי שהראה שעצותיו לא באות רק מתיאוריה אלא הוא עצמו הקים והוביל ארגונים גדולים , מורכבים ובהצלחה רבה.

בבית הספר למנהיגות של צה"ל שם פיקדתי והובלתי קורסי מנהיגות עסקנו בשאלה העקרונית – כיצד נוצרת השפעה ? מתי אנו מוכנים ללכת אחרי אדם מסוים ומדוע לא אחרי אדם אחר.

במכון  למנהיגות הומנית אותו אני מנהל ב- תשע השנים האחרונות פיתחנו מתודיקה מדויקת לפיתוחה של מנהיגות והשפעה. המודל , "עשרת עקרונות הזהב למנהיגות"  , הוכיח עצמו בקרב מאות רבות של יחידים וארגונים .

מה שמפתיע במודל זה שהוא אינו עוסק כמעט כלל בנושאים הרגילים של מנהיגות כגון : אחריות, חזון, דוגמא אישית. נושאים אלה נתפסים כבסיסיים ומניסיוננו לא אלה שמביאים את הפריצה הגדולה.

המודל, מבטיח עיצובו של כל מנהל למנהיג חזק, משפיע, מצליח ונערץ כאשר הוא מיישם את עשרת העקרונות הבאים :

1.     בנה את החזון עם העובדים שלך – מנהיגים טובים יודעים שעליהם לבנות חזון ברור , מוטמע בתרבות הארגונית של הארגון ומיושם בעשייה היומית. מנהיגים מצוינים יודעים שאת החזון עליהם לבנות יחד עם העובדים שלהם תוך שיתופם המלא בכל הנתונים וההתלבטויות. שיתוף העובדים בחזון רותם את כל הארגון למערכת אחת , חזקה, תוססת ועוצמתית.

2.     כשיש לך רעיונות חדשים שתף את העובדים – אל תשאיר את הרעיונות לעצמך. כאשר מתבשלים בראשך רעיונות שתף את העובדים. הם יפתיעו אותך בשיפור הרעיונות או ההיפך, בראייה מפוקחת של הכשלים שלא שמת אליהם לב.

3.     בנה לך רשת קשרים עסקיים – לא מספיק שאתה מצוין, מנהל נאמן ומסור. עליך לטוות רשת קשרים עסקיים שבלעדיה , משב הרוח הראשון עלול לגרום לקריסת הארגון.

4.     תתעניין בעובדים שלך ובחייהם האישיים – מנהל שמתעניין ויודע על חייהם האישיים של העובדים שלו יוצר אצלם זיקה חזקה ורצון לעשות "בשבילו". זכור את הפרטים, התייחס לאירועים וכולם ילכו אחריך.

5.     צא מהמשרד , תכיר גופים  ואנשים חזור עם קשרים ותובנות – אל תתקע במשרד. צא לימי עיון, כנסים, סיורים בארגונים אחרים, פגוש אנשים. זה לא בזבוז זמן, נהפוך הוא. היציאה החוצה ממלאה אותך באנרגיה ופרספקטיבה נכונה לצרכים , להזדמנויות ולסיכונים.

6.     דע להאציל סמכויות – האצלת סמכויות היא לב ליבה של תופעת המנהיגות. לא ניתן להנהיג כאשר המנהל צריך לעסוק בפרטים רבים ולנהל ולארגן אותם. האצלת סמכויות היא זו שהופכת מנהל למנהיג מוביל ומשפיע. מניסיוני, מעל 90% מהמנהלים שהיכרתי , גם מהמובילים שבארגונים הגדולים אינם יודעים כיצד להאציל סמכויות ובכך אינם מבטאים חלקים חשובים מאוד של מנהיגות וגם פוגעים בסיכויי ההצלחה והעמידה ביעדים של הארגון שלהם.

7.     שמור על קוד מוסרי גבוה – זה רק נדמה שמנהל יכול מצד אחד  להנחות את עובדיו באופן לא מוסרי בכל הקשור לטיפול בלקוחות או במוצרים ומצד שני לצפות להערכה, לתוצאות מצוינות ולחיזוק המנהיגות שלו. מנהיגות, בניגוד לניהול, הולכת היטב עם קוד מוסרי ברור ולא מתפשר.

8.     תן כבוד לעובדים שלך כמו ללקוחות החשובים ביותר שלך – אין דבר היקר לאדם יותר מכבודו האישי. מנהל שמקפיד על כבוד העובדים שלו יהפוך לנערץ ואהוב וכמובן – מנהיג.

9.     היה פתוח , ספר על עצמך , שתף את העובדים , הלקוחות ושאר המנהלים– למנהלים רבים יש נטייה להתבודד בצמרת. יש אף כאלה שנדמה להם שההתבודדות מחזקת את מעמדם ועוצמתם. המציאות מראה את ההיפך הגמור. מנהלים פתוחים אישית, מדברים על עצמם ומשתפים הופכים למנהיגים.

10. תלמד לנהל , ארגון , מחשוב וכדומה. אי אפשר להיות "המנהיג המפוזר" – אחרון חביב. כדי להיות מנהיג גדול באמת אתה צריך להיות גם מנהל. השליטה על האירועים והתהליכים תהיה מושגת רק אם תגלה יכולות גבוהות בניהול, ארגון, מחשוב.

מניסיוני, בתוך שלשה חודשים אפשר להפוך כל מנהל למנהיג רב עוצמה כאשר הוא לומד ליישם את "עשרת עקרונות הזהב למנהיגות". שדרוג מנהלים למנהיגים מגדיל את המכירות פי שניים עד פי חמש ואף פי שש בתוך שנה אחת בלבד. מנהלים שהופכים למנהיגים מובילים את הארגונים שלהם בתוך פרק זמן קצר לתוצאות מעולות גם בתנאים קשים ובמצבי אי וודאות.

פרטים נוספים  www.leadership.co.il

הוסף תגובה