מרבד הקסמים

יהדות תימן ידועה בהיסטוריה ארוכה ומרתקת. ישנה טענה שראשוני היהודים הגיעו אל תימן כבר לאחר חורבן בית המקדש הראשון. המקור של יהודי תימן הוא בשבט יהודה שהוגלה מארץ ישראל. יהודים ראשנים החלו עולים לארץ כבר בשנת 1862. במהלך תקופת המנדט הבריטי הגיעו אל הארץ עולים נוספים מתימן שתרמו להתפתחות של היישוב היהודי בארץ ישראל.


שליחים מארץ ישראל החלו יוצאים אל תימן ועוררו בה תנועה משיחית שעודדה את בני הקהילה לזנוח את חייהם בתימן ולעלות לארץ ישראל. האימאם (המנהיג) של תימן אסר באותה תקופה יציאת יהודים מתחום המדינה כך שהיהודים נאלצו להגיע אל הארץ בחשאי. טרם תקופת הקמת המדינה הגיעו אל הארץ עולים מעטים מתימן. בשנות הארבעים של המאה ה-20 עודדה הסוכנות היהודית את עליית יהודי תימן. במהלך מלחמת העולם השנייה לא התאפשרה עלייה של יהודים מאירופה וזרם העולים מתימן התגבר (יותר מ-4,000 עולים מתימן הגיעו לארץ בין השנים 1943-1944).


חודש מאי בשנת 1945 הוא החודש בו נסגרו שערי היציאה בעבור יהודי תימן. 7,000 יהודים שכבר יצאו לדרכם נתקעו בעדן ורוכשו במחנה שהקים בעבורם ארגון הג'וינט. מיד לאחר קום המדינה העולים במחנה הועלו לארץ על ידי הסוכנות היהודית.


העלייה הגדולה מתימן


מבצע מרבד הקסמים הביא אל ארץ ישראל בשנת 1949 יותר מ-40,000 עולים חדשים מתימן. השלטון בתימן התיר את יציאת היהודים. בין העולים היו גברים, נשים, ילדים, תינוקות וקשישים. מבצע מרבד הקסמים עורר התנגדות בממשלה עקב מצבם המורכב של העולים. המתנגדים חששו שמדינת ישראל הצעירה לא תצליח להתמודד עם נטל הטיפול בחולים.


משלחות ישראליות שיצאו אל תימן על מנת לבחון את המצב של בני הקהילה חזרו עם דיווחים קשים. הם תיארו את המצב של בני הקהילה בצורה קודרת. דוד בן גוריון (ראש הממשלה הראשון של ישראל) החליט להוציא לפועל את מבצע מרבד הקסמים על אף ההתנגדות. הוא עשה זאת מתוך מחויבות להציל את יהודי תימן.


בחירה בקייטרינג מרבד הקסמים לאירוע שלכם מבטיחה אוכל טעים וכשר, שקט נפשי ומחמאות רבות. האורחים לא יפסיקו להלל ולשבח את האוכל ואתכם.

marvad.com

הוסף תגובה