אודות המעבדים והמנהלים המוזיקלים שמאחורי להקת "הגבעטרון"

להקת הגבעטרון – החלה את דרכה בשנת 1948. כל הופעותיה של הלהקה היו באותה תקופה, בקיבוץ גבע ובסביבתו והכל בליווי אקורדיון בלבד. לאחר שפגש המלחין נחצ'ה הימן בלהקה במסגרת פסטיבל הקיבוץ, איחד בין "חמישיית גלבוע" (שעבד איתה באותה תקופה) לגבעטרון וכתוצאה מכך, הניב עבודה פורייה מאוד.
לאחר שנפרד נחום היימן מהלהקה, עבד איתה לתקופה מסוימת המעבד דב כרמל ובשלב מסוים,בעת קיום הפסטיבל "ניחוחי חציר", פגש המעבד צביקה כספי בלהקת הגבעטרון ומאז במשך 17 שנים היה המנהל המוסיקלי הבלתי מעורער של חבורת הזמר מספר 1 של מדינת ישראל. 
כאשר צביקה כספי החל את עבודתו עם הלהקה, הם היו להקת חובבים לכל דבר ועניין, למרות שקודם לכן היו להם מעבדים בעלי שם כמו היימן וכרמל.
לצביקה לקח המון זמן כדי להפוך אותם לחבורת הזמר מספר אחת בישראל שגם יצגה את הארץ בלי סוף גם בחו"ל. ולמרות הגישה של הקיבוצניקים שמעט זלזלה, לא ויתר, ולימד אותם את דרך ההתמודדות המקצועית ביותר שניתן ללמד להקה שכזו. צביקה בחר כל שיר ללהקה וכמו כן, עיבד אותו ולימד אותם כיצד הוא היה רוצה שזה יישמע. למעשה, כל בחירה שלו נתקלה בהתנגדות נחרצת מצד החברים. אך עקשנותו וחוסר הויתור שלו, הביאו אותם לבסוף להמשך דרך מפוארת ביותר.
לאחר 17 שנות פעילות עם הלהקה והצלחה אדירה ומספר רב של תקליטי זהב ופלטינה, החליטו צביקה כספי והגבעטרון כי, "לפעמים החגיגה נגמרת" ובכך נפרדו דרכם. 
בשנת 1990, תפס את מקומו של צביקה בלהקה,המנהל המוזיקלי אילן גילבוע שמלווה את הופעותיה של הלהקה בנגינה בפסנתר. וכקודמו כמנהל מוסיקלי המעצב את הפן המוזיקלי על פי נטייתו והאני מאמין שלו, כך גם גלבוע נתן ללהקה צבע עדכני ועכשווי יותר. עבודת הבימוי נתונה מזה 12 שנה בידי הבמאי הותיק דני ליטאי. 
במשך 54 שנות קיומו של ה"גבעטרון", הִישרה ה"גבעטרון" מרוח שירתו על להקות זמר רבות שצצו ברחבי הארץ ובכל עיר וכפר, בכל מקום ופינה. אפשר לומר שזכותו של ה"גבעטרון" עומדת לו בשמירה על הזמר העברי והפצתו. מאז 54 שנות קיומו ועד עצם היום הזה, ה"גבעטרון" עודנו על הבמה,מפיח רוח חיים בשירת ארץ ישראל , שר, קיים ונושם.
הגבעטרון הופיע באין ספור תכניות רדיו וטלוויזיה בראיונות לעיתונות הן בגלל הייצוג הנ"ל והן בגלל גילה המופלג של הלהקה שהוא פנומן שאין לו אח ורע בין להקות הזמר ולהקות בכלל.
ביום העצמאות (לפני כשנה) תשס"ז 2007 זכה הגבעטרון בפרס ישראל על מפעל חיים. 
נשמח לראותכם בערב זמר שאנחנו מקיימים משירי הלהקה הנהדרת הזו בשישי 28.3.08 
תודה ובברכה
מוטי דביר- 054-4559761
"צמד הווי ובידור"
http://www.havayvebidur.com

הוסף תגובה