אומנות – מוזאיקה

אומנות היא דרגה גבוהה שאדם בעל כישרון גבוה מגיע אליה כשאר הוא הופך למומחה בתחום עיסוקו. אומנות כוללת מספר דברים כמו אומנות של ציור ואיור, אומנות של צילום, אומנות בתחום המוזיקה, אומנות של יצירת כלים, אומנות של פיסול וגם אומנות של יצירת עבודות מוזאיקה ופסיפסים  .  כשאר אנחנו מדברים על עבודה כמצטיירת כעבודה של אומנות אנחנו מתכוונים להדגיש שהיצירה היא אכן נמצאת בראשית דירוג העבודות של אומנות זו או אחרת. אומנות היא שם נרדף למקצועניות, וותק וחוש עבודה טוב. אומנות נותנת מבט חשוב על מידת הכוח התרבותי של חברה מסוימת.  מוזאיקה או פסיפס היא סוג עתיק של אומנות . בתקופה הרומנית דאגו לעטר את הרצפה בסוגים מגוונים של מוזאיקה , בעבר נהגו לשים מוזאיקה גם במקומות ציבוריים וגם בבתיהם הפרטיים של העשירים. מוזאיקה היא אומנות  מסוג אחר, מי שעושק בתחום מוזאיקה עושה את זה מתוך אהבה למקצוע, ומתוך רצון לייצר דברים מיוחדים, בגלל זה אומנות מוזאיקה נחשבת אומנות בעלת אופי מיוחד. באמצעות מוזאיקה מרכיבים ציורים שונים דרך חיבור אבנים קטנים ביחד, בסוף מתקבלת מלאכה של אומנות אמיתית. איכות של מוזאיקה נמדדת לפי גודל האבנים המרכיבים את הציור, ככל שהאבנים הם יותר קטנים כך מוזאיקה נחשבת כיוקרתית יותר.  

אומנות זו נחשבת ליוקרתית יותר במיוחד כאשר היא מעטרת מקומות בעלי דגש היסטורי כמו מוזאיקה שעל קירות הארמונות או מוזאיקה שאומנים עיצבו על קירות כנסיות עתיקות. אומנות המוזאיקה חזרה ותפסה מקום טוב בעולם המודרני, אומנות זו התרחבה יותר וכללה עולם התמונות הדיגיטלי כאשר צלמים ומקצוענים בתחום השתמשו דרך אומנות זו בהפקת תמונות שמורכבות ממספר גדול של תמונות קטנות.  בעבר יוצרי מוזאיקה נוצריים רצו דרך אומנות זו לתעד אירוע חשוב על ידי יצירת ציורים פסיפסיים שמתעדים את האירוע לדורות הבאים. אומנות זו הפכה לכלי בידי היסטוריונים רבים שרצו ללמוד ולבדוק אירועים חשובים שהתרחשו בהיסטוריה. אומנות המוזאיקה הפכה לנפוצה מאוד בתקופה הביזנטית. בעזרת אומנות זו קושטו הרבה מקומות ציבוריים שהפכו עם הזמן לסמלים היסטוריים שהראו לדור הנוכחי את כוחה של אומנות ביצירת מרחב היסטורי בעל השפעה רבה. בעזרת אומנות הפסיפסים אתרים היסטוריים רבים נכנסו לתודעה של חובבי אומנות זו , כמו למשל בית הטבילה האריאני שממוקם באיטליה, וכנסיית סנט אפולינרה אין קלאסה שנמצאת בעיר רוונה באיטליה והיא כנסייה מהתקופה הביזנטית שמאופיינת על ידי עיצובי אומנות איכותיים ובמיוחד אומנות הפסיפסים. 

אומנות מוזאיקה בישראל הוחלפה על ידי כל מיני צורות של עיצובים וקישוטים דיגיטליים. אבל, אפשר למצוא עוד מקומות בסמטאות העיר העתיקה של ירושלים שעדיין מתעסקים בתחום אומנות זה. אומנות הפסיפס או אומנות מוזאיקה המסורתית נשלטת בעיקרה על ידי משפחות ארמניות שמעבירות אומנות זו לילדיהם כבר מאות שנים, אחת המשפחות הוותיקות בתחום אומנות המוזאיקה היא משפחת בליאן הירושלמית. יצירותיהם הנפלאות של משפחה זו מעטרות את רחבי העיר ירושלים. מקומות ציבוריים רבים התחילו לחפש כל מיני דרכים מסורתיות כדי לאפיין את עצמם. בירושלים למשל תוכלו לראות כשאתם מטיילים ברחבי העיר כל מיני קירות של מוזאיקה שעוצבו על ידי טובי האמנים בעיר. המראה של המוזאיקה בין המבנים המודרניים מוסיף ערך להילה של המקום ומשאיר עוד נשמה היסטורית שמרחפת באוויר של היום. אומנות המוזאיקה היא אחת האומניות החשובות בתיעוד ההיסטוריה של הקדומים. מוזאיקה או פסיפס היא אחת תחומי היצירות הדורשים מהעוסק בתחום להיות בעל מומחיות וחוש יצירתי גבוה כדי שיוכל להוסיף ליצירה רוח חיים.

הוסף תגובה