אחרי החגים – איך להתכונן ולתקצב את החגים לשנה הבאה?

אחחח…החגים, החגים…מהווים הזדמנות לגיבוש המשפ'וחה, ליציאה מהשיגרה, לחופשה, ליהנות מהביחד ומהנופים של ארצנו היפה! וכמובן שהחגים גדושים באירועים משפחתיים וכרוכים בארוחות ובחגיגות קולינריות… אוכל אוכל אוכל!
ופתאום מבלי ששמנו לב השאריות מהחגים נחשפות … לא רק בקלוריות העודפות אלא גם בחשבון הבנק שלנו… ומבחינתי עולה, איך לא, שאלת התקציב: אז איך מתמודדים עם "ההפתעות" הללו של החגים? האם הן אכן הפתעות או שמא ניתן לתכנן את ההוצאות שהחגים מזמנים?

מניסיוני, כאשר אני עובדת עם משפחות על החלטת תקציב ותוכנית התייעלות ואנו מגיעים לסעיף של תיקצוב החגים השנתי, מרבית האנשים לוקחים בחשבון את המתנות של החגים ואת העלויות המובנות מאליו של החג כגון: בניית סוכה, קישוטי סוכה, ארבעת המינים, תחפושות, דגלים וכדומה. אבל הם לא לוקחים בחשבון את העלויות של המזון, של חומרי הניקוי, את עלויות החופשות בחג ועוד. ואז, באמת עלויות החג הופכות להפתעה ואף למעמסה.

 

זה פשוט למנוע את ההפתעה הזו, כיוון שהפתעה נעלמת ברגע שהיא מתוכננת וידועה. מכאן שעלינו להפוך את הבלתי ידוע למשהו מתוכנן. אני ממליצה לשבת יחד, ולרשום את אותן עלויות שהיו לנו בחג הפסח האחרון וביום העצמאות. כן, ממש עכשיו. שבוע אחרי החגים, כשהכול עוד טרי, לרשום את כל העלויות וההוצאות שהיו לנו, מעבר להוצאות החודשיות הרגילות. לרשום את הסעיפים וכמובן את הסכומים, בהתאם. הסעיפים יכולים להיות רלוונטיים לכל משפחה על פי הרגליה . לדוגמא:

  • מתנות לחג לבני משפחה
  • מזון וחומרי ניקוי שהוצאנו בעקבות החג
  • בגדים ונעליים חדשות שקנינו לחג
  • חופשות ובילויים בחג
  • כלי בית ומוצרים שחידשנו לקראת החג
  • תרומות

נכון שנשתמש בבגדים ובנעליים האלו גם במועדים אחרים, אבל כיוון שההוצאות האלו מתבצעות סמוך לחגים, כדאי להתכונן אליהם ולכן נתכנן את ההוצאות הללו בתקציב השנתי. כך, ניתן לעשות הערכה כללית לגבי החגים האחרים שאותם אנו חוגגים ושביחד איתם מגיעות הוצאות ולהפוך אותן לידועות!

מעבר למצב בו אנו יודעים כמה אנו מוציאים, יש יתרון נוסף וחשוב מעין כמוהו. והוא המידתיות. במידה וניווכח שהעלויות אינן מתאימות לכיסנו, זה הזמן לפעול על פי תקציב! ורק כשמשקפים את המציאות יודעים כיצד לחלק את "העוגה" נכון. בתחקיר של פשוט כלכלה "שבעת המפתחות לחיים בפלוס", המחולק חינם באתר שלנו, אנו בודקים מהם המפתחות שיעזרו לנו לפתוח את מנעול ההצלחה . כתבה זו מהווה דוגמא לשימוש במפתח המציאות ומפתח התכנון. על יתר המפתחות תוכלו לקרוא בתחקיר.

בהצלחה ובברכת שפע,
מרב דהרי

הוסף תגובה