איך לבחור הוצאה לאור לספר שלך?

שלום רב,

כמי שמנהל הוצאה לאור משך שלושים שנה, אני מבקש לרשום עשר שאלות  שלהערכתי כל אדם כותב המחפש הוצאה לאור חייב לברר לפני שיבחר במו"ל זה או אחר :

1. האם ההוצאה לאור חברה בהתאחדות המו"לים? (השנה 'נעלמו' מהיום למחר שלוש הוצאות לאור שאינן חברות בהתאחדות המו"לים. סופרים ומשוררים רבים נותרו ללא ספרים, ללא מו"ל המטפל בהם וללא כסף המגיע להם עבור מכירת ספריהם עד לרגע האחרון…)אם בשיחת טלפון 'יסבירו' לך מדוע מדובר ב'פרט שולי ולא חשוב', ניתן להסיק את המסקנה בעצמך.

היכנס לאתר האינטרנט של התאחדות המו"לים, ראה מי הוצאות הספרים החברות בהתאחדות והיווכח שברשימה זאת נמצאים המוציאים לאור הראויים.

במו אזני שמעתי לא מעט תלונות על מו"לים שהשיבו בתשובה חיובית לשאלה "האם אתם חברים בהתאחדות המו"לים" בזמן שאינם חברים כלל. לכן, מומלץ מאוד לבדוק ברשימה המתפרסמת באתר הרשמי של התאחדות המו"לים.

2. האם ההוצאה לאור פועלת שנים רבות בעולם הספרים בישראל, או שמדובר בגורם אינטרנטי חדש ואלמוני המנסה את צעדיו הראשונים ועלול 'להתגלח על ספרך'?  

3. האם להוצאה לאור יש קטלוג ספרים שנתי מסודר ופרסומים רבים נוספים? היכנס לאתר של ההוצאה לאור ובדוק.  

4. האם ההוצאה לאור מציגה ספריה בדוכנים רבים בשבוע הספר העברי? (בקש לראות הוכחות מצולמות !)

5. האם ההוצאה לאור מציגה את ספריה בדוכנים בירידי ספרים בינלאומיים בארץ ובחו"ל? (בקש לראות הוכחות מצולמות גם במקרה זה !) האם ההוצאה לאור מקיימת ערבים ספרותיים בהשתתפות משורריה וסופריה?  

6. האם יוכלו להראות לך במשרד ההוצאה לאור מאות כתבות על ספרים, סופרים ומשוררים שראו אור בהוצאה לאור האמורה? (אל תתבייש לבקש הוכחות).

7. האם ההוצאה לאור משווקת באופן שוטף את ספריה לרשתות הספרים הגדולות בארץ ולחנויות ספרים נוספות? (בקש לראות  דו"חות הפצה של ספרים אחרים).  

8. האם ההוצאה לאור תוכל להראות לך הוכחות על קיום קשרים עם מו"לים מחו"ל? (אל תתבייש לבקש הוכחות גם לעובדה זאת).

9.האם החוזה שיוצג לך הינו הוגן ומשאיר את מלוא הזכויות בארץ ובחו"ל בידיך?  

10. האם כשתגיע למשרד המערכת של ההוצאה לאור תבחין מייד שמדובר בהוצאה לאור שאוהבת ספרים? (תתפלא כמה קל לקבל את התחושה הזאת כשתגיע להוצאה לאור המתאימה לך !)  

אם כל התשובות לשאלות הללו ישביעו את רצונך, נראה שהגעת למקום הראוי לך ולספרך.

בברכה,  

חנוך סער-מו"ל

 הוצאת סער

www.h-saar.co.il

הוסף תגובה