איך מוציאים לאור ספר?

 

לא אחת פונים אלי כותבים שסיימו לכתוב ספר ומעוניינים להוציאו לאור ששאלתם הראשונה, ולפעמים היחידה, מתחילה ב"כמה". כמה יעלה לי להוציא לאור ספר, לא עבה במיוחד, אני יכול להיות ספציפי יותר, בטח. 200 עמודים. לא, בעצם 180. נו, כמה זה עולה?

ואז אני יודע, הם יצאו לסקר שוק בין הוצאות לאור.

הרי ככה קנו גם את הטלוויזיה, את הרכב מיד שנייה, ואפילו את המחשב. באתרים להשוואת מחירים לא מצאו את מבוקשם, וכיוון שכך הם פונים לרשימת הוצאות לאור בשאלה הזהה שלהם: כמה? אחר כך הם ממיינים: את היקרנים מעיפים הצידה, את הבינוניים גם, ואז ניגשים לבדוק את הזולים ביותר. אולי יש עוד על מה לדבר. זה מחיר אחרון?

כך הם מתכוונים להפקיד כתב יד – רומן, קובץ סיפורים, ביוגרפיה או אסופת שירים – ששקדו על כתיבתו חודשים רבים, אולי שנים, לכל הממעיט במחיר, כדי להשיג 'עסקה משתלמת'.

הייתי מעז וממליץ לך,מתוך נסיון בהוצאה לאור משך 30 שנה, לשתף בהחלטה מעין זו היגיון בריא. כשאתה קונה מוצר מוגמר שיצא מפס ייצור סיני ונתוניו סופיים וברורים, כגון מכונת כביסה, מסך מחשב או טלוויזיה, סקר שוק הוא הדרך הנכונה. אם תקנה אותו מוצר בסכום גבוה יותר, לא תקבל עבור התוספת ששילמת מוצר איכותי יותר. גם כאשר מדובר בקבלת שירות, יתכן שיש מקום לבחור בעוזרת שתנקה את ביתך בעלות נוחה, באיש מקצוע צנוע במיוחד שיסייד, או בטכנאי מחשבים הכי זול בסביבה.

אך האם היית יוצא לסקר שוק בבחירת מנתח לב, או אפילו רופא שיניים עבור ילדך? לעניות הבנתי, ספר שכתבת והשקעת בו את היקר לך ביותר – זמן, מחשבה, תקוות ורגש – ראוי לטוב ביותר.

לכן, כשאתה יוצא למסע החיפוש אחר הוצאה לאור איכותית, מוטב שתחליף את ה"כמה" ב"מה". במה תוכל ההוצאה לאור להועיל לספרך? מהו נסיונה? האם היא 'מתחברת' לכתב היד שלך ולקו המחשבה שלך? ואם אפשר, בקש לקבל דוגמה של ספרים שכבר ראו בה אור כדי לקבל מושג על עבודתה. בקש לראות מסעות יחסי ציבור שנעשו לספרים אחרים, בקש לראות צילומים מדוכניה בשבוע הספר העברי וביריד הספרים הבינלאומי בירושלים והחשוב מכל: בקש לראות תעודה רשמית המעידה שההוצאה לאור הזאת חברה בהתאחדות המו"לים בישראל.

אם תתקל בהוצאות לאור שאינן חברות בהתאחדות המו"לים המבקשות 'להסביר' לך עד כמה העניין לא חשוב, ברח על נפשך.

למרבה הצער, ההכרה בחשיבות ההוצאה לאור  צפה לעתים מזומנות מדי באיחור. במקרה הגרוע, אחרי שאף לא עיתונאי אחד התייחס ברצינות לספר, או שהוא יצא לאור בהוצאה עצמית או בהוצאת ספרים קיקיונית (שהציעה תנאים אטרקטיביים). במקרה הפחות גרוע, יוצא הכותב המאוכזב למסע חיפושים מחודש אחר הוצאה לאור אחרת, ומשלם שוב, הפעם משיקולים עניינים יותר.

מוגש כחומר למחשבה על ידי הוצאת סער החברה בהתאחדות המו"לים בישראל.

בברכה,

חנוך סער – מו"ל

www.h-saar.co.il

הוסף תגובה