איך ניתן להחזיר את הגלגל אחורה ? כיצד אפשר לשנות את העבר ?

איך ניתן להחזיר את הגלגל אחורה ? כיצד אפשר לשנות את העבר ?

עבר. האם ניתן להחזיר את הגלגל אחורה ? האם ניתן לשנות את העבר ? נחדד את השאלה: כאשר אדם חי בהווה בצורה שונה מאשר בעבר, אז למרות שמצד אחד ההווה ואולי אף העתיד שלו שונים מהעבר, עדיין את הנעשה על פניו אין להשיב ומה שקרה כבר קרה ולא יוכל להשתנות. אך האם בכל זאת ניתן להחזיר את הגלגל אחורה, דהיינו לשנות את מה שכבר קרה לנו בעבר ? האם ישנה דרך להשיב את אשר כבר נעשה בעבר ? התשובה על כך היא כי אכן ניתן לשנות את מה שכבר קרה בעבר ולהחזיר את הגלגל אחורה מבחינה מסוימת כדלהלן.

כדי שנבין טוב יותר את משמעותה של היכולת לשנות את העבר נתבונן לרגע אחד מתי ומדוע היינו שמחים לשנות את העבר ולהחזיר את הגלגל אחורה ? פעמים רבות גם אנשים שטוב להם בהווה לא היו מסרבים לשנות את העבר שלהם לטוב יותר אילו הם רק ידעו כיצד לעשות זאת. על פניו אין בכך הגיון, כי אם טוב לך בהווה מדוע היית שמח לשנות את העבר אם הוא כבר עבר ? מה אכפת לך ממה שקרה בעבר אם ההווה שלך טוב ? התשובה לכך היא כי אכן האירועים שקרו בעבר כבר קרו בעבר ואכן אין להם שום משמעות בהווה, אך מצד שני אם נניח קרה לנו בעבר משהו שאינו חיובי, משהו שלא קיבלנו אותו בעבר בצורה חיובית, התחושה הלא חיובית הזאת מלווה אותנו גם בהווה בכל פעם שאנחנו נזכרים (גם בתת מודע) במה שקרה לנו באותו אירוע בעבר. בנוסף גם העתיד שלנו הוא פונקציה של העבר שלנו מאחר שהעבר שלנו הוא זה שמייצר את ההווה שלנו שהוא זה שיוצר את העתיד שלנו. ככה שהרצון לשנות את העבר קיים במקרים שבהם יש לנו בהווה תחושה שאינה חיובית כפי שהיינו רוצים שתהיה בעקבות וכלפי אירוע כלשהו שחווינו אותו בעבר. הרצון לשנות את העבר נובע מהרצון לשפר בהווה את התחושה שמלווה אותנו מאותו האירוע מהעבר אל ההווה, אך האירועים עצמם שקרו בעבר הם אכן שייכים רק לעבר ואין להם שום משמעות בפני עצמם להווה או לעתיד.

בנוסף יש להזכיר את מה שכבר התבאר כי באפשרותו של האדם לשנות בכוח המחשבה שלו את המציאות שלו כרצונו. כי מהי בעצם המציאות שלנו ? המציאות שלנו היא הצורה הסובייקטיבית שבה אנחנו תופסים בשכל וחווים ברגש את מה שקורה סביבנו. המהות של המציאות שלנו היא אינה האירועים שקורים לנו, אלא היא הצורה שבה אנחנו תופסים את מה שקורה לנו. האירועים שקורים לנו הם רק הטריגר של התחושות שלנו בלבד. לכן ניתן לשנות בהווה את המציאות הסובייקטיבית שלנו בכוח המחשבה על ידי תפיסה חיובית של מה שקורה לנו בהווה. גם עיקר מהות החיים של האדם הם לא המאורעות שקורים לו אלא המודעות שלו למה שקורה לו. ככל שאתה מודע יותר למה שקורה לך כך אתה חי יותר. ככל שהמודעות שלך חיובית יותר כך החיים שלך טובים יותר.

וההבנה הזאת מאפשרת לנו לשנות בכוח המחשבה לא רק את המציאות שלנו בהווה אלא גם את המציאות שלנו בעבר (ואף בעתיד) , כי גם מהות העבר היא בעצם הצורה שבה אנחנו בהווה תופסים וחווים את האירועים שקרו לנו בעבר. ככל שהעבר שלנו חיובי יותר, כך זה מאפשר לנו להיות בהווה בתחושה חיובית יותר (וכן להפך על צד השלילה) . הרצון לשינוי העבר נובע מהרצון שלנו לחוויה טוב יותר בהווה. לאירועים שקרו לנו בעבר אין שום משמעות להווה או לעתיד שלנו בשום צורה. אבל כן יש משמעות להווה ולעתיד שלנו מהפרשנות שלנו בהווה את האירועים שקרו לנו בעבר, כי רק הפרשנות שלנו בהווה את העבר רק היא זו שנמצאת איתנו בהווה ורק היא זו שטוב מאוד כאשר אנחנו יכולים לשנות אותה. נדגיש כי גם עצם החוויה שלנו בעבר את האירועים שקרו לנו בעבר, גם זה סוג של אירוע ששייך לעבר (ובכך יש התייחסות גם למקרים שבהם היינו רוצים לשנות בעברינו את ההתייחסות הסובייקטיבית שלנו בעבר לאירועי העבר) .

נמצא אם כן כי מאחר שמהות העבר היא הצורה שבה אנחנו בהווה תופסים את האירועים שקרו בעבר ומאחר שהרצון לשנות את העבר נובע מהרצון לחוות בהווה תחושה חיובית יותר שנובעת מאירועי העבר, ממילא באפשרותנו לממש את הרצון שלנו לשנות את העבר ולהחזיר את הגלגל אחורה. כאשר אנחנו משפרים בהווה את הקבלה העצמית שלנו את עצמנו כפי שאנחנו וככל שאנחנו לומדים לקבל בצורה חיובית יותר את המציאות שלנו, ממילא אנחנו מתחילים גם לקבל את האירועים שכבר קרו לנו בעבר בצורה חיובית יותר ועל ידי זה אנחנו משנים את העבר שלנו לעבר חיובי יותר, כי אנחנו משנים את החוויה שלנו בהווה מהאירועים שקרו לנו בעבר, שזו הרי מהות העבר וזה הרי הדבר שאותו אנחנו רוצים לשנות. שינוי עבר כזה אנחנו בהחלט יכולים לעשות כי זה תלוי אך ורק בצורת החשיבה שלנו בהווה דבר שהוא אכן בר ביצוע גם בהווה.

מפתיע או לא, שינוי העבר באמצעות המחשבה הוא דבר שכולנו נתקלים בו מידי פעם. כמה פעמים קרה שעשינו משהו שחשבנו שהוא טעות ושלאחר מכן התברר כי פעלנו נכון ? כמה פעמים קרה לנו אירוע שחשבנו שהוא שלילי ולאחר מכן התברר לנו שהוא דווקא היה חיובי ? בכל אחד מהמקרים האלו אנחנו מיישמים את הרעיון הנ"ל של שינוי העבר, כי כאשר אנחנו חושבים שטעינו ושקרה משהו שאינו חיובי, החוויה שלנו מהאירוע שקרה היא אינה חיובית, מה שמשפיע על ההווה והעתיד שלנו בצורה לא חיובית. בכל אחד מהמקרים האלו היינו שמחים להחזיר את הגלגל אחורה. ומה קורה כאשר מתברר לנו כי דווקא הדבר שחשבנו שהוא שלילי הוא דווקא חיובי ? באותו הרגע, התחושה שלנו מאותו העבר בדיוק משתנה למשהו חיובי וכל זה רק בגלל הצורה שבה אנחנו תופסים את אותו האירוע שקרה לנו בעבר. נמצא אם כן כי כאשר אנחנו מסתכלים על העבר בצורה חיובית ולומדים לקבל אותו ברוח טובה, על ידי זה אנחנו משנים את החוויה שלנו בהווה מאותו אירוע שקרה בעבר ועל ידי זה אנחנו הופכים את העבר שלנו לחיובי יותר, כי העבר שלנו הוא אך ורק החוויה שיש לנו בהווה ממנו ועל ידי קבלת העבר בצורה חיובית, על ידי זה העבר גם הוא חיובי בדיוק כפי שאנחנו מקבלים אותו.

אדם שיודע להפוך שלילי לחיובי ולהפוך חסרון ליתרון, אדם שיודע לראות קשיים כהזדמנות, אצל אדם כזה העבר שלו תמיד יהיה טוב יותר, כי מכל דבר שקורה לו הוא מתקדם קדימה אל הצלחה חדשה גדולה יותר. כל קושי שיש לו במקום להישבר ממנו אדרבה הוא נהיה טוב יותר וממילא כל הקשיים שיש לו בעבר הם חיוביים כי הם מקדמים אותו כל הזמן.

אדם שיש לו לדוגמא רגשות של נקמה זו אינדיקציה לכך שאותו אדם לא מקבל את העבר שלו בצורה מספיק חיובית, כי כאשר העבר שלך הוא חיובי בעיניך אין לך רצון לנקמה. רגשות נקמה אין להם שום תועלת בעתיד והם נוצרים רק בגלל הצורה שבה האדם בהווה תופס את העבר שלו.

כאשר אנחנו נזכרים ומדמיינים אירוע מהעבר, הדמיון שלנו גורם לנו לחוות בהווה שוב פעם מחדש את אותו האירוע שכבר קרה לנו בעבר. שיפור בחשיבה חיובית מאפשר לאדם לדעת להתמודד בהווה ובעתיד טוב יותר עם אירועים שקרו לו בעבר. כאשר אדם יודע בהווה כיצד להתמודד טוב יותר עם אירועים שקרו לו בעבר וכיצד לקבל את עצמו טוב יותר, על ידי זה האדם מסוגל לקבל את העבר שלו בצורה טובה יותר, כי כאשר אנחנו נזכרים באירוע מהעבר ומדמיינים אותו כאילו הוא קורה בהווה, התגובה והיחס שלנו בהווה לאותו האירוע היא חיוביות יותר כך שהחוויה שלנו מאותו האירוע שקרה לנו בעבר נעשית חיובית יותר. ככל שנהיה מסוגלים טוב יותר להתמודד בהווה עם אירועים שקרו לנו בעבר בצורה חיובית יותר, כך גם הזיכרון שלנו מהעבר שלנו יהיה טוב יותר.

מהאמור לעיל ניתן גם להבין טוב יותר את השפעת החשיבה החיובית על העתיד החיובי של האדם. מאחר שחשיבה חיובית מאפשרת לאדם לדעת לקבל את העבר שלו טוב יותר דבר זה גורם לכך שיש לאדם אנרגיות חיוביות יותר לגבי העתיד מאחר שהעבר שלו טוב יותר, בדיוק כמו שאחרי הצלחה יש יותר אנרגיה חיובית לעשות משהו חיובי נוסף מאשר אחרי כישלון. ההסתכלות החיובית על העבר (וכמובן שגם על הווה) עוזרת לנו להיות עם אנרגיות חיוביות יותר גם לעתיד.

על פי האמור לעיל ניתן גם להבין טוב יותר מדוע אין שום ייאוש בעולם כלל. מאחר שתמיד ניתן לשנות את הכל לטובה על ידי הצורה שבה אנחנו מסתכלים על המציאות שלנו, ממילא תמיד ניתן ללמוד להסתכל טוב יותר על המציאות ועל ידי זה להפוך גם את העבר שלנו לחיובי יותר ולא משנה מה קרה תמיד ניתן ללמוד להסתכל על אותו אירוע בצורה חיובית יותר ולכן אין ממה להתייאש כי את הכל אפשר לשנות לטובה.

ניתן להוסיף גם רובד פילוסופי והוא כי אנשים רבים מרותקים אחרי הרעיון של להיות מסוגלים לחוות תחושה של "מעל הזמן" ולחוות מצב של ללא תחושת זמן מה שכמובן לא אפשרי לעשות בשלמות, כי החוויה עצמה גם היא בתוך מימד הזמן. וניתן לומר כי היכולת להפוך את העבר את ההווה וגם את העתידשלנו לחיוביים יותר על ידי כוח המחשבה, זו בעצם תחושה של כביכול מעל הזמן, כי אנחנו שולטים כביכול בזמן ולא כפופים אליו.

לסיכום: כדאי לנו לזכור כי כאשר נהיה זקנים ונסתכל אחורה בזמן על חיינו, מה שיישאר לנו זה לא מה שקרה לנו אלא איך קיבלנו את מה שקרה לנו ומה היתה התחושה שנשארה לנו מכל מה שקרה לנו. המציאות והחיים שלנו הם המודעות האישית שלנו לאירועים שקורים ושכבר קרו לנו בהווה ובעבר. לאירועים שקרו בעבר אין משמעות כי אין להם שום קשר מעשי להווה. החוויה שלנו בהווה את האירועים שקרו בעבר רק לה יש משמעות בהווה כי רק היא זו שמלווה אותנו בהווה. הרצון לשנות את העבר הוא הרצון לשנות את החוויה שלנו בהווה מהאירועים שקרו לנו בעבר. על ידי זה שאדם לומד לאהוב את עצמו ולקבל את עצמו ואת המציאות שלו כפי שהם בצורה חיובית, על ידי זה האדם הופך את העבר שלו לחיובי יותר. ככל שנלמד בהווה להיות חיוביים יותר על ידי זה גם העבר וגם העתיד שלנו יהיו חיוביים יותר. בהצלחה.

קרא עוד על סובייקטיביות, כישלון, קושי, חשיבה שלילית, טוב, דמיון, שמחה, אהבה, רגשות, מימד הזמן, חשיבה חיובית, שליטה על המציאות, תת מודע, עבר, מציאות, אחד, חשיבה חיובית, זמן, נקמה, חיים, הווה, אימון, התמודדות, ייאוש, יכולת, כוח המחשבה, שלמות, עתיד, אושר, טעויות, רע, חסרונות, הצלחה, קבלה עצמית, מודעות, זיכרון, אהבה עצמית, פילוסופיה ועוד

הוסף תגובה