אימון אישי (Coaching)

אימון אישי (coaching) וחשיבה פרואקטיבית

חכם אחד טייל עם תלמידו הנאמן ביער כשמרחוק הבחין במקום בעל מראה דל ביותר. הוא החליט לבקר שם לזמן קצר. בדרך הוא דיבר עם תלמידו על חשיבותם של ביקורים המאפשרים להכיר אנשים ועל הלמידה שרוכשים מחוויות כאלה.כשהגיע, הוא ראה את  הדלות של המקום ותושביו. בבית הישן וההרוס התגוררו זוג הורים ושלושת ילדיהם כולם יחפים ולבושים בבגדים קרועים ומלוכלכים. החכם התקרב לאיש, שהניח שהוא אב המשפחה ושאל אותו: "בסביבה זו אין מקורות עבודה וגם לא מרכזי מסחר, כיצד אתה  ומשפחתך מצליחים לשרוד?"האיש ענה לו בשקט: "חבר, יש לנו פרה קטנה. היא מניבה כמה ליטר חלב בכל יום. חלק מהתוצר אנו מחליפים עבור מזונות מסוימים בעיר הסמוכה, בחלק השני אנו מכינים יוגורט, גבינה וכד' לעצמנו וכך אנו שורדים."החכם הודה לו על המידע, הסתכל סביבו מספר רגעים, בירך לשלום והלך. באמצע הדרך פנה לתלמידו וצווה לו: "חפש את הפרה הקטנה, קח אותה לתהום שם ממול ותדחוף אותה".
התלמיד המבועת התנגד למורו, התווכח עמו וניסה להניעו מבקשתו, הרי הפרה הקטנה הייתה אמצעי המחייה היחיד של אותה משפחה. אבל החכם הלך משם ולא ענה לו.התלמיד המדוכא ביצע את פקודת מורו. הוא מצא את הפרה הקטנה, הוביל אותה עד לתהום הקרובה דחף אותה וראה כיצד היא מתגלגלת בין האבנים ומתה.המראה הזה נשאר חרוט בזיכרונו…

כעבור מספר שנים, אכול רגשי חרטה, הצעיר החליט לעזוב את מורו ולחזור לאותו מקום כדי להתוודות בפני המשפחה ולעזור להם.כסף לא היה לו, הוא החליט שיעבוד חינם בשבילם כדי לעזור להם לקנות פרה קטנה חדשה.ככל שהתקרב למקום ראה שהסביבה השתנתה, העצים פרחו, הבית היה יפה ונקי והילדים שחקו בחצר.הצעיר הרגיש עצוב ומאויש. הוא היה בטוח שהמשפחה הענייה נאלצה למכור את ביתה כדי לשרוד.הוא החיש את צעדיו. כשהגיע לבית התקבל על ידי איש מאוד אדיב.הצעיר שאל על המשפחה שהתגוררה בבית לפני מספר שנים. ענו לו שהמשפחה ממשיכה להתגורר במקום.

הוא לא הצליח להבין מה התרחש, הסתכל על הילדים והכיר אותם, הם נראו יותר גדולים ובריאים, אבל הם היו ללא ספק אותם ילדים שביקר אצלם עם מורו מספר שנים קודם. הוא שיבח את מה שראה ושאל את האיש (את בעליו של הפרה הקטנה): "כיצד הצלחת לשפר את המקום ולשנותאת חייך? " האיש השיב לו בהתלהבות: "הייתה לנו פרה קטנה שנפלה לתהום ומתה,  מאותו רגע היינו חייבים לעשות דברים אחרים ולפתח מיומנויות חדשות שקודםלא ידענו שאנו מסוגלים להן, ככה הצלחנו להגיע להישגים שהינך רואה".

באימון                                                                                                                      

באימון אנו יוצאים מתוך נקודת המבט הזו- לאדם יש יכולות ,כוחות,חוזקות ותשובות  טובות עבורו ,בדרך למטרתו אנו בודקים מה מעכב אותו מלראות /לעשות .. השינוי מתחיל בחשיבה חדשה וברצון והאומץ לשנות אותה .העניין הוא לא בהכרח רק לזרוק את הפרה, המטרה היא להשתמש במה שיש לנו בין האוזניים בצורה שתקדם אותנו , להפעיל חשיבה פרואקטיבית מקדמת  (חשיבה פרואקטיבית – חשיבה איתה עובדיםבאימון).                                                

  אז מה זה אימון ,ואיך עובדים עם ועל חשיבה: 

                                                                                                                            האימון הינו תהליך המאפשר למתאמן-(פרט,משפחה,זוג,עסק,אירגון)תוך כדי לווי מאמן להבין לקדם ולייצר את השינויים שאותם הוא או הם רוצים לקדם ולהשיג, שינויים נבחרים,ממוקדי מטרה ומהירים.

האימון מאפשר למתאמן להגדיר את רצונותיו ומטרותיו, לנסח תוכנית פעולה ברת ביצוע ולפעול לפיה, תוך בדיקת המציאות ממנה הוא יוצא והמציאות אליה הוא רוצה להגיע,מציאת חוזקותיו והתמודדות עם גורמים מעכבים(חלקם הינם חשיבה),בדרך שהיא תהליך מעצים מקדם אקטיבי ופרואקטיבי.האימון מתבצע בסדרת מפגשים כאשר בכל מפגש ,ובין כל המפגש מתקדם המתאמן לכיוון הרצוי לו.

אימון הינה גישה הרואה במתאמן מומחה בחייו ומאמינה כי כל אדם הינו ישות שלמה הניחן ביצירתיות,יכולת בחירה ותושייה. המאמן ממקד ועוזר למתאמן להבהיר את רצונותיו, מגדיל את המודעות והחקירה העצמית שלו, מסייע לו לשפר את יכולותיו ומחולל מרחב פעולה חדש החופשי מאמונות ותפיסות מקבעות. המאמן מאפשר למתאמן לבחור את פתרונותיו בדרכו ומסייע לו לסגור את הפער המצוי לכיוון הרצוי שאותו הוא שואף להשיג.

האימון עוסק במגוון רחב של מטרות,ומשלב תחומים כגון:פילוסופיה,פסיכולוגיה,ניהול,מדעי ההתנהגות,סוציולוגיה,שיווק וספורט..

האם את/ה רוצה לקדם ולאפשר לעצמך צמיחה,התפתחות,קידום מטרות ,להשיג ,לשפר הישגים,להצליח?

את/ה מוזמנ/ת 

 
בברכה עידן -מאמן אישי

                                                    http://coachidan.blogspot.com/
                                                   

                                                    IDANCOACH@WALLA.COM

הוסף תגובה