אימון אישי

היכון, הכן, צא!!

אימון אישי הפך בשנים האחרונות לטרנד חם. תוכניות טלוויזיה פופולאריות עוסקות בתחום, ספרי אימון יוצאים חדשות לבקרים והעניין שמעורר האימון גדל והולך בציבוריות הישראלית.

אז מה זה בעצם אימון אישי? כל אחד מכיר את המאמנים האישיים בתחום הספורט. מאמני ספורט גדולים כמו אברהם גרנט או פיני גרשון הם סלבריטאים מוכרים בישראל. במה חשיבותם של מאמני הספורט? המאמנים אינם דווקא ספורטאי עבר, והם אינם נמדדים בתחום הספורט כלל ועיקר. אבל למאמנים יש כישור אחר, שמאפשר להם להיות מוצלחים וחשובים כל כך. המאמן עומד מחוץ למגרש המשחקים, מסתכל על הקבוצה או הספורטאי שמתעמלים ומנתח את מה שהם עושים. בהפסקה,  הוא יגיד להם באיזו טקטיקה עליהם לבחור כדי להצליח, כיוון שמי שנמצא תוך כדי התהליך, לא יכול תמיד לראות מה הן נקודות החוזק והחולשה שלו, ומה עושה היריב.

המאמן לעומת זאת, מכיר את המתאמן, מכיר את נקודות החוזק שלו, ורואה את הכול מבחוץ.  זו הסיבה שמאמנים טובים נחשבים כאחראים על ניצחונות ספורטיביים חשובים. הם לא הבקיעו את השערים ולא שחו בבריכה, אבל הם כיוונו את ספורטאי שלהם להצלחה ועזרו לו למצות את הכישורים שלו כמו שצריך.

על קו הזינוק

אותו רעיון עצמו משמש את מקצוע המאמנים האישיים. כמו מאמן ספורטיבי המאמן האישי מצטרף אל האדם שמבקש אימון ועוזר לו למצוא את הנקודות החזקות שלו ולמצות את השאיפות שלו. הרבה אנשים מרגישים שיש להם חסמים שונים שמפריעים להם לעמוד ביעדים אותם קבעו לעצמם. משום מה הם לא מצליחים להגיע לתוצאות שאותם הם מבקשים להשיג, ולעיתים לא ברור כל כך מדוע. לנישה הזו נכנס המאמן, והוא אמור ללוות את האדם בדרך להשגת היעד הרצוי.
נשמע פשוט? לא ממש. ממש כמו המאמן הספורטיבי, מאמן אישי נתקל בקשיים רבים בבואו למלא את התפקיד שלקח על עצמו. בעיות שמקורן בלקוח עצמו: חוסר יכולת או רצון מצדו של הלקוח הן בעיות שאיתן המאמן צריך להתמודד וגם בעיות חיצוניות: משברים כלכליים, תחרות בענף, אנשים אחרים שסובבים את האדם ומקשים עליו למלא את ייעודו – גם הם בעיות שהמאמן צריך לזהות ולהתמודד איתן.  אבל הבעיה הגדולה ביותר שהמאמן האישי נתקל בה, היא העובדה שהתוצאות אינן כה מיידיות כמו במגרש הספורט. מצד שני, המאמן השני כן נבחן בתוצאות המהירות שהוא מביא ללקוח בכמות מפגשים לא גדולה.

מאמן אישי או פסיכולוג

כדאי לשים לב שהמאמן איננו פסיכולוג. בעוד שפסיכולוג מטפל בבעיות אישיות של האדם ומטפל בהן. המאמן אינו עוסק בבעיות העבר. המאמן בתהליך אימון אישי איננו מתעניין במה שגרם לאדם להגיע למצב שבו הוא נמצא. הוא איננו עורך שיחות טיפוליות להכרת הקרע הנפשי והמנטאלי של האדם. אין לו סמכות ויכולת לעמת את האדם עם העבר שלו והוא גם איננו מבצע טיפול התנהגותי. המאמן, לעומת הפסיכולוג מתמקד בעתיד. כיצד אפשר להוביל את הלקוח לתוצאות טובות בזמן קצר וממוקד. בשל הרצון להיות ממוקד מטרה ומהיר, המאמן לוקח את הלקוח מהמצב בו הוא נמצא ומשם הוא מתחיל באימון לצורך השגת המטרה.

חשוב לדעת, שאימון אישי אינו אמור לקחת יותר מעשרה עד תריסר מפגשי אימון. המאמן מוודא עם הלקוח מהן המטרות אותן הוא מבקש להשיג, מהן המניעות והחסמים המפריעים לו בדרך להשגת המטרה ועובר איתו תהליך של ליווי אישי עד להשגת המטרה המבוקשת. אם כן מאמן אישי יכול להיות פתרון מושלם לאנשים שסובלים מחסמים שונים בחייהם, אנשים שמעוניינים לשנות את המצב שבו הם חיים אך אינם מסוגלים או אינם רוצים לעבור את התהליך לבדם. אימון אישי הוא ליווי וחניכה יד ביד אל עבר התוצאה המבוקשת. למי שאין זמן או רצון הגיע אל שורשי הבעיה ולעבור טיפול פסיכולוגי ארוך ומתיש בהחלט מומלץ לקחת בחשבון את האפשרות לשכור מאמן אישי שיוביל אותו לעבר התוצאה המבוקשת.

הוסף תגובה