אני והצמודה שלי

אני והצמודה שלי גבית ינאי זה כבר שנים שהמצלמה שלי איתי, ולא, אף מפקד לא הצמיד אותי אליה… כשקיבלתי את ה'צמודה' הראשונה שלי, הייתי ילדה. גמעתי אז פילמים בכמות מסחרית. כל צילום נראה לי מיוחד ואומנותי. הייתי מתפקסת על ברל'ה בשדה, מבקשת שיצא החוצה, מבטיחה לו שאבא ואמא יתנו לו עוגה, וברגע בו הואיל להגיח ולחשוף בפני את זוג מחושיו, הייתי מארגנת לו את 'בוק' חייו. רק אחרי שנים, הבנתי שהברל'ה בכלל חירש, ולי יש עוד הרבה מה ללמוד על צילום… לימודיי בבית-הספר לצילום עזרו לי להכיר את הצד הטכני, והתמונות שצילמתי לימדו אותי להכיר בני-אדם. לאט לאט גיליתי את היופי שמאחורי כל אדם.

 גם כשהצילום הטיח בפניי עולם אפל, או אנשים קשי יום, בחרתי למצוא בהם את הזווית שהייתה בה נימה אופטימית וכבוד אנושי. ככה, כמו עם הברל'ה, אני מוצאת את עצמי גם היום, יושבת עם הצמודה שלי שעות מול אנשים. מסוקרנת, מתוודעת, לומדת, מקשיבה ו… מצלמת. צילום טבעי, אפילו שנעשה בין קירותיו של הסטודיו, מכיל את כל רגשות המצולם. מותר לו להיות מהורהר, עצוב, משוגע, חייכן, חולמני, צחקן… ככל שיזרום עם תחושותיו וירגיש נוח מול עדשת המצלמה, כך יהיה אמיתי וייראה טוב יותר. וכשאתה אמיתי – אתה נוגע… מי שיסתכל באלבום התמונות שלי מהודו, יתפעם אולי מהנופים, אבל יתאהב בילדה ההודית שלא הסתירה את רגשותיה והישירה מבט חודרני אל המצלמה. באלבום מיוון, יש ים כחול ובתים לבנים, שגורמים לי לרצות לחזור לשם בכל פעם שאני מסתכלת בו, אבל מי שעושה לי חיוך בלב, הוא דווקא הקשיש החביב, שהוריד לרגע את שק הפחם מגבו וגילה המון שמחת חיים ו… קצת פחות שיניים. צילום תדמית יכול ליצור סקרנות או לשעמם. לפתוח בפנינו ערוצי תקשורת, או לחסום אותם. הבעת הפנים בתמונה, כמו גם תנוחת הגוף, הצבעים, הרקעים… ישמשו לנו תקשורת לא מילולית וצינור להעברת מסרים.

ראי לנפש, או חלון ראווה לעסק. תקופת ההיריון למשל, רווית רגשות. אותו מסע אימהי, מכיל כמעט מהכל, במנות גדושות או זעירות: חרדות, מתח נפשי, שינויים פיסיולוגיים והורמונאליים… אלו מהולים בהתרגשות ראשונית, חלומות, אור, רוך, תקוות, אושר, אהבה ושמחה אינסופית. צילום הריון נכון, אף כי לא יחסום בפנייך רגש זה או אחר, ידגיש את יופייך הפנימי והפיסי וישדר את אותו קסם שאופף אותך. מעבר לתמונות עצמן, צילום סטודיו באווירה נכונה וזורמת, יעניק לך פסק זמן לעצמך. חוויה שונה, נעימה ומשחררת, שתמלא אותך אנרגיה גם מחוצה לו. ומי שלא מאמין, שיבוא ויכיר. לא רק אותי, גם את ה'צמודה' שלי… גבית ינאי – צילום וכתיבה. צילום הריון, ילדים ומשפחה, צילום קטלוגים, צילומי תדמית ועוד… כתיבה עיתונאית, שיווקית, כתבות תדמית, ביוגרפיה, עריכה לשונית ועוד… אתר: www.gev.co.il

הוסף תגובה