ביקורת : "אחים בדם" בתיאטרון בית ליסין – מחזמר מרגש ומפעים

ביקורת : "אחים בדם" בתיאטרון בית ליסין – מחזמר מרגש ומפעים – הפקה מושקעת ומרהיבה עם מיה דגן בתפקיד חייה

מאת חיים נוי

המחזמר "אחים בדם" מאת ווילי ראסל בתיאטרון בית ליסין הוא חוויה תיאטרלית, מרגשת ומפעימה. ההפקה המרהיבה עם להקת שחקנים מדהימה ועם מיה דגן, כנראה בתפקיד חייה,עד כה, היא משובחת ואחת ההצגות הטובות ביותר שנראו על בימותינו .

המחזמר מוצג מעל 20 שנה ברציפות ברחבי העולם בהצלחה רבה וגם בישראל הועלה בעבר ומספר פעמים בהפקות משובחות בבית צבי, גם עם מיה דגן, בהיותה סטודנטית למשחק.

 המחזה עוקב אחרי מיקי ואדי, זוג תאומים שהופרדו בלידתם. בעקבות מצוקתה הכלכלית של האם, גברת ג'ונסטון, היא נאלצת למסור את אחד מתאומיה לגברת ליונס, שבביתה היא עובדת כעוזרת. מיקי ג'ונסטון ואדוארד ליונס גדלים באותו איזור מבלי לדעת זה על זה. כאשר הם נפגשים, הם הופכים לאחים בדם, למרות השוני הרב ביניהם, ומתאהבים באותה נערה– לינדה.

בהתבגרותם, מיקי נושא את לינדה לאישה, מידרדר לעולם הפשע ונכנס לכלא. אדוארד הוא גבר מצליח, בוגר אוניברסיטה, חבר במועצת העיר. ביום שבו הם מגלים שהם אחים, מתממשת הנבואה האומרת שתאומים שהופרדו בלידתם, ימצאו את מותם ביום שבו תתגלה להם האמת.

 וילי ראסל התבסס בכתיבת המחזה באופן מאוד רופף על הנובלה משנת 1844 "האחים קורסיקאן" של אלכסנדר דיומא. תחילה הוא כתב את המחזה ללא שירים ואחר כך עיבד אותו למחזמר. ווילי ראסל הוא אחד המחזאים החשובים ביותר באנגליה. בין מחזותיו המצליחים: "לחנך את ריטה" ו"שירלי ולנטיין" – שניהם זכו בפרס האוליביה לקומדיה הטובה ביותר, המחזמר "אחים בדם" שזכה בפרס האוליביה למחזמר הטוב ביותר.

שיר הסיום הידוע של המחזמר, "לא יכול להיות", עמד בשעתו בראש מצעד הפזמונים באנגליה.

התרגום המקורי היה של אהוד מנור. בהפקה הנוכחית הוחלט על תרגום עכשווי וחדש והמטלה ניתנה לדניאל אפרת, מתרגם רב מוניטין שכבר תרגם בהצלחה הצגות ומחזות זמר רבים.התרגום של דניאל הוא משובח ומוצלח, עכשווי ומיוחד.

 

גלעד קמחי ביים את המחזמר והצליח להפיק מלהקת השחקנים מופע מלוטש וססגוני, מרהיב וחוויה תיאטרלית.

עוז מורג בכיר הכוריאוגרפים בארץ העמיד תנועה וקצב מרשימים .

המחזמר הוא קולח, ללא רגע דל. הבימוי מדויק והתפאורה מפעימה.

נדב נייטס ועידו רוזנברג מגלמים את האחים. נדב הוא פוחז ונטול עכבות בעוד עידו מגלם את הנער שגדל במשפחה בעלת יכולת רבה יותר ושפתו עשירה וגינוניו מהוקצעים. נדב הוא נהדר, חיית במה, מוכשר ביותר. עידו רוזנברג הוא מוצלח ומשובח. הוא מגלם את הדמות בצורה אמינה וכובשת.

מיה דגן המצוינת מעצבת דמות מרגשת. זהו אולי התפקיד העוצמתי ביותר שמיה גילמה והיא מעמידה משחק מדהים, יכולת שירה נהדרת וכישרון נפלא.

 דורון תבורי הוותיק הוא המספר והופעתו היא מיוחדת ונוקבת. דורון מופיע לאורך העלילה כמין משולח המתווה את הדרך ומגלה לצופים את האמור להתרחש . דורון ניחן בקול מדהים ,ייחודי ונפלא.

דיקלה הדר מגלמת את לינדה, הנערה שבה מתאהבים האחים. דיקלה מצליחה להיות דמות נעימה ומרגשת וכובשת במשחקה. יש לה יכולת מצוינת של גילום הדמות.

רויטל זלצמן היא שחקנית מוכשרת (המגלמת לסירוגין גם את לינדה) ויש לה יכולות משחק ושירה מצוינים.

הילה זיתון היא גברת ליונס האישה שמגדלת בחשאי את אחד האחים. הילה מגישה דמות מרגשת במיוחד, כובשת במשחקה ובקולה והסצנה של הפגישה בינה לבין האימא הביולוגית הוא מצוין. הילה היא שחקנית טובה ביותר.

עומר זימרי גילם מספר דמויות והוא שחקן מחונן. הוא מוצלח ביכולת ההבעה, כשרון התנועה והקול ויש לו פוטנציאל נפלא.

קרן מרום (מור) היא שחקנית, רקדנית וזמרת מוכשרת ביותר .קרן מגלמת שלל דמויות ומצליחה להעביר את יכולת המשחק הרבגונית הנהדרת שלה.

 יעל יקל ודור אוחיון הגיעו למחזמר הישר מבית צבי, שם שיחקו בתפקידים ראשיים של גבירתי הנאווה. יעל היא שחקנית מוכשרת מאוד, משחקה הוא מצוין ויש לה יכולות טובות ביותר.

דור היא שחקנית משובחת , בעלת יכולת תנועה וקול טובים מאוד.

אדיר מור הוא שחקן המגלם מספר תפקידים. משחקו ראוי ונהדר ויש לו יכולת תנועה וקול משובחים. חייקה מלכה , מגלם את סמי , אחיו העבריין של מיקי. חייקה הוא שחקן מוכשר ומוצלח.

 גיל וסרמן מגלם מספר תפקידים והוא מוצלח באופן מיוחד. גיל הוא רבגוני, בעל יכולות משחק מופלאות. יוסי טולדו כמר ליונס הוא שחקן מהוקצע ומצוין. בסצנת מכתבי הפיטורין הוא מגיש משחק מוצלח במיוחד.

התפאורה של ערן עצמון היא מדהימה. חילופי התמונות מתבצעים על ידי מסילות נעות והאווירה היא של אנגליה , עם סמליה המובהקים, סגנון הבתים ואפילו תחנות האוטובוס.

מוני מדניק עיצב את התלבושות הנאות והאופייניות. אורי מורג אחראי לתאורה המוצלחת ואיציק פריד לסאונד הברור והמוקפד. דוקי עצמון אחראית להדרכה הקולית הנפלאה .

 הניהול המוזיקלי המוצלח הוא של אמיר לקנר והרכב הנגנים הוא מצויין. (מתי גלעד,יקיר ששון,רמי אוסרווסר, ניר ברנר, אייל סלע, עידן סוכובולסקי).

אחים בדם הועלה לראשונה בישראל ב-1989 עם שלומית אהרון ובבית צבי עם מיה דגן ובפעמים אחרות עם הילה מערבי וכן בתיאטרון הספרייה שליד בית צבי.

אין ספק כי ההפקה הנוכחית של "אחים בדם" היא חוויה תיאטרלית, מרגשת ומוצלחת במיוחד, זהו מחזמר מטלטל ועוצמתי ואחד המחזות הטובים ביותר שהועלו על הבמות.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

הוסף תגובה