ביקורת: יומן חוף ברייטון – בית צבי – מחזהו הנודע של ניל סיימון – מרגש ומענג

ביקורת:  יומן חוף ברייטון – בית צבי – מחזהו הנודע של ניל סיימון – מרגש ומענג

מאת חיים נוי

"יומן חוף ברייטון" המועלה בבית צבי ברמת גן הוא מחזה נודע פרי עטו של המחזאי ניל סיימון וההפקה בבימויו של מיטקו בוזקוב היא מקצועית, מרשימה , מרגשת ומענגת . בוזקוב הצליח ללהטט עם להקת השחקנים המוכשרת והביצוע הוא חוויה תיאטרלית מרשימה.

המחזה הוא החלק הראשון מטרילוגיית יוג'ין, השם המשותף לשלושה מחזות שכתב סיימון. יומן חוף ברייטון הועלה על הבמה ב-1983, טירונות ב-1985 ובדרך לברודווי שהועלה ב-1986.

שלושת מחזות הטרילוגיה עוקבים אחר נעוריו ובגרותו של יוג'ין ג'רום והם מהווים בעצם אוטוביוגרפיה של המחזאי. יומן חוף ברייטון הועלה על במות ברחבי העולם, הופק לסרט וגם בארץ הועלה בבתי ספר למשחק, בהבימה ובקאמרי.

העלילה מספרת על משפחה יהודית בברוקלין בשנת 1937 והנער יוג'ין, עתיר ההורמונים, מספר את סיפורה של משפחתו קשת היום: אימו קייט עקרת הבית המנהלת ביד רמה את חיי המשפחה,  אביו ג'ק העובד במספר עבודות כדי לאפשר את קיום המשפחה, דודתו האלמנה בלנש ושתי בנותיה המתגוררות איתם בבית צפוף כשבאירופה מתחוללת השואה. סטן האח הבוגר שאינו מצליח להחזיק מעמד במקום עבודתו, כיון שיש לו עקרונות וכבוד עצמי.

 

סיון כהן מגלמת באורח מרשים את הבת נורה, מושא אהבתו של יוג'ין. נורה מבקשת להתקבל לתיאטרון מוזיקלי ולוותר על המשך לימודיה . יש לה חלומות, אך המציאות והחלטת המשפחה משנות אותם. סיון כהן מפגינה משחק מקצועי ומשובח. היא מבצעת קטעי ריקוד וסטפס מעולים וכל הופעתה משדרת חיוניות, עוצמה ומשחק מצויין. סיון היא פרפורמרית וכובשת את הבמה.

נועה צפריר מגלמת את לורי האחות השנייה, החולנית ועילגת הלשון. נועה מדהימה בביצוע מעולה ומקצועי של התפקיד. היא משתלבת לתוך הדמות ומעניקה לנו חוויה דרמטית, מרגשת ומענגת. נועה היא שחקנית מופלאה ומוכשרת ביותר ובעלת פוטנציאל אדיר.

רביב מדר הוא יוג'ין, הנער המספר והציר המרכזי בעלילה. רביב הוא שחקן מקסים ונהדר, ברוך כשרון , ובעל יכולת משחק נהדרת.

קייט היא מעיין עמרני, אם המשפחה והיא משחקת באורח מצוין ומקצועי.

יעל צ'חנובר היא הדודה בלנש והופעתה ומשחקה מצוינים וכלילי השלמות. היא מרגשת ונפלאה.

אושר בית הלחמי מגלם את האח הבוגר סטן. הופעתו היא מוצלחת מאוד ואושר מגיש משחק אמין, מרשים ויפה ביותר.

ג'ק הוא אבישי בן גל , אב המשפחה , המתמודד עם בעיות פרנסה קשות בתקופת השפל הכלכלי בארצות הברית ועם בעיית בריאות. משחקו הוא טוב מאוד ומקצועי.

מיקו בוזקוב ביים את המחזה וערך גם את הליווי המוזיקלי המקסים והתקופתי. ההצגה בנויה מתמונות בבית המשפחה, בבית הקולנוע, במחסן ובחצר. הבימוי הוא מוצלח ומקצועי, מרשים וקולח.

עדנה מזי"א תרגמה את המחזה והשפה היא עכשווית, ברורה ונהירה. סאשה ליסיאנסקי עיצב את התפאורה המדהימה. על הבמה הורכבה במה נוספת עבור בית המגורים ובצדדים המחסן והחצר זרועת עלי השלכת .

העמוד הימני של המחסן קצת מפריע ומסתיר והקהל בחלק הימני של האולם אינו מצליח לראות כהלכה את המתרחש במחסן הצדדי.

דנה ברלינר עיצבה את התלבושות התקופתיות המוצלחות. יובל שטיין אחראי לריקודי המחול והסטפס של הלהקה והם היו מדהימים.

יומן חוף ברייטון הוא מחזה מרגש, קולח , מותח ומענג המעניק לנו חוויה תיאטרלית משובחת בזכות השחקנים המוכשרים וההפקה המוצלחת.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

הוסף תגובה