ביקורת סינגל: חלומות 34 – בן ארצי

ביקורת סינגל: חלומות 34 – בן ארצי

מאת חיים נוי

"חלומות 34" הוא הסינגל הראשון מתוך אלבום חדש ורביעי במספר של הזמר בן ארצי . השיר שחיבר והלחין עוסק בחלומות הקטנים והגדולים של הזמר בן ה-34 . זהו שיר אפוף כמיהה לעולם טוב יותר ולמען הגשמת משאלות לב פרטיות ואוניברסאליות.

השיר נפתח בשורה "רוב הזמן זה ליד" ואכן רוב הזמן השיר אינו נוסק והוא די מתון ומונוטוני. יש בו לעומת זאת, מן סוג של קסם ראשוני, פשוט ואפוף רוח נעורים, המשתוקקת לפרוץ קדימה.

בן ארצי מציין, כי זהו שיר על הפער בין פנטזיות למציאות, על השלמה עם המציאות והתעקשות על הפנטזיות. "חלומות 34" הוא הראשון מתוך 10 שירים באלבום חדש שאת רובם כתבתי והלחנתי".

בן ארצי הוא זמר חביב ויוצר עם פוטנציאל רב. הקול שלו הוא די חלש ולפעמים הוא בולע מילים ואין לו את העוצמה הווקאלית שהייתם מצפים לשמוע. ייתכן שראוי היה לו לעבוד יותר על פיתוח הקול שכן התוצאה הסופית של הסינגל היא שהוא עדיין אינו ממצה, "עדיין ליד".

 

ההפקה עצמה היא מקצועית ומוצלחת. העיבוד והליווי יפים ואולם מהלך השיר עדיין איטי ומונוטוני. אין זה שיר במובן שיר. המילים עצמן הן בהחלט בעלות  תוכן מוצק וברור, כתובות בשפה סיפורית ועניינית ואינן גבבה כפי שאנו רגילים לשמוע לא אחת בעידן החדש של השירה בארץ. למעט שני תיקונים (יש לכתוב מיליון ולא מליון ומוזיקה ולא מוסיקה), העברית נכונה ועכשווית , רכה ולפעמים – אפילו מרגשת.

סך הכול – מדובר בסינגל נחמד, מתון, הזמר טעון שיפור קולי וליטוש.

חלומות 34, מילים ולחן בן ארצי, הפקה מוזיקלית לואי להב בשותפות עם משה לוי.

עיצוב עטיפה- נטע שושני. צילום- שרון דרעי.

 

 

 

 

קטע מהשיר:

 

חלומות 34 מילים: בן ארצי / לחן: בן ארצי

רוב הזמן זה ליד

זה לא הדבר עצמו

אתה רוצה את זה יותר חזק,יותר מסעיר

וכך חולף הזמן

אתה די משלים עם מה שיש

תופס בחושך רגעים קטנים

 

אתה רוצה יותר שמחה עם המשפחה

סקס יותר סוער עם זאת שאתה אוהב

מוסיקה אחרת במועדונים

ראש ממשלה יותר אנושי

אתה רוצה בטלוויזיה יותר אמת

ויותר עומק בשיחות סלון

פחות אלימות אצל הנוער הזה

ושיהיה אפשר לשחות בירקון

 

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מבקר מופעים ומוזיקה.

הוסף תגובה