ביקורת: ענן בראש, בבית צבי ברמת גן

ביקורת: ענן בראש, בבית צבי ברמת גן – דרמה על נשים המצפות לבני זוגן לאחר מלחמה

 מאת חיים נוי

 "ענן בראש" הוא מחזה מיוחד העוסק בקבוצת נשים המצפות לעולם החדש שיגיע עם שובם של הגברים מהמלחמה.

ההצגה מאת המחזאי הבריטי סטיבן לאו, 63, הועלתה בבכורה באנגליה ב-1977 והיא עוסקת במהלך מאה הימים בסוף מלחמת העולם השנייה , בין הניצחון על גרמניה הנאצית לבין כניעת יפן.

להקת שחקנים צעירה מצליחה להתמודד בהצלחה עם דרמה מלאת הומור שחור, אבל עם מטען של רגשות והווי חיים ומפיחה רוח מיוחדת במחזה שאין בו רגע דל.

מיטקו בוזקוב ביים את ההפקה הסולידית , אך המרשימה בבית צבי ברמת גן והצליח להעמיד הצגה קולחת , האקטואלית גם לתקופות חיינו אלה, ואפשר לשחקנים להביא את כישרונותיהם הדרמטיים לשלבים גבוהים ומוצלחים.

 העלילה מספרת על קבוצת נשים, רובן בנות משפחה אחת, המצפות בפרבר פועלים בנוטינגהם לשובם של הגברים מהמלחמה. יצרים ואהבות, קשיים כלכליים ורגשות – ממלאים את חייהן וכולם מצפים לעתיד הבלתי ברור הצפוי כעת עם סיום המלחמה.

 

 זהו סיפורה של סנדרה, צעירה הממתינה לבואו של אלברט בעלה, אך בינתיים , כך מסופר, היא רוקמת פרשיית אהבים עם שבוי מלחמה איטלקי, שהמחנה שלו נמצא בסמוך. כאשר היא מבשרת על הריונה לאיטלקי – רוגשת המשפחה ומנסה להגן על שמה הטוב , עד לסיום הטראגי.

סנדרה מגולמת בידי יפעת מאור שהיא תגלית ההצגה: שחקנית מרשימה ואיכותית, המפגינה יכולות דרמטיות נפלאות, הבעות פנים וגוף וכישרון משחק מצוין. הקטע באמבטיה הוא שיר הלל ליכולת הדרמטית שלה ואחד מנקודות השיא בהצגה.

מעין טל, כאחותה בטי, היא נהדרת ומוצלחת. יש לה קלות תנועה ויכולת משחק נפלאה. משחקה הוא קולח ואמין.

נלי צ'רנוברוב כאימא היא שחקנית דרמטית מצוינת והיכולת שלה להביא את רגשותיה של האם הוא מוצלח ומיוחד. יחד עימה נושאת בתפקיד בהצלחה גם אורטל אוחיון.

מורן זפרני כג'ואן מפגינה יכולת משחק משובחת ואלגום כהן כמרי מצליחה להביא את התפקיד לידי שלמות. (רק שתזכור שאין מילה כזו ברת מזל – רק בת מזל).

גילי פרי כפאולין האחות הקטנה היא טובה ביותר ומשחקיה עם הבובות הן מוצלחות.

עדי שיר מצליח להציג דמות של צעיר תימהוני וחריג, אך מסתבר שיש לו רגש ואחריות ומשחקו אמין ומשובח.

פאולו אדוארדו מואורה מגלם את הטבח ומגיש תפקיד אפיזודי של משחק נפלא ומעולה ובטוב טעם.

פז לזר הוא מנהל העבודה הקשוח והוא מגלם דמות אמינה ומוקפדת ובהצלחה רבה. בת אל משיאן כבריידי מגישה משחק סביר והולם.

 התפאורה של סאשה ליסיאנסקי היא סמלית ופרקטית ובהחלט מוצלחת. התאורה שעיצב אלכס נוחם היא יעילה וטובה. התלבושות התקופתיות של יהודית אהרון הן אמינות ויפות. הנוסח העברי של דפנה אילת הוא קולח ומוצלח. אפי שושני אחראי למוזיקה המלווה שהיא מעניינת ונעימה.

ההצגה "ענן בראש" היא דרמה תקופתית שייתכן והיא רלבנטית גם למקומות ולזמנים אחרים והיא מאפשרת מתן ביטוי דרמטי מעולה לשחקני בית צבי.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

הוסף תגובה