ביקורת: ריגולטו – האופרה הישראלית

ביקורת: ריגולטו – האופרה הישראלית – מפגן של צלילים וקסם

מאת חיים נוי

האופרה "ריגולטו" המועלית באופרה הישראלית היא חוויה מוזיקלית קסומה ומפגן של צלילים, הבוקעים מלהקת הזמרים המוכשרת ומהתזמורת המעולה בניצוחו של דניאל קלגרי.

ג'וזפה ורדי האיטלקי נחשב לאחד מגדולי מחברי האופרות. הוא מת ב-1901 בגיל 87 לאחר שחיבר 45 יצירות בהן 28 אופרות. ריגולטו היא אחת האופרות הנודעות בעולם האופרה ומשובצת אריות מפורסמות. ורדי חיבר את האופרה לפי הזמנה והיא מבוססת על ספרו של ויקטור הוגו "המלך משתעשע" ואת הליברית כתב עבורו פרנצ'סקו מריה פיאבה, שכבר כתב לו 5 אופרות אחרות. ורדי ושותפו לכתיבת האופרה נאלצו לשנות את התוכן, כדי לא לפגוע ולבקר את מלך צרפת דאז, שהספר ביקר את התנהגותו. העלילה הוסטה לאיטליה ולזמן קדום יותר והשמות – שונו.

ריגולטו הגיבן הוא ליצן החצר של הדוכס ממנטואה וג'ילדה היא בתו. הדוכס חובב הנשים ורוזן תאב נקם הם הציר לעלילה שמסתיימת, כרגיל, ברצח ובקללה.

האופרה שייכת בראש ובראשונה לזמרים המבצעים את התפקידים הראשיים, גילדה, ריגולטו –אביה-  והדוכס.

קרלוס אלמגוור המקסיקני, הוא בריטון מעולה. זו הופעתו הראשונה באופרה הישראלית. קרלוס ניחן בקול צלול ונקי, שירתו היא מלאת גוונים ומשחקו הוא ללא דופי. הוא מתמודד בקלות עם  המום בגבו וכל הופעתו על הבמה, מלאת הדר ומקצועיות. הוא בהחלט ראוי לתשואות שזכה להן על התפקיד העצמתי.

 

מי שבעצם היא מלכת האופרה – זו הזמרת המופלאה הילה בג'יו, סופרן, שגדלה באופרה סטודיו והפכה לזמרת מרשימה. הילה ניחנה בקול פעמונים ויש לה נוכחות כובשת. הופעתה היא מקצועית ומלהיבה, שירתה צלולה ומדויקת ובמיוחד באריה הנודעת של ג'ילדה . הילה גם יודעת לשחק באורח מוצלח ואפילו הצליחה לעורר מעט חששות כשטיפסה ללא מורך על גג ביתן הזכוכית שמסמל את דירתה ובו נטוע עץ עם אמיר לתפארת. הילה בג'יו היא ללא ספק אחת הכוחות המעולים והמוכשרים ביותר של האופרה ותפקידה בריגולטו הוא אחד מפסגות ההצלחה שלה.

ז'אן-פרנסואה בוראס , טנור, יליד צרפת, מגלם בהצלחה את דמות הדוכס. זו הופעתו הראשונה באופרה בישראל. פסגת ההופעה שלו היא האריה הנודעת ביותר בעולם האופרה – לה דונה א-מובילה והיא זכורה לרבים וטובים מעשרות רבות של ביצועים משובחים ובין היתר של פאוורוטי שהפליא בשירתה. הביצוע של בוראס לאורך כל האופרה היה מדויק ומוצלח במיוחד. שירתו היא ללא רבב. אין ספק שבוראס הוא מקצוען וזמר נהדר והביצוע שלו הוא מרשים.

ולדימיר בראון , בס בריטון כרוצח השכיר הוא זמר נהדר ומצוין, כתמיד, והופעתו מקנה מימד מרשים ליכולת המוזיקלית ולעוצמה הקולית המקסימה שלו.

מדלנה אחותו בגילום לאורה בריולי ,מצו-סופרן מאיטליה היא מוצלחת מאוד בקטע השירה הקצר שלה והופעתה היא מקצועית מאוד.

עוד יש לציין את נח בריגר המצוין, בריטון, כרוזן,הטנור המדהים גיא מנהיים בתפקיד בורסה, איילה צימבלר המקסימה והכישרונית.

כמו כן בלטו יעל סייג , סורין סמיליאן, הדר עטרי, יעל רוטנברג,הדס יעקובי, יאיר גורן, עודד רייך, הנהדרים.

תזמורת האופרה בניצוח ישי שטקלר הורכבה הפעם מגברים והופעתם הייתה מרשימה ביותר ומוצלחת.

קבוצת נגני בנדה על הבמה הרשימה בקטע הקצר .

התזמורת הסימפונית ראשון לציון הקסימה במיוחד והמנצח דניאל קלגרי הצליח ללהטט ולהפיק עוצמה מוזיקלית אדירה , גם מהתזמורת וגם מכל האמנים על הבמה – לכלל חוויה אופראית יוצאת דופן.

יוליה פבזנר הבמאית המחדשת לבימוי המקורי של דיוויד פאונטי, הפיקה מופע מרהיב עין.  התפאורה של סטפנוס לזרידיס הייתה מעניינת ופרקטית. התלבושות של סו ווילמינגטון היו מרהיבות ונפלאות.

ריגולטו של האופרה הישראלית היא חוויה מוזיקלית עוצמתית ומרגשת. הביצועים היפים והמשובחים הם עונג צרוף , יפה ומשובח.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

הוסף תגובה