גלגלצ

גלגלצ היא תחנת רדיו ישראלית המופעלת על ידי גלי צה"ל (תחנת הרדיו הצבאית, שנוסדה ב-1950). גלגלצ הוקמה בשנת 1993 ומשדרת בעיקר מוזיקה פופולרית ברצף ודיווחי תנועה, ומעט תוכניות תוכן. גלגלצ הוקמה בסיוע משרד התחבורה (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים), והיא מרבה לשדר תשדירים בנושא בטיחות בדרכים. בכל שעה עגולה גלגלצ משדרת מהדורת חדשות מגלי צה"ל.

גלגלצ זוכה לאחוזי האזנה גבוהים מאוד, בעיקר בקרב הקהל הצעיר: אחוז ההאזנה בקרב המאזינים בגילאי 18 עד 45 הוא כ-24 אחוז. השדרנים בתחנה, רובם חיילים בשירות סדיר, הוכשרו כקריינים בגלי צה"ל.

שידורי גלגלצ החלו ב-31 באוקטובר 1993, בשעה שבע בבוקר, בתוכנית "מדינה בדרך" עם אמיר אשר. גלגלצ שידרה 17 שעות מדי יום, החל בשבע בבוקר ועד חצות הלילה. כבר מתחילתם הכילו השידורים בעיקר מוזיקה ודיווחי תנועה. אבירם האמין שיש למעט בדיבורים ולהתמקד בצד המוזיקלי. הדרישה המוזיקלית הוגדרה ככזו שמעדיפה שירים שמוכרים לכולם ואהובים על ידי כולם, במטרה לפנות לקהל הרחב ביותר האפשרי. עם זאת, מבנה השידורים נבנה באמצעות פנייה לקהל מאזינים מגוון, על ידי שידור תוכניות שפונות לפלחים שונים בציבור. כך כללה המוזיקה ששודרה גם מוזיקת טכנו, רוק, ג'אז ומוזיקה משנות ה-70 וה-80. לוח המשדרים כלל תוכניות בעלות נושא שעסקו בנושאי תחבורה. שימוש במסוק נעשה בגלגלצ כבר מהיום הראשון, אולם דיווחי התנועה לא היו מפותחים באותה תקופה: לא היו כללים ברורים לאופן הניסוח וגם זמני שידור הדיווחים לא היו קבועים.

בשנה הראשונה לפעולתה זכה צוות גלגלצ בפרס מפקד גלצ, על הקמת גלגלצ. למרות זאת, בתחילת דרכה זכתה גלגלצ לאחוזי האזנה נמוכים למדי, והייתה מוקד להתקפות מבית ומחוץ, כאשר רבים מאנשי גלצ טענו כי לתחנה אין סיכוי להצליח או כי היא פוגעת בתחנת האם. נועם אבירם שימש בתפקיד קרוב לשנה, אולם אז החליט לקבל הצעות מבחוץ ולעבור לרדיו האזורי. כשאבירם עזב, קיבל את המשרה עודד נפחי. נפחי הדיח בהדרגה את רוב עובדי גלגלצ, במטרה לאפשר לו לערוך מספר שינויים ושיפורים במבנה השידורים של גלגלצ.

גלגלצ עורכת מצעד שירים שבועי המשמש כמצעד הסינגלים הרשמי של ישראל, ומדורג על ידי המאזינים (המצביעים בוחרים חמישה שירים מתוך שלושים, דרך האינטרנט). המצעד כולל שירים ישראלים ובינלאומיים במקביל. המצעד השבועי המלא הוא של שלושים השירים הגדולים, חמישה עשר ישראלים וחמישה עשר בינלאומיים. המצעד משודר בימי חמישי, בין 13:00 ל 16:00. מגיש המצעד הוא עמרי רונן. השיר הזוכה במקום הראשון במצעד העברי מכונה ה"עברי leader" (המנצח העברי), פרפרזה על שמו של הזמר הישראלי עברי לידר.

הוסף תגובה