היודאיקה – מהי?

יודאיקה הינה אומנות יהודית עתיקת יומין הכוללת חפצי נוי, תכשיטים ותשמישי קדושה המעוטרים בסמלים יהודיים מובהקים ומוטיבים הלקוחים מן המסורת היהודית. ניתן למצוא כלים כמו מנורת כסף שעליה מוטבעות מילים באותיות עבריות עתיקות או חמסות מעוצבות על טהרת הדימויים מן העולם היהודי. אומנות היודאיקה החלה את פועלה כבר לפני אלפי שנים כשמטרתה העיקרית הייתה ליצור כלים לצורך קידוש וארוחות חג. על מנת לשמר את המסורת, עם השנים, החלו ליצור גם כלים וחפצים המזוהים עם הדת היהודית. מסורת זו עברה מדור לדור ועברה בירושה מאב לבן או מאם לבתה. לא מעט משפחות מתגאות היום בחפצים העתיקים והמיוחדים המעטרים את סלון ביתם, אשר משמשים את בני המשפחה בקידוש עד עצם היום הזה.

אומנות היודאיקה עברה שינויים רבים כשהיא מנסה להתאים את עיצוב הכלי עפ"י הלכי הרוח של אותה תקופה. לצד כלים בעלי מראה אותנטי ועתיק, ניתן למצוא פרי עיצובים של מעצבים אשר עיצבו במיוחד חפצי יודאיקה שיתאימו גם לצרכנים פחות מסורתיים. מבין החפצים הרבים שיש היום בחנויות, ניתן לראות פמוטים, חנוכיות, חמסות, כוסות קידוש או צלחת פסח עם עיטורים מודרניים בשילוב עם היודאיקה המסורתית. חפצי היודאיקה הפכו להיות אחת המתנות הפופולאריות בקרב האוכלוסייה  הדתית מסורתית בעיקר בתקופות החגים. החנויות מציגות קולקציה חדשה ומרהיבה המושכת את עיניהם של הרוכשים הפוטנציאליים.

זוגות מתחתנים בקרב המגזר הדתי מאוד אוהבים לקבל חפצי נוי שמקורם באומנות היודאיקה. אין בית במגזר הזה שאינו אוהב להתהדר בחפצים בעיצוב עם סממנים יהודיים. גם הכלה בחתונתה, לצד שמלת כלה מושקעת, אוהבת להתקשט עם תכשיט בסגנון זה, בהחלט מוסיף נופך מסורתי ללוק של הכלה. לאחרונה, עם העלייה בביקוש, נתפרות שמלות כלה מיוחדות עבור בנות המגזר החרדי המבקשות לשלב עיטורים עם קריצה של אומנות היודאיקה, דבר המשנה מאוד את המראה של השמלה בכלל והכלה בפרט.  

הוסף תגובה