המעיכה הגדולה

המדענים מתחרים ביניהם בהבנת חוקי הפיזיקה אשר עומדים מאחורי אירוע "המפץ הגדול" שגרם לפי המקובל ליצירת היקום. בין היתר יש ניסיון גם לקבוע האם היקום אי פעם יגיע לקיצו.

מזה תקופה ארוכה קיימת הסכמה שהיקום באופן קבוע מתפשט והולך. מכל מקום אסטרונומים בעת האחרונה גילו בתצפיות תופעה אשר הביאה אותם לחשב "מסלול מחדש" לגבי קיצו של היקום.

בשנת 1998 אסטרונומים הגיעו למסקנה שהתפשטות היקום מואצת, ולא מואטת כפי שחשבו קודם. נטיית היקום להתפשטות קיבלה תנופת יתר על ידי כוח אנטי גרוויטציוני אשר דוחף את היקום מעברו החוצה. החומר ביקום מידלדל והולך ככל שהיקום עצמו מתפשט. מה שגורם לתופעה זו זה כוח דוחה המשפיע על מיקום החומר.

כוח צפוי זה, או כפי שמוגדר כאנרגיה אפלה הוא בלתי נודע, ישות בלתי נראית שקיימת בכל מקום במרחב ומהווה כ73 אחוז מהחומר שקיים ביקום כולו.

עד לתצפית זו היה מקובל לחשוב שהיקום התפשט עד לרמה כזו שזה יביא לקרע גדול. לפי תובנת האסטרונומים שעוסקים בעניין, במחקר משנת 2002 הרי שאנרגיה אפלה זו לא רק תוריד לאפס את התפשטות היקום, אלא אפילו תיצור מגמה שלילית בעניין. כך ההתפשטות תואט ואז במגמה הפוכה להתפשטות היקום המרחב והזמן יקרסו למה שנקרא "המעיכה הגדולה".

מאחר וגיל היקום מוערך בכ14 מיליארד שנים והמעיכה הגדולה עתידה לקרות בעוד תקופה שבין 10 ל20 מיליארד שנה, אם כך אנו נמצאים בערך באמצע התקופה הזו. אנו בכל זאת לא נהיה מודעים למה שיקרה שכן כדור הארץ ייבלע על ידי השמש תקופה ארוכה קודם לכך.

(תורגם על ידי מתוך הספר 1001 ideas – מתוך מאמר שנקרא big crunch theory מאת אנדרי לינדה)

הוסף תגובה