חושבים שתעברו בקלות את מבחני המיון ליחידות המיוחדות? תחשבו שנית

מבחני אישיות וזיהוי הפרופיל האישיותי שנבחנים מועמדים ליחידות המיוחדות של צה"ל וגופי הביטחון אינם מבחנים שנבחרו כלאחר יד. תחום המיון והאבחון כל כך מורכב, כה רב גוני ועשיר במודלים ותיאוריות פסיכולוגיות ובכלים מקצועיים, כך שהכלים הללו מאפשרים לבוחנים להכיר את המועמד בצורה מספיק טובה על מנת שניתן יהיה לנבא את מידת הצלחתו של המועמד לשרת בתפקיד הרלוונטי.

היות והתפקידים הרבים הקיימים במערך הצה"לי כל כך מגוונים באופיים, ברור מדוע גם הפרופיל האישיותי של כל נושא תפקיד שונה מהאחר.

המועמד, אשר מגיע בשערי לשכת הגיוס, אינו מודע, על פירוב, להבדלים הרבים הקיימים בין תפקידים "דומים". כך, לדוגמא, ברור שיש הבדל בין איש צוות אוויר ללוחם בקומנדו הימי, אך האם המועמדים מודעים גם לכך,  שהמשימות והכישורים הנדרשים מטייס שונים מאלו של נווט? הרי שניהם ממיונים באותו האופן לצוות אוויר. ובכל זאת. לכל אחד מהתפקידים הללו יש צורך בכישורים שונים. במהלך המסלול ממוינים המועמדים למגמות, לא לפני שהתיק האישי שלהם נבחן היטב לאור היכולות, ההצלחות והכישורים שלהם שהתחילו כבר בצו הראשון. הצלחתם במבחנים קובעת, אם כך,  אם יתקבלו לקורס הטיס או לא, אלא גם, במידה רבה לאיזו מגמה ישובצו בעתיד.

 

כמו רבים אחרים אשר מגיעים לפתח לשכת הגיוס בפעם הראשונה, האם הייתם מעלים בדעתכם, שהמבחנים שנעשים בתהליך המיון הראשוני כבר מצביעים על התכונות שלכם כמועמדים לשלב כל כך מתקדם בשירות הצבאי? מרבית המתגייסים מקלים בכך ראש ואינם נוטים להתכונן לקראת מבחני המיון.

כך, כעת קל להבין, את הרעיון שהמיון, שנעשה ביום הגיבוש והמיון ליחידות המובחרות: מטכ"ל, 669 ושלדג הנו למעשה מערך מבחנים מדויק, אשר מחד מאפשר לממיינים לזהות, לאפיין ולהחליט אם ימשיכו לשלב הבא. אלו המבקשים להתקבל היו בוודאי שמחים לדעת מה בעצם בודקים בכל יחידה ומה התכונות והפרופיל האישיותי הנדרש מהמועמד. הלא כן?

רבים מהמועמדים מגיעים למבחני המיון עם שאיפה לשרת ביחידה מסוימת ובתפקיד מסוים. הדבר לא שונה גם אצל יחידות המודיעין העלומות, ששמן עולה בזהירות ובכמעט בלחישה. המועמדים כמעט תמיד לא יודעים לאן ישובצו ומה נדרש מהם. הם רק אוחזים בגאווה בצו ליום מבחנים, ועוד אחד משתמשות בכל מיטב כלי המיון הנפלאים הקיימים כדי לזהות את אופיו של המועמד ותכונותיו. אולם, מה שלא יודעים רבים מהמועמדים, מה נדרש מהחייל בשירות בפועל, על אילו פרמטרים עליו לענות וכיצד להציג את עצמו בצורה מיטבית לאורך כל תהליך המיון.

לגשת למבחני המיון ליחידות המיוחדות ללא הכנה מתאימה משול להטלת מטבע:  כן יקבלו או לא.

הדרך האחרת היא לבוא מוכן. זה בעצם מה שמצפים ממך באמת. שתהיה במיטבך.

הוסף תגובה