חרדות – פחדים – ממה הם נובעים? ואיך לצאת מהם?

חרדות / פחדים – ממה הם נובעים? ואיך לצאת מהם?

החרדות והפחדים של האדם נוצרים מהמחשבות שעליהן האדם חושב. ויש מחשבות מסוימות, שכאשר האדם חושב אותן הוא מרגיש טוב יותר, ויש מחשבות אחרות שכאשר האדם חושב אותן, הוא מרגיש תחושה של פחד ושל חרדה. והשאלה היא, מהי המהות של המחשבות שיוצרות את הפחד ואת החרדה? ואיך אפשר לצאת מתחושה של פחד ושל חרדה?

ואם נתבונן היטב בעניין, נראה כי פחד וחרדה, נוצרים מחוסר סדר שיש לאדם במחשבות שלו. כי כל מחשבה שיש לאדם בפני עצמה, היא לא יכולה לגרום לאדם לשום פחד. והחרדה שיש לאדם בגלל המחשבות שלו, נוצרת מחמת התנגשות של מחשבות שונות שיש לאדם.

כי כאשר האדם חושב על איזה דבר בצורה לא מסודרת וברורה, ואח"כ האדם חושב על דבר אחד בצורה לא מסודרת וברורה, הדבר הזה יוצר אצל האדם מאבק בין המחשבות שלו. והאדם שחווה את המאבק שיש בין המחשבות, על ידי זה הוא מרגיש תחושה של פחד, חרדה וחוסר שקט נפשי.

וכל פחד ופחד שיש לאדם, הפחד נובע אך ורק מחוסר סדר שיש לאדם במחשבות שלו. וסדר במחשבות, פירושו כאשר האדם רואה את הדברים בצורה ברורה כפי מה שהם. וכאשר אין לאדם ידיעה ברורה על מה שהולך לקרות, וכאשר חוסר הידיעה הזה מתנגש אצל האדם עם איזה רצון אחר שלו, הדבר הזה יוצר אצל האדם תחושה של פחד וחרדה.

וכפי שהתבאר, הפחד שורשו בחוסר ידיעה. כאשר האדם לא יודע איזה דבר, על ידי זה האדם נכנס לתחושה של ספק. וככל שהספק יותר גדול, כך נוצרת חרדה יותר גדולה. והידיעה היא הפתרון של כל החרדות והפחדים.

וגם אם היה יודע האדם בוודאות שיקרה לו דבר רע נגד רצונו, הרי שהוא לא היה מפחד ממנו, אלא הוא היה מקבל אותו ומשלים איתו, בתנאי שהידיעה תהיה ברורה. וחוסר הידיעה הברורה שיש לאדם, זה מה שיוצר אצלו את תחושת הפחד והחרדה.

וכאשר האדם מסתכל על הדברים בצורה ברורה, ומבין את הדברים כפי מה שהם. על ידי זה כל החרדות והפחדים של האדם נעלמים. כי כבר אין התנגשות בין המחשבות השונות.

ונמצא אם כן, כי הפחדים והחרדות שיש לאדם, שורשם בחוסר הסדר שיש לאדם במחשבות שלו. כי כאשר האדם לא רואה את הדברים בצורה ברורה, זה סוג של חוסר סדר. ומי שרוצה לצאת מכל הפחדים והחרדות, עליו לעשות סדר במחשבות שלו. דהיינו לנסות להירגע ולחשוב בצורה מסודרת.

וכדי לעשות סדר במחשבות, וכדי שהמחשבות של האדם יהיו מסודרות, לשם כך על האדם להשתדל לחיות בצורה מסודרת בחייו באופן כללי. ולחיות בצורה מסודרת, פירושו שעל האדם להעריך את עניין הסדר, ולנסות להיות מאורגן יותר בצורה מסודרת, ולסדר אפילו את הלבוש החיצוני שלו, ולנסות להכניס את הסדר לחייו.

וכאשר האדם מתרגל לעשות את מעשיו בצורה מסודרת, וכאשר האדם מתרגל לשמור על הסדר של הדברים, ולא לחיות בתוך בלאגן וכיו"ב, על ידי זה בסופו של דבר, גם המחשבות של האדם מתחילות להסתדר, וכל הפחדים והחרדות נעלמים…

וכדי לעשות את החיים למסודרים, גם את זה צריך לעשות בצורה מסודרת. דהיינו, האדם לא צריך לקפוץ ולנסות להיות מסודר בכל הדברים בבת אחת, אלא צריך להתחיל מעט מעט, דהיינו לנסות בכל פעם להיות מסודר עוד קצת.

ועל ידי זה שהאדם מכניס את הסדר לחייו, על ידי זה המחשבות של האדם הופכות למסודרות, וכל הפחדים נעלמים ובמקומם מגיעים השקט הנפשי והשמחה וכולי.

ראה גם:

* חרדות / פחדים / חששות. ממה הם נובעים? מה עושים?.

המאמר מאת להצליח בכח המחשבה

הכנס לאתר וקרא עוד מאמרים על פסיכולוגיה, רוגע, מריבות / מאבקים, אימון ועוד …

הוסף תגובה