כיצד תבחן את נכונותן של תפיסות חיים ותיאוריות שונות – חלק 2 ?

כיצד תבחן את נכונותן של תפיסות חיים ותיאוריות שונות – חלק 2 ?

אמונה ותפיסות חיים שונות. לא קשה למצוא תפיסות חיים שונות שמתיימרות לגלות לך את הדרך אל האושר, את הדרך להיות עשיר ובריא וכיו"ב. חלק גדול מהתפיסות האלו יוצרות סביב עצמן הילה של מסתורין, הילה של משהו שהוא מעל ההבנה שלנו, הילה של דרמה ושל משהו רוחני. חלק מהתפיסות השונות מבקשות ממך כאדם להאמין בהן באמונה ללא שכל, הן בהחלט מסבירות לך בצורה הגיונית ונתפסת מה עליך לעשות וכיצד עליך לנהוג בפועל, אך את הסיבות וההסברים של למה התפיסה שלהם עובדת כך או אחרת, את זה הם משאירים לאמונה. חלק מהשיטות מבקשות ממך להאמין בהן כל הדרך, חלקן מבקשות ממך להאמין בהן רק בהתחלה וחלקן מבקשות את האמונה העיוורת שלך בשלבים שונים של ההתפתחות שלך עם השיטה. כל השיטות טוענות שאם תאמין בשיטה שלהן ותיישם אותה אתה תגלה את הנכונות שלה. רוב ככל השיטות השונות לא מסוגלות להסביר את הנכונות שלהן לילד בן 5. אדם חסר אמונה שלא מוכן להאמין לכלום ושאינו מוכן ללכת כעיוור אחרי לא משנה מי, אדם כזה רוב ככל השיטות לא יצליחו לפעול עליו, כי הן עובדות רק על מי שמאמין בהן. אדם מן הישוב שלא מסוגל להבין מושגים מסובכים ומופשטים ימצא את עצמו בלי הזכות להיות מסוגל להנות מהשיטה, כי היא לעיתים לא הכי פשוטה לתפיסה עבור כל אחד.

אחרי ההקדמה אנסה לפזר את הערפל ולענות על מספר תהיות שעולות לגבי שיטות רוחניות כאלו ואחרות, כגון מהי מטרת ההילה והרוחניות שיוצרות השיטות החיים סביב עצמן, האם זה בגלל שהן אכן רוחניות או בגלל סיבות אחרות ? האם תפיסת חיים אמורה לתת מענה על כל שאלות החיים ? האם תתכן תפיסת חיים נכונה שאין לה הסברים ותשובות לשאלות שונות על החיים ? האם אתה צריך להאמין במשהו כלשהו כדי לדעת שהוא נכון ? האם קיימת דרך להסביר משהו שהוא נכון לכל אחד גם בלי שהוא יצטרך ליישם אותו ? האם חייבים לוותר על ההיגיון והשכלאפילו לזמן קצר כדי להצליח בטווח הרחוק ? ועוד שאלות דומות לגבי מידת נכונותן של תפיסות חיים והארות שונות שצצות כפטריות אחרי הגשם מידי יום ע"י גופים כאלו ואחרים.

אתחיל מהסוף ואומר שלכל תפיסת חיים נכונה ואמיתית חייבת להיות דרך להסביר את הנכונות שלה לילד בן 5 שכבר עומד על דעתו ושכבר מבין בין ימינו לשמאלו. תפיסה שאין דרך להסביר אותה לילד בן 5 בצורה פשוטה לרמת ההבנה שלו, היא בוודאות מוטעית. אני מניח שאתה ממש עכשיו מנסה לחשוב על משהו שהוא בוודאות נכון וחושב על האם אתה מסוגל להסביר את הנכונות שלו לילד בן 5. דע כי בוודאות שתמצא דברים שאתה לא מסוגל להסביר אותם לילד בן 5 למרות שהם נכונים, אבל אין זה סותר את הנ"ל. אין הכוונה לומר שכל אחד מסוגל להסביר לילד בן 5 כל דבר שהוא נכון ואמיתי, הכוונה לומר שקיימת דרך לוגית פשוטה להסביר נכונות רעיון נכון גם לילד בן 5. הכוונה היא שמי שמבין את הידיעה הנכונה לעומק ובצורה מושלמת מסוגל לפשט אותה גם עבור תפיסה של ילד בן 5. בדיוק כמו שילד בן 5 מבין שהאש שורפת, כמו שילד בן 5 מבין שיש כוח המשיכה בכדור הארץ, כך תפיסת חיים שמידת הנכונות והאמת שלה היא כמו הנכונות של זה שהאש שורפת, חייבת להיות דרך להסביר אותה לתפיסה של ילד בן 5. אם הגורו של השיטה בתחילת הספר כותב שאתה לא תבין את השיטה כבר מהרגע הראשון או כל דבר דומה שבו אתה נדרש לתת בו אמון ושהוא מבטיח לך שרק אם תעשה כך או אחרת שרק אז אולי תזכה להבין את השיטה, דע כי לפניך נוכל. אולי לא נוכל במזיד, אבל השיטה שהוא מציג היא מוטעית בוודאות, כי אם מייסד השיטה כבר בהתחלה אומר לך שאתה צריך להאמין בלי להבין זה מעיד על נוכלות במקרה הגרוע וטעות במקרה הפחות גרוע.

הגיל 5 הוא כמובן דוגמא בלבד, הכוונה היא כמובן לילד צעיר שמצליח לתפוס את המציאות שלנו, שמצליח לתפוס את 4 פעולות החשבון שיש לו תפיסה לוגית אפילו הבסיסית ביותר. ילד ברמה בסיסית כזו אמור להיות מסוגל להבין כל דבר שהוא נכון כמו הנכונות של האש שהיא שורפת וכמו הנכונות של זה ש 1 + 1 = 2. אותו ילד בן 5 לא חייב להבין למה האש שורפת, הוא לא חייב להבין את הנוסחא שמסבירה ממה נובע כוח המשיכה, אבל אותו ילד גם ברמה שלו מבין מעל לכל ספק שאם הוא יזרוק משהו למעלה שהוא ייפול למטה ושאם הוא יכניס נייר לאש שהנייר יישרף, לילד אין שום ספקות בקשר לכך. למרות שהילד לא יודע להסביר למה האש שורפת, אין לילד ספק האם היא שורפת או לא. הילד מבין כ"כ טוב שהאש שורפת עד כדי כך שהוא גם מסוגל להסביר את זה לחברים שלו, הילד מסוגל להסביר לחברים שלו על כך שאש שורפת למרות שהוא לא מבין את התהליך שעובר על הנייר כשהוא נשרף. כך גם תפיסת חיים נכונה אמורה להיות דרך שגם ילד שעומד על דעתו שגם הוא יבין אותה ברמה פשוטה מעל לכל ספק, בצורה כזו שגם ילד קטן יוכל לאמץ אותה אל חייו.

מכאן כמובן כבר ניתן להבין כי כל תפיסת חיים שאין לה הסברים פשוטים וברורים לסיבות שגורמות לה להיות נכונות, כל תפיסה שאין דרך להסביר אותה לילד בדיוק כמו שאמא מסוגלת להסביר לילד שלה שהאש שורפת, כל תפיסת חיים כזו היא מוטעית. אין הכוונה לומר שאם מישהו לא מסוגל להסביר לך שיטה כלשהי שזה אומר שהיא מוטעית, הכוונה היא שאם הגורו והמאסטר הראשי מייסד השיטה, אם זה שעומד בראש הפירמידה שרואה את המכלול ואמור להבין את המכלול לעומק מכל ההיבטים שלו לא מסוגל גם הוא להסביר לכל אחד את נכונות השיטה, זו אכן אינדיקציה לכך שהשיטה מוטעית. שיטה שמבקשת ממך בצורה פורמאלית להאמין בה כדי שתוכל לגלות את הנכונות שלה, שיטה כזו היא מוטעית בוודאות. כשם שילד לא אמור להאמין שהאש שורפת אלא הוא מסוגל לתפוס בצורה ברורה מעל כל ספק את נכונות הידיעה הזאת שאש שורפת, כך חייבת להיות דרך פשוטה להסביר נכונות שיטה לכל אחד באשר הוא, לכל אחד שמסוגל לתפוס במוחו את המציאות, חייבת להיות דרך להסביר לו תפיסת חיים נכונה. מכאן ניתן להסיק שאם מישהו מבקש ממך להאמין בו, כי הדברים קשים מידי לתפיסה כנראה שהוא או נוכל או טיפש. מי שמבין מידע מסוים לעומקו ולתכליתו מסוגל לפשט אותו עבור כל אחד. ומי שלא מבין משהו עד הסוף שלא ימכור אותו לאחרים בצורה לא מוגמרת.

יש להבהיר כי אם תפיסה מוטעית אין הכוונה בכך לומר שכל הפרטים שמהם מורכבת התפיסה שכולם מוטעים. הכוונה היא שהמכלול שמנסה להפוך את הידיעות שחלקן נכונות וחלקן לא לשלם, המכלול שהופך אותן לדרך חיים המכלול הזה הוא מוטעה. החותמת שלוקחת המון דברים שחלקם אינם נכונים ושמה עליהם אישור שכל הידיעות וההבנות האלו הן שיטה לחיים מאושרים וכיו"ב, האישור על המכלול הוא המוטעה. אם תפיסה מוטעית לא כל הדברים שעליהם היא מבוססת ולא כל הטענות של אותה התפיסה הן מוטעות, אבל התפיסה כפתרון כולל וכדרך חיים היא אינה שלמה ואינה ראויה כדי להיות כזאת.

בוודאי ישאל השואל למה הכרחי הוא כי תהיה דרך להסביר תפיסת חיים נכונה בצורה פשוטה כמו שניתן להבהיר ולהסביר שהאש שורפת. אולי תפיסת חיים שנותנת פתרון לבעיות האדם בעולם יכולה להיות כזו שחובה להאמין בה בטרם מבינים את הנכונות שלה ? למה לפסול תפיסה שלא ניתן להסביר אותה בלי שמיישמים אותה רק משום כך שלא ניתן להסביר אותה לכל אחד ?

התשובה על כך היא כי כפי שכבר התבאר מספר פעמים תפיסת חיים נכונה ואמיתית אמורה להתאים בכל מצב ובכל מקום כשם ש 1+ 1 = 2 בכל מקום ובכל זמן. אם יש מקרים שבהם השיטה לא עובדת בצורה מושלמת אז השיטה לא אמיתית. אילו היה מקרה שבו 1 + 1 לא היו 2 אלא רק 1.999 אז 1 + 1 = 2 לא היה אמת, אמת אמורה להתקיים בכל מקום ובכל זמן. אם יש שיטה של כיצד להיות מאושר היא אמורה להתאים בכל מקום ובכל זמן עבור כל אחד. אקסיומות הן נכונות בכל מקום. אם התפיסה לא נותנת מענה לכל המקרים אז ממילא היא לא האידיאל. אולי היא עשויה לסייע כפתרון מקומי, אך עלינו לדעת כי היא אינה האידיאלית וכי עלינו להמשיך לחפש את הפתרון האידיאלי, כי התפיסה שמוצגת לנו לא נותנת מענה בכל מקום.

ובגלל שתפיסת חיים שלמה ואמיתית אמורה לתת מענה בכל מקום ובכל זמן לכל אחד, לכן ממילא חייבת להיות דרך להסביר אותה בצורה לוגית והגיונית לכל בר דעת והגיון. כי אם אין דרך להסביר אותה בצורה הגיונית, אם כן יש אנשים שהתפיסה לא מתאימה להם, כי יש אנשים שלא מסוגלים לעשות משהו שאינו נתפש לוגית ולא יתכן שנגזר עליהם לסבול, לא יתכן שלמשהו שהוא נכון ב 100% שלא תהיה דרך פשוטה להסביר אותו לכל אחד באשר הוא. לכן אם אין דרך פשוטה לשכנע ולהסביר בצורה לוגית את נכונות השיטה, אם כן היא אינה מתאימה לכל אחד ואם כן היא אינה יכולה להיות שיטה אידיאלית ומושלמת.

יתרה על כך מן הראוי הוא שאמת שהיא נכונה בצורה שהיא מעל לכל ספק, משהו שהוא נכון כמו כוח המשיכה וכמו שהאש שורפת, מן הראוי הוא שתהיה דרך להסביר את השיטה הזאת בצורה שכלית גם לילדים קטנים. מן הראוי הוא שתהיה דרך לחנך גם ילדים קטנים בדרך חיים נכונה החל מגיל קטן שבו הם עומדים על דעתם. אם נאמר ששיטה כל שהיא כדי להבין אותה נדרשות X שנים של פעולה מסוימת, או שנדרשת רק מנת משכל כזו או אחרת כדי לתפוש אותה, נמצא אם כן שהשיטה לא ישימה עבור ילדים קטנים ועבור אנשים שיש להם בעיות תפיסה. זה שהאש שורפת זה כלל שמתאים לכל אחד, גם לילד קטן וגם לאדם שהתפיסה שלו בעיתית. הדרך אל האושר אמורה לתת מענה גם לאנשים האלו בדיוק כמו שהיא נותנת מענה מאנשים החכמים ביותר. לכן חייבת להיות דרך להסביר אותה לכל אחד, אחרת היא לא ראויה לשימוש עבור אותם ילדים ועבור אותם אנשים שלא מסוגלים להבין דברים מסובכים כאלו ואחרים.

אם כן ע"פ כל הנ"ל ניתן לומר כי שיטה שאין דרך להסביר אותה בצורה פשוטה וברורה לכל אחד, שיטה שמשתמשת בסיסמאות שונות שלא ממש ברור הקשר שלהן אל המציאות הפשוטה של היום יום, שיטה כזאת היא מוטעית. ועכשיו נוסיף עוד מספר נקודות למחשבה על הנ"ל.

עכשיו ננסה לראות למה בעצם שיטות שונות יוצרות סביבן מסתורין והילה של משהו שהוא מעל לתפיסת אנוש רגילה ? כנראה שיש לכך יותר מתשובה אחת אך ננסה לנגוע במספר היבטים של העניין. היבט ראשון הוא כי כל העניין של הרוחניות ושל הסוד והמסתורין, הוא משמש לצרכי שיווק. ולמה ? כי רוב האנשים בעולם אינם חכמים בצורה שראויה להיקרא חכמה אמיתית, וההוכחה הפשוטה היא שרוב האנשים בעולם אינם מאושרים ומי ראוי להיקרא חכם אם לא זה שמשתמש בשכלו כדי להיות מאושר. נמצא אם כן שרוב האנשים שבצורה אבסורדית מחפשים את האושר במקום להיות מאושרים נמצא שאינם חכמים. כחלק מזה שאנשים אינם חכמים, אנשים נוטים להעדיף פתרונות שנראים מסובכים ומורכבים על פני פתרונות פשוטים. אם נעשה נסיון פשוט ונשים על המדף שני מוצרים זהים ואחד מהם ניתן אותו במחיר זול של 70% מתחת לערך השוק שלו, רוב האנשים יעדיפו לקנות את השני שהוא יקר יותר. למה ? כי אנשים מניחים שאם משהו הוא יותר יקר כנראה שהוא יותר טוב. לכן אנשים מניחים שלהשיג אושר זה משהו מסובך זה משהו שלא יתכן שהוא הכי פשוט בעולם. לכן אם רוצים למכור לאנשים איזה רעיון צריך לפזר סביבו ערפל, צריך לספר על איזו הארה שקרתה למייסד השיטה, צריך לספר על איזו התגלות של חוצנים שהתגלו לאותו אחד שמנסה למכור את הלוקשים שלו. רוב האנשים יאמינו בקלות יותר למישהו שיספר להם על הדרך אל האושר שהיא מעל להשגתם ולא מישהו שיפשט עבורם את הדברים ויאכיל אותם בכפית, כי אנשים מחפשים את המסתורין.

וזה למה ? לדעתי זה בגלל רגשי הנחיתות שיש לרוב האנשים. אדם עם ביטחון עצמי בלי שום רגשי נחיתות לא יסכים שמישהו ימכור לו איזה לוקש שהוא מעל לתפיסה שלו, הוא לא יסכים לכך שאותו אחד שמנסה למכור לו איזה רעיון יאמר שהוא חכם יותר ממנו ולכן הוא ידרוש לקבל הסבר על כל דבר. לעומת זאת רוב האנשים שהם לא מספיק בטוחים בעצמם, הם לא מסוגלים להאמין שזה מאוד קל ופשוט להיות מאושר, לאנשים קשה לתפוס כי האושר זמין עבורם בכל מקום ובכל זמן לכן הם מחפשים אותו לעיתים כל חייהם ורק בסוף החיפוש הוא מגלים שהוא היה שם עבורם כבר בתחילת המסע של חיפוש האושר. לכן כנ"ל אנשים בגלל שהם לא מאמינים בעצמם, לכן הם עלולים לדחות פתרון שהוא נראה פשוט מידי, כי לא יכול להיות שהם פספסו פתרון כל כך פשוט, לכן הם יעדיפו פתרון מורכב יותר, כזה שיש סביבו הילה של רוחניות וכיו"ב.

אנשים לעיתים נוטים לדחות פתרונות פשוטים, כי ברגע שהם יודו שהפתרון פשוט ושהוא היה שם כל הזמן אז באותו הרגע הם לא יוצאים חכמים גדולים, כי הרי הפתרון היה מולם והם סתם חיפשו אותו רחוק ולכן הם יעדיפו ללכת לפתרונות שנראים מורכבים כדי שזה יראה כאילו הם לא סתם אנשים פשוטים ומאושרים אלא הם אנשים חכמים מאוד למרות שהם לבסוף יוצאים פחות מאושרים, כי האושר הוא די פשוט להשגה וזמין בצורה הכי פשוטה בעולם עבור כל אחד באשר הוא בכל מקום ובכל זמן. ולכן להציב הילה של רוחניות וכיו"ב סביב שיטת חיים זה כלי עזר די טוב כדי למכור מוצר שאין לו במה להיאחז חוץ מאשר במסתורין שלו.

בנוסף כל עניין המסתורין נועד כדי לענות כביכול על השאלה, מדוע אותה השיטה לא מסוגלת להסביר בצורה פשוטה את הנכונות שלה. וכדי להקדים תרופה למכה, במקום שממציא השיטה יאמר תקשיבו גם לי בעצמי אין תשובות לכל השאלות לכו תחפשו מורה רוחני אחר, במקום זה פשוט יותר להקדים ולומר שאיזה כוח עליון נגלה אליו וכיו"ב, מראש לתת לך תחושה שהוא מעליך ושאתה לא תוכל להבין את נכונות התורה והתפיסה שלו, כי הרי יש כאן כוחות שהם מעל לתפיסתך ולהבנתך. לכן בעצם כל הילת הרוחניות נותנת בעצם מענה שהוא מוטעה כמובן לשאלה הפשוטה ביותר שמבקשת להבין את נכונות התפיסה החל מהרגע הראשון. הילת הרוחניות מנסה לחפות ללא הועיל על האיש שעומד בראש, כי יהיו אנשים שיסכימו להאמין שאם יש כאן כוחות על אז אולי באמת הם לא אמורים להבין הכל, אך כמובן שהכל הוא בלוף ועבודה בעיניים.

דבר נוסף כפי שכבר התבאר במאמר כיצד תדע האם המאמן האישי שלך הוא טוב או רע, מדריך רוחני טוב לוקח אותך והופך אותך למשהו גדול בעיני עצמך אך את עצמו הוא הופך לפשוט בעיניך. מדריך רוחני טוב ייקח את האדם הפשוט ביותר שלא מאמין בעצמו ויגרום לו להאמין ביכולות של עצמו על ידי זה שהוא יפשט לו את הדברים בצורה הפשוטה ביותר שתגיע גם לתפיסה שלו של האדם הפשוט ביותר, מה שיגרום לעיתים לכך שאותו אדם פשוט עשוי אפילו לזלזל במדריך שלו כי המדריך הטוב מוריד את כל ההילה של המסתורין סביבו, המדריך הטוב גורם לך להאמין שגם אתה יכול להיות כמוהו ולכן הוא מגדיל אותך ומקטין את עצמו. וכמובן שזה גם להפך, מדריך רוחני שרלטן ונוכל תמיד יעשה את הפעולה ההפוכה, אדם שרלטן תמיד יגדיל את עצמו בעיניך ויקטין את עצמך בעיניך. הוא יספר לך על כל מיני כוחות על ותובנות שיש אותן רק לו, הוא יספר לך על כמה הוא טוב בצורה כזו שאתה לא מסוגל להגיע אליה, הוא יספר לך על כמה אתה צריך לבטל את עצמך בפניו ועד כמה אתה צריך לזרוק את השכל שלך ולהאמין לו, כי הרי לו יש כוחות והשגות כאלו שלך למרות שאתה יודע שאתה חכם, למרות זאת לך אין את ההשגות שלו. הנוכל יגרום לך להיות קטן ביחס אליו, הוא יגדיל בתפיסה שלך את הפער שיש בינך לבינו, כי הוא נוכל והוא רק רוצה לשלוט בך. לעומת זאת המורה והמדריך הטוב יקטין את הפער בינך לבינו, הוא יגרום לך להבין שגם הוא עצמו המדריך הגדול גם הוא עצמו אדם ככל האדם בדיוק כמוך, הוא יגרום לך להבין שגם אתה מסוגל להיות לפחות כמוהו, הוא יגרום לך להבין שאם תתמיד בשיטות הנכונות באמת שאתה תוכל גם להתעלות מעל לרמה שלו, הוא יגרום לך להבין את הדברים גם בשכל שלך. אם הנוכל גורם לך להאמין שיש דברים מעל השכל שלך, האמיתי גורם לך להבין שהכל נתפס בשכל של אחד כולל בשכל שלך. ולכן כנ"ל כל עניין ההילה והמסתורין מעיד על הרצון לשלוט באנשים (גם אולי בצורה שאינה באה מהמודע של המאסטר עצמו) אך מעידה אלף מונים על אי נכונות השיטה.

נקודה נוספת למחשבה כל אותן תפיסות חיים שאינן מסוגלות להסביר את הנכונות שלהן בצורה שכלית לוגית ופשוטה, בכל אותן שיטות משתמשים בשיטת הערפול כדי לחפות על חוסר הנכונות שלהן. אם הן היו מסבירות את התפיסה שלהן בצורה לוגית אז היה ניתן לבדוק את הנכונות שלהן בלי שום בעיה ע"פ חוקי הלוגיקה וההיגיון שלנו. אילו היה הסבר פשוט היה ניתן לבדוק את הנכונות של השיטה גם בצורה מדעית והיה ניתן לבדוק האם השיטה נכונה או לא. אך מה עושות שיטות שאינן נכונות, לא רק שאין דרך להסביר אותן כי הרי אינן נכונות אלא שיש גם למייסדי השיטה אינטרס שלא להסביר לך את חוסר ההיגיון של השיטה, כי אם תבין את ההיגיון המוטעה שלהם שעומד מאחורה תוכל לפרוך אותו, לכן הם יעדיפו לא לתת לך כלים של הגיון שלפיהם תוכל לבדוק את השיטה.

בנוסף 1 + 1 = 2 בכל מקרה ובכל מצב ובכל מקום. מה עושה שיטה שאינה נכונה, היא אומר לך שכמעט אחד ועוד כמעט אחד הם שתיים. שיטה שאינה נכונה במאת האחוזים שיטה שאינה מוכנה שיבדקו אותה במעבדה בצורה לוגית וברורה, שיטה כזו תפחד ותחשוש מלהתחייב על דברים ברורים. 1 + 1 = 2 זאת התחייבות, כולנו יודעים מהו 1 כולנו גם יודעים מהו 2 וכולנו יודעים לבדוק האם 1 + 1 הם אכן 2. בכל שיטה שאינה נכונה לחלוטין תמיד יהיו לה פתחי מילוט שאינם ניתנים לבדיקה. נניח שיש שיטה שאומרת שמי שעושה X הוא יצליח להשיג את Y, אילו השיטה היתה נכונה היתה דרך לוגית להסביר למה X בהכרח גורר את Y ואז ממילא היתה דרך לוגית לבדוק את הנכונות שלה, אך שיטה שאינה נכונה אם תנסה ליישם את X ולא תשיג את Y בוודאות שאתה תקבל תשובה שהיא, או שאתה לא יישמת את X בצורה מספיק טובה או שאתה לא מבין מספיק טוב מהו Y. בכל מקרה לעולם לא תהיה דרך לאמת או לשלול את נכונות השיטה, כי אין כאן שום שיטה אלא בלוף אחד גדול. אש שורפת זה משהו ברור, כוח המשיכה זה משהו ברור משהו שניתן לאמת את נכונותו בצורה וודאית שנתפסת בשכל שלנו. שיטה שאין דרך לבדוק אותה ע"פ ההיגיון והשכל היא לא ראויה להיקרא שיטה, כי משהו שלא תמיד עובד לא ראוי להיקרא שיטה ומשהו שתמיד עובד ניתן לבדוק אותו וניתן להבין אותו ולהפיק ממנו נוסחא שכלית ולוגית, ככה שאם לא ניתן לבדוק אותו כי הוא לא תמיד עובד בצורה פשוטה כמו שחוקי הפיזיקה עובדים, משהו כזה לא ראוי להיקרא שיטה. אין הכוונה לומר כי למדע יש כיום את כל הידע הקיים בעולם וכי למדע יש תשובות על כל השאלות הקיימות, אך הכוונה לומר כי קיימת דרך מדעית של ניסוי וטעייה לבדוק כל מידע ותפיסה שרוצה להפוך לאמת. כל תהליך ניתן לבדוק ולחקור את הנכונות שלו ואת מידת האמת שלו. לא יתכן שהדבר החשוב ביותר בחיים שהוא איך להיות מאושר, שהוא אמור להיות נכון ואמיתי בתכלית האמת שלא תהיה דרך לבדוק את הנכונות שלו בצורה לוגית. לכן מה שלא ניתן להסביר לוגית בצורה מושלמת אינו ראוי להיות תפיסת האושר המושלמת וכיו"ב.

נקודה נוספת באותו עניין, ישאל השואל אז מה אם השיטה לא עובדת תמיד, אבל גם אם היא עובדת בחלק מהמקרים מה רע בלאמץ את השיטה הזאת ? וכאן התשובה היא כפולה. ראשית רצוי מאוד שתדע מה נכון גם אם אינך יכול לעשות זאת. אם אתה שותה מי ים, רצוי שתהיה מודע לכך גם אם אין כרגע מים אחרים וגם אם כרגע מי הים מרווים את צימאונך. אם תדע שאתה שותה מי ים שהם מסוכנים, אז אם תינצל ויהיו זמינים עבורך מי שתייה רגילים אתה לפחות תדע שאתה זקוק להם וגם לטיפול רפואי ראוי, אך אם כשאתה ללא מי שתייה טובים אתה תשלה את עצמך כי המים הרעים שאתה שותה הם אכן מי שתייה טובים, אז גם אם היה לך סיכוי כל שהוא להינצל המים הרעים יהרגו אותך, כי אתה בהכחשה ולכן לא תנצל את ההזדמנות לעשות את הדבר הנכון יותר, בגלל שרימית את עצמך כאילו כבר כרגע אתה במצב האידיאלי, כי אתה תתעלם גם ממשהו טוב יותר בגלל שאתה משלה את עצמך בנכונות ובטוב של משהו שאינו כזה.

דבר שני רצוי שתבין שאם משהו לא תמיד עובד, זה מעיד על כך שגם כשאתה חושב שהוא עובד שגם אז הוא אינו עובד למרות שנדמה לך כאילו הוא עובד בחלק מהמקרים. משל למה הדבר דומה לאדם שהולך ביער ולפתע הוא רואה מרחוק נמר שמאיים לטרוף אותו. אותו אדם לוקח מקל מהקרקע ומכוון אותו אל הנמר ופתאום נשמעת ירייה והנמר כמובן בורח. מה שקרה באמת זה שמישהו אחר שאותו לא רואה האדם עם המקל, במקרה ירה מסיבה כזו או אחרת והנמר ששמע את הרעש החליט לברוח, אך אותו אדם טיפש בוחר להאמין שהמקל שלו הוא זה שירה על הנמר. וכך החל מאותו יום הומצאה שיטה חדשה שאם נמר תוקף אותך פשוט תרים איזה מקל נגדו ותנסה לירות בנמר עם מקל למרות שכמובן שזו שטות מוחלטת. הרעיון הוא שיש דברים שרק בגלל שאתה מאמין בהם לכן הם עובדים בעיניך. ז"א מה שקרה היה אמור לקרות מסיבות אחרות אבל אתה בוחר להאמין שזה בגלל אותה תפיסת חיים ואז אתה מאמץ לעצמך משהו שאינו נכון. בגלל שלך כאדם האפשרות ליצור את המציאות שלך במחשבה שלך, לכן בעצם אתה מסוגל לגרום לעצמך להאמין במשהו למרות שהוא אינו נכון. אתה חושב שזה עובד בחלק מהמקרים אבל בפועל זה לא עובד אף פעם, בכל אותם מקרים זה משהו אחר שעובד אך אותה שיטה מוטעית אתה נותן לה את הקרדיט למרות שהיא לא נכונה ולמרות שמעולם השיטה כשיטה לא עבדה.

המון אנשים שמשתתפים בסדנאות של התפתחות אישית כאלו ואחרות מספרים על כך שהסדנא עזרה להם וזה למרות שע"פ הנ"ל חלק גדול מאותן סדנאות הן מוטעות ומנוהלות על ידי נוכלים. אז איך זה יכול להיות שהם רואים תוצאות בשטח על ידי נוכלים ? אך ההסבר הוא כנ"ל כי זה ששיטה אינה נכונה ואידיאלית אין זה אומר כי היא כולה כולל כל הפרטים שלה מוטעית לחלוטין. הכוונה היא שלך כאדם לא כדאי לאמץ שיטה כזו כשיטה בגלל שיש בה המון חורים ודברים שהם רק כמעט האמת אך לא האמת לאמיתה, אך אין הכוונה לומר שכל המרכיבים שלהם מוטעים לחלוטין. נניח שאתה רעב ואוכל ארוחת ג'אנקפוד, חלק ממנו הוא אכן מזין, אך אין זה אומר כי כל אותה ארוחה היא אכן בריאה. אז זו תהיה טעות לומר אם הייתי רעב ואכלתי ארוחה והגוף שלי שבע אם כן זה מעיד על כך שהארוחה בריאה, כי זו טעות. זה אומר שאכן היו רכיבים בארוחה שהיו משביעים אבל אין זה מעיד על כך שהשיטה כשיטה היא אכן טובה לאימוץ. כנ"ל כאן מה שסייע לאותו אדם זה אולי כמה משפטים שהיו בתוך כל המכלול שנאמרו לו באותה הסדנא, אך אין זה מעיד על כך שאכן אותה סדנא היא אכן טובה לאימוץ.

לסיכום. תאמין בעצמך וביכולת שלך להבין את הדברים שטובים לך בשכל שלך. תעריך את עצמך מספיק כדי להבין שאף אחד לא עולה עליך ושלאף אחד אין כוחות כאלו ואחרים שאין אותם גם לך או לכל אחד אחר. תבין שהאמת היא פשוטה וברורה ובמקום לחפש דברים מסתוריים כדאי שתמצא דברים פשוטים שנמצאים סביבך. במקום להקשיב לאנשים שהופכים אותך לקטן ואת עצמם לגדולים תקשיב לאנשים שהופכים את עצמם לקטנים ואותך לגדול. לך אחרי הדברים הפשוטים והברורים ולא אחרי הילות כאלו ואחרות. דע כי האושר שלך קל להשגה מתמידבצורה הפשוטה והברורה ביותר, בצורה שגם אתה מבין אותה. אל תפחד להודות בכך שעד היום טעית שלא שמת לב לפתרונות הפשוטים ביותר. תהיה חכם ותקשיב להגיון שלך שיודע בדיוק מה עליך לעשות אם כמובן תחליט שאתה משתמש בו ומקשיב לו. אז שלא יעבדו עליכם ! בהצלחה.

קרא עוד על תפיסות, מדע, אימון, למידה, אמת, הוכחה, פשטות, שכל, חשיבה חיובית ועוד

הוסף תגובה