כיצד תדע האם המאמן האישי שלך הוא טוב או רע ?

כיצד תדע האם המאמן האישי שלך הוא טוב או רע ?

אימון אישי. כיצד מאמן אישי טוב גורם לך להרגיש ביחס אליו וביחס לעצמך ? כיצד אתה אמור להרגיש אחרי אימון טוב כלפי עצמך וכלפי המאמן שלך ? אילו תחושות אמורות לשדר לך שעליך לברוח מהמאמן האישי שלך ? כיצד יכול להיות שמאמן אישי טוב יגרום לך אולי לזילות של עצמו בעיניך ? מתי אתה אמור להעריך את האימון הטוב שקיבלת למרות שזה יכול להראות אחרת ? כיצד תדע האם המרצה שלך הוא מרצה טוב או לא, גם בלי שאתה מבין בתחום שלו ? כיצד תדע על רעיון חיובי שהוא טוב יותר מרעיון אחר ?

בחיים אנחנו כל הזמן לומדים, שומעים רעיונות שמתיימרים לקדם אותנו ולסייע לנו בחיים, אנחנו קוראים ספרים שונים שמתיימרים להראות לנו את הדרך אל האושר, אנחנו שומעים הרצאות ממורים באקדמיה וגם ממאמנים וקואצ'רים אישיים, אנחנו מעבירים ביקורת על עצמנו, אנחנו מלמדים אנשים אחרים, את הילדים שלנו דברים שונים שאמורים לסייע להם בחיים.

כשם שמורה רוחני טוב יכול לגרום להצלחה בחיים, כך אימון אישי ממורה לא טוב יכול לגרום לנזק. כשם שרעיון טוב יכול לגרום להגשמת חלומות, כך צורת לימוד ושיטת חיים שאינה טובה יכולה לגרום לכישלון גם אם היא מתיימר להיות טובה. כשם שביקורת בונה יכולה לקדם אדם, כך ביקורת שלילית עלולה לפגוע ולהרחיק אדם משלמותו.

כיצד נדע האם הרעיון שמוצג לנו הוא אכן רעיון טוב ? כיצד נדע האם המאמן הקואצ'ר שלנו הוא אכן מדריך טוב ? כיצד נדע האם הביקורת שאנחנו מעבירים על עצמנו היא חיובית ומקדמת אותנו – או אולי היא ביקורת שלילית ועלינו להימנע ממנה ? כיצד נדע האם תהליך הלמידה שלנו הוא אכן טוב ?

התשובה לכך בקצרה היא: מאמן טוב יגרום לך להרגיש גדול יותר, יגרום לך להאמין בעצמך שגם אתה יכול לעשות ולהשיג את כל מה שהוא הציג בפניך. לעומת זאת מדריך שאינו טוב יגרום לך להרגיש שהדברים שהוא אמר הם נפלאים, הם מרתקים, הם מדהימים, אבל אין שום סיכוי שאתה עצמך היכן שאתה וכפי שאתה מכיר את עצמך יכול להשיג אותם.

אם סיימת לשמוע הרצאה והיא גרמה לך להרגיש קטן יותר, אם עד עכשיו חשבת שאתה לא יכול ושהדברים קשים להשגה ועכשיו אתה בטוח בכך, אם אתה נדהם מהמרצה מכמה הוא חכם, מאיך הוא מבין דברים כל כך מסובכים, אם עכשיו אתה מרגיש שהמרחק בין המרצה לבינך גדול יותר מאשר חשבת לפני ששמעת את דבריו, אם אחרי שאתה שומע רעיון כל שהוא אתה נדהם מהרעיון אבל מרגיש שהוא רחוק מאוד ממך. כל וריאציה כזאת היא שלילית ולא משנה מי אמר אותה, או מה הוא אמר בדיוק. הדברים האלו גורמים לך לנזק. לא רק שהם לא גורמים לך תועלת הם גורמים לך נזק.

לעומת זאת, אם לפני שהגעת אל אותו מאמן, אם לפני ששמעת את אותה התיאוריה חשבת שאתה לא יכול, שקשה לך, שהכל נשגב מבינתך, אך אחרי ההרצאה, אתה אומר לעצמך, מה ? זה הכל ? מה, זה כל כך פשוט ? לא יכול להיות ! אם אתה מרגיש שאתה יכול להשיג הכל, אם התמלאת בביטחון עצמי, אם אתה מאמין ביכולות שלך יותר, אם אתה חושב שהדברים מאוד פשוטים, אולי אפילו פשוטים מידי. אם לפעמים מדהים אותך שהדברים פשוטים מידי, אולי אפילו ישימים מידי, אולי אפילו לא מסובכים כמו שציפית שהם יהיו. אם הם נראים לך כברורים מאליהם אולי ללא זוהר והילה של כבוד, אם אתה מבין שהדברים בצורה שבה הם נאמרו הם פשוטים מאוד לביצוע וליישום, אם אתה מבין שהם בהישג ידך, זה אכן מרצה ומאמן טוב, דבק בו. זו אכן שיטת לימוד נכונה, אמץ אותה.

מרצה טוב אמור לגרום לדבר המסובך ביותר להיות הכי פשוט בעולם בעיניך. מרצה טוב גורם לך לא להבין את אלו שלא מבינים, גורם לך להתפלא מהפשטות של הרעיון, מכך שהוא בכלל לא מסובך, אולי עד כדי כך שלפעמים אתה בטעות עלול לזלזל בו בגלל שהוא נראה לך פשוט ולא מספיק מהפכני. מרצה טוב אמור לקחת אותך שאתה קטן בעיניך וביכולות שלך בעיני עצמך ולגרום לך להרגיש גדול, להרגיש פחות קטן ויותר גדול מאשר קודם לכן, לנטוע בך תקווה ואמונה בעצמך, שגם אתה יכול להשיג הכל, שגם אתה יכול להיות בדיוק כמוהו. מרצה טוב מצליח לפשט עבורך את הדבר הגדול והמורכב ביותר לדברים הפשוטים ביותר שהם בתפיסתך.

וההפך להפך, ביקורת לא בונה, אולי גורמת לך לתדהמה מהרעיון, לחשוב עליו כמה הוא נפלא, אולי לומר ואוו על המרצה, על כמה הוא חכם ואיך הוא מבין דברים כאלו שאתה לא מבין בכלל. הוא גורם לך להרגיש מול עצמך קטן יותר מאשר קודם , מה שגורר בעצם את זה שהוא נהיה גדול יותר בעיניך מאשר לפני ששמעת את דבריו. כי הוא הרי מדבר דברים נפלאים ומסובכים כ"כ שאתה לא מסוגל להבין. הוא עושה את עצמו גדול על ידי זה שהוא הופך אותך לקטן. דע לך כי מאוד יכול להיות שהוא לוקח רעיונות ופתרונות פשוטים והופך אותם למורכבים, הוא מסבך אותם לחינם ומרחיק אותך מהפתרון. לעומת המאמן הטוב שלוקח את הדבר המסובך ביותר ומפשט לך אותו להשגתך.

מסקנה, אם אחרי שאתה שומע רעיון כל שהוא זה מרפה את ידך בצורה כל שהיא וגורם לך להאמין פחות ביכולת שלך לעשות את הנאמר, ברח משם כמו אש ולא משנה מה נאמר ומי האומר. לעומת זאת אם רעיון כל שהוא גורם לך להאמין בעצמך יותר, לחשוב שאולי גם אתה יכול, אם הרעיון לוקח אותה למקום חיובי, דבק בו, אמץ אותו כל הדרך אל ההצלחה. ביקורת חיובית ובונה, היא ביקורת שמקדמת את השומע אותה (שזו גם יכולה להיות ביקורת שאתה מעביר על עצמך) למשהו חיובי יותר מאשר קודם לכן. אם הביקורת מקדמת אותך ונוטעת בך תקווה היא חיובית, אך אם להפך, אם היא גורמת לך להתייאש ולהרפות את ידך היא שלילית.

נקודה נוספת למחשבה, כל הנ"ל נכון גם אם ברצונך להשוות את מידת האפקטיביות של 2 רעיונות חיוביים. כדי לדעת מי חיובי יותר ובמי להתמיד יותר. ככל שהרעיון פשוט וישים יותר בעיניך, ככל שהרעיון מצליח לגרום לך להתקדם יותר אל המטרה שלך כך הוא טוב יותר. אחוז את כלל האצבע הנ"ל בידך והצמד לרעיונות הטובים יותר. בהצלחה.

קרא עוד על ביטחון עצמי, ביקורת שלילית, ייאוש, ביקורת בונה, פשטות, למידה, נזק, ביקורת, קואצינג, אימון ועוד

הוסף תגובה