מודל "ארבעת המעגלים המאזנים"

מודל "ארבעת המעגלים המאזנים" / רות בידרמן insights ייעוץ ופיתוח עסקי.
ארבעה מעגלים השזורים זה בזה משלימים את כל התחומים בחיינו. אימון בכל אחד מהתחומים לחוד ובכולם יחד מחזיר את השליטה לחיי המתאמן ומשפר את חייו לאין ערוך. 

מהו מודל המעגלים המאזנים?
מודל המעגלים המאזנים שפותח בחברת INSIGHTS מתבסס על האמונה כי כל אדם מתקיים בארבעה מעגלים הנושקים זה לזה ומשפיעים זה על זה – מעגל עסקי, סביבתי, משפחתי ואישי. איזון המופר באחד המעגלים משפיע על האחרים. 

– בתחום העסקי: ניהול קריירה, טיפוח תדמית ושיווק עצמי, אסרטיביות ומיומנויות ניהוליות. 
– בתחום הסביבתי: עבודה על כישורים בינאישיים ותקשורת.
– בתחום המשפחתי: זוגיות, הישגים משפחתיים ויעדים משפחתיים.
– בתחום האישי: תזונה נכונה, כושר גופני, הגשמה עצמית ויעדים אישיים.

כיצד זה עובד?
מרבית האנשים נוטים לתלות בגורמים חיצוניים חוסר הצלחה בתחום כלשהו בחייהם. מודל ארבעת המעגלים המאזנים של INSIGHTS מחזיר את ההכרה שרק לנו יש היכולת לשלוט בחיינו, וכי פגיעה באיזון של מעגל אחד גורר פגיעה באיזון של כל שאר המעגלים.

בבואנו לחקור כיצד ארגונים מתנהלים ומהם הליקויים הדורשים התערבות ארגונית, אנו בוחנים את הצרכים של הארגון וכיצד הם נענים. אותו תהליך מוצע לאדם הפרטי. נשמע מסובך ? כלל וכלל לא!!.
תפוס שליטה!
על מנת לפעול ולהגיע לאיזון בכל מעגל, נדרש הפרט לעבודה עצמית אשר כל אחד יכול לבצעה. כל מה שנדרש הוא ראיה מפוקחת, התבוננות פנימית, עט ודף. מכאן יש להעלות על הכתב את כל הצרכים בכל תחום וכיצד הם באים לידי מימוש. 
כדאי ורצוי לשתף בתהליך שותפי מעגל. לדוגמא:במעגל המשפחתי חשוב לשתף את בן הזוג ולעבד מפת ציפיות וצרכים, יחד ולחוד, ולבחון כיצד המערכת הזוגית נותנת להם לבוא לידי ביטוי. 
במעגל העסקי ניתן לשתף שותפי מעגל כמו קולגות, ממונה, שותף וכו'.
במעגל הסביבתי ניתן לשתף חבר/ה קרובים
במעגל האישי נפעיל את כוח הרצון…… שהוא שותף מעגל מרכזי בכל אחד מהמעגלים.

היכן מתחילים?
שלב החשיפה מהווה נדבך משמעותי בתהליך, שכן הוא מאפשר, לעיתים לראשונה, למשתתפים להתמודד עם הצרכים שלהם, רצונותיהם, רצונות מנוגדים, תהליכי הסכמה או ויתור. כל אלו מעוגנים לרוב במעטפת אמוציונלית המקשה ראיה מפוכחת ומונעת התמודדות אמיתית, המובילה לחוסר איזון באחד או יותר מהמעגלים המשפיע על השאר. 

שלב זה כולל שלוש משימות ראשוניות – איסוף מידע, בחירה בין אפשרויות ופיתוח מחוייבות פנימית. 

איסוף נתונים תקפים ושיתוף שותפי מעגל במשוב, מביאים לקידום הבנה טובה יותר ויצירת תהליך המעודד שינוי. 
המטרה הינה לקבוע האם על בסיס הבנה רחבה השינוי הוא רצוי. 
חשוב לעורר שינוי, שכן עצם העיסוק בנושאים, מביא לכך שמערכת היחסים משתנה, וכך גם עקב קבלת מידע הדדי ומיקוד תשומת הלב לצרכים ההדדיים.
איסוף מידע ונתונים מביא להגברת המודעות להיבטים שונים של פנים המעגלים, מודעות שעשויה להוביל לעידוד שינוי או להחלטה שאין סיכוי לשינוי.

היכן הגבול שלי?
פרטיים מובחנים אלו מול אחרים, על ידי גבולות. גבולות שונים זה מזה במידת החדירות שלהם. כאשר הגבולות קשים לחדירה, הפרט מצוי בסכנה של סגירות מפני אינטראקציות הדרושות להתפתחותו ומובילות לנוקשות יתר. גבולות חדירים מאד מעידים על חוסר הבחנה בין הפרט לבין סביבתו. שני המצבים הם בעייתיים. 

ככל שהגבולות יהיו יותר סגורים, כן תרד החיוניות, ירד הסיפוק הכללי, ואי מילוי ציפיות לגבי מיצוי יכולות וקידום. 
לעיתים אנו מזהים עליה בציניות ,ירידה במוראל, ופגיעה ביעילות של קומוניקציה בינאישית. 

מחויבות לתהליך – יצירת איזון בין מעגלי
המחויבות האישית נוגעת ברצון לפתיחות, מעבר לגבולות גמישים, יכולת הקשבה, קבלה והטמעה. הזיהוי של הרצונות והצרכים העצמיים וההכרה ברצונות ובצרכים של האחרים מסייעים ליצירת איזון, המאפשר התמודדות במעגל האחרון, המעגל האישי.

הוסף תגובה