סביבה תומכת – חיזוק מאז ולתמיד

סביבה תומכת – חיזוק מאז ולתמיד

כשאנחנו בשעת משבר, לפעמים הדבר שאנחנו הכי צריכים הוא חיבוק. כשאנחנו שמחים, אין ספק שזה נחמד לשמוח לבד, אבל, ממש כמו שאומר השיר, כששמחים בשניים – זה נחמד כפליים. כמובן שהחיבוק צריך להיות מהלב והשמחה צריכה להיות אמיתית ולא מעושה, כי אחרת האפקט הרצוי לא מושג, ונשארת הרגשה של אכזבה והחמצה. איך יודעים איזו סביבה היא תומכת באמת ומאיזו סביבה כדאי להתרחק? על כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

 

הסיפור של שירה

כששירה, נערה יפהפייה ומוכשרת, הגיע לגיל 17, היא הבינה שזהותה המינית עדיין לא מגובשת, ושיכול להיות שהיא נמשכת לנשים. היא בחרה לספר את ההתלבטויות שלה לחברה טובה, תוך שהיא משביעה אותה לשמור הכל בסוד. החברה אמנם הופתעה בהתחלה, אבל אחר כך חיבקה את שירה ואמרה לה שלא משנה מה נטייתה – היא תישאר תמיד איתה, אמנם לא כבת זוג, אבל כחברה טובה. כששירה אזרה אומץ וסיפרה לאמה, האם הגיבה בבכי היסטרי ובאמירות כמו: "הייתי מעדיפה שיקרה לך משהו מאשר שתספרי לי את זה". תגובתה של האם גרמה לשירה להתכווץ ולהסתגר, והיא החליטה להתכחש לנטיותיה על מנת שלא לצער את אמה ולשאת על חייה כתם אשמה. עשר שנים מאוחר יותר, מצאה את עצמה שירה עם בן זוג וילד, אבל ממש לא מאושרת. רק כשהחלה ללכת לטיפול רגשי המחשבות והרגשות של גיל 17 עלו על פני השטח, ופתאום הכל היה ברור: היא חיה בשקר, התכחשה למי שהיא באמת, כדי לא לצער את אמה וללכת עם הזרם. רק לאחר פגישות רבות, שחלקן כללו גם את האם, הגיעה שירה למסקנה שאסור לה לוותר על עצמה, ושהיא הולכת עם נטיות לבה. האם גם היא עשתה עבודה, והבינה שאם היא לא תתמוך בבתה היא עלולה בעצמה לגרום לה לנזק נפשי. היא החליטה לקבל את בתה כמו שהיא, ולספק לה סביבה תומכת אמיתית, שתעצים אותה ותאפשר לה להרגיש שהיא בסדר ממש כמו שהיא, בלי לנסות להיות מי שהיא לא.

 

סביבה תומכת מזויפת

לפעמים הסביבה תומכת, אבל רק "בכאילו". זה קורה למשל כשמקנאים במישהו שמצליח, אבל לא רוצים לשבור את הכלים. אז מפרגנים לו כשהוא בסביבה, אבל כשהוא לא – מדברים עליו סרה. כשזה קורה, התוצאה היא בדרך כלל בדיוק כמו זו של אדם שגדל בסביבה לא תומכת, כי גם אם זה לא קורה מיד – אותו אדם יבין בסופו של דבר שהפרגון הוא מעושה, אינטרסנטי, ולא כזה שמגיע מהלב. כמובן שמאנשים שמפרגנים "בכאילו" כדאי להתרחק, ולהתקרב רק לאלה שמפרגנים באמת.

 

ואהבת לרעך כמוך – גם אם הוא לא כמוך

המסקנה שעולה מן הדברים היא, שאחד הדברים שהכי מעצימים אותנו הוא פרגון שמגיע מהלב.

המשפט שכתוב בכותרת הוא המשפט שצריך להנחות אותנו בחיים, והוא זה שלאורו כדאי לחיות, כי רק אהבה מביאה אהבה – וזה בדוק.  

 

רוצה הכוונה נוספת 

מוזמנת  להקליק על הקישור הבא

http://lp.vp4.me/n8rg

 

הוסף תגובה