פרחים – מילון סמלים באומנות

פרחים תמיד היוו אובייקט אשר ציירים לא יכלו לעמוד בפניו. לאורך השנים איבדנו את הסמליות שקשורה בפרחים, אך בעבר ציירים בחרו בפרחים על מנת להעביר מסר מאד ספציפי על מושא יצירתם. המשמעות הנלווית לפרח מסוים משתנה בין תרבויות. משמעיות הפרחים המוצגות כאן הם עבור תרבות אירופאית מערבית, אלא אם כן מצוין אחרת. 

חזרן (במבוק) – סמל לאריכות ימים (תמיד מצמיח ענפים ירוקים), חוסן וחינניות (מתכופף תדירות אך אינו נשבר בקלות). בפילוסופיה הסינית, הגבעול המרכזי, הישר והיציב של הבמבוק מסמל את הנתיב אל עבר ההארה. מקטעיו מייצגים את השלבים יש לעבור בדרך אליה.

ציפורן – סמל לאירוסין, בסין הציפורן הוא סמל לנישואין.

חרצית – סמלה הלאומי של יפן, מייצגים חיים ארוכים.

עלי תלתן – שלושת עלי התלתן הנפרדים מייצגים את השילוש הקדוש בנצרות – האל, הוא האב, ישו הבן ורוח הקודש. תלתן בעל 4 עלים נפרדים מייצג מזל.

חיננית – הפרח הבסיסי ביותר, חיננית לבנה היא סמל לתמימות.

סולאנום – צמח מאד רעיל בעל פרחים סגולים ופירות שחורים דמויי אוכמניות. סמל להונאה, סכנה ומוות.

"אל תשכחיני" – צמח הגדל סמוך לקרקע, בעל פרחים כחולים בדרך כלל. משמעותו של הפרח נרמזת משמו, משמעות של תחינה להיזכר. "אל תשכחיני", בפולקלור הם מילותיו האחרונות של צעיר אשר נפל ונסחף בנהר לאחר בניסיונו לקטוף את צמח זה עבור אהובתו.

 

יערה – סמל פחות נפוץ עבור אהבה ובנוסף עבור נדיבות.

אירוס – קשור במוות. במיתולוגיה היוונית האירוס היא אלת הקשת בענן, אשר לעתים הייתה יורדת לאדמה עם מסר מן האלים באמתחתה ולעתים הייתה מעבירה נשמות לעולם השאול. עלי הכותרת המתנוססים ועלי הגבע המוטים כלפי מטה מסמלים אמונה, אומץ, גבורה וחוכמה.

יסמין – צמח בעל ניחוח חזק מאד. פרחיו הלבנים מייצגים בהינדואיזם אהבה.

ערער – מסמל צניעות וטוהרה (פירותיו מוגנים ע"י עליו הקוצניים), ישו (אסוציאציה לכתר הקוצים אשר הולבש עליו) ונצח (ע"פ האמונה צמח הערער לעולם אינו מותקף ע"י חרקים ומזיקים).

חבצלת – פרח המסמל טוהרה צניעות ותמימות. חבצלת לבנה מסמלת את טהרתה של מריה הבתולה. באומנות, המלאך גבריאל היה בד"כ מאויר מציג למריה חבצלת לבנה כאשר הוא בא לבשר לה כי היא עומדת ללדת את בנו של האל.

לוטוס – סמל נפוץ באומנות האסייתית. הלוטוס מסמל לידה ולידה מחדש בגלל העובדה שעלי הכותרת שלו נפתחים כאשר השמש מגיחה ונסגרים כאשר היא שוקעת. כמו כן הוא מייצג פוריות, יצירה וענווה. הגבעול הארוך מסמל את הקשר שיש לנו לשורשים בעוד פרחיו מייצגים את ההארה אליה אנו שואפים.

דבקון – במסורת הנוצרית, עמידה מתחת לדבקון בחג המולד מעניקה לכולם את ההזדמנות לנשק אותך.

סחלב – פרחים המסמלים שלמות. הכתמים והנקודות על הסחלב לעתים מייצגות את דם ישו.

פרג – סמל למוות. פרגים אדומים מסמלים את יום הזיכרון (11 בנובמבר) עבור חללי מלחמת העולם הראשונה והשנייה. 

ורד – ע"מ לסמל אהבה ותשוקה השתמשו בורדים אדומים. עבור צניעות ובתוליות השתמשו בורדים לבנים. עבור קנאה ונאמנות השתמשו בורדים צהובים. בקתוליות, ורדים אדומים הם סמל למריה הבתולה.

רוזמרין – בד"כ, פרחים אלו נכללו בזר הלוויות כסמל לזיכרון ובזר חתונות כסמל לנאמנות. קיימת אמונה שאם נוגעים במאהב אם ענף רוזמרין, לעד הוא יהיה נאמן.

חמנייה – בתור 
פרחים אשר בעיוורון עוקבים אחר השמש. חמניות מייצגות התאהבות ותשוקה חסרת גבולות. 

דרדר – צמח קוצני בעל פרח יפיפה. סמלה הלאומי של סקוטלנד. קוציו מסמלים רוע והגנה גם יחד. בנצרות צמח זה מסמל את סבלו של ישו. 

סיגלית – מסמלת נאמנות, ענווה וטוהר.

הוסף תגובה