פ י ט ו ר י ן

פיטורין

מעט:נעמי גינת – מאמנת תעסוקתית

פיטרו אותך ??   לא נורא !

זה אף עשוי להיות הדבר הטוב ביותר שקרה לך (הארווי מאקיי  אף כתב  רב-מכר אודות כך…).

ראשית– כתוב את ה"הספד" שלך בעצמך!  אל תתן לאחרים להסביר את עזיבתך. תשובה מוכנה ומנוסחת מראש – תרחיק אתכם מרחמים עצמיים, מהטלת דופי ומסתם רכילות. לא שהיית קורבן..

ברר מהי הסיבה האמיתית שבגללה פוטרת. לרוב- נוטים הבריות להאשים את הבוס, ש"חפש אותי"/"היפלה אותי" , או/ו להטיל את כל האשמה על טעות טיפשית שעשית וכו'

אז קבל ידיעה שעשויה לנחם אותך : מרבית הפיטורין מתבצעים על רקע של קיצוצים תקציביים בארגון, אסטרטגיה ויעדים חדשים שגובשו.

אז…תשכח מתביעות ותתחיל לחיות !  אל תנסה 'לדפוק' אחרים – זה לא מועיל, ורק אותך ירעיל !

שנית– כדאי להיזכר באמרתו של מוחמד עלי המיתולוגי , אלוף העולם (3 פעמים !)באגרוף במשקל כבד:"העובדה שאיבדתי את התואר שלי – הפכה אותי לאדם חזק יותר".

"הדרך הטובה ביותר להתגבר על פיטורין הוא לנצל את מה שלמדתם כדי להשיג מישרה טובה יותר"  (ה.מאך). "כשלון" בעבר מספק בדר"כ את הכלים הטובים ביותר לבניית הצלחה בעתיד.

ככל שתעבוד קשה יותר  על העמקת המודעות העצמית ,על גיבוש היעד  התעסוקתי הבא שלך ועל מהלכים להשגתו- כך "יהיה לך יותר מזל"…

 "בהשוואה להשגת עבודה – העבודה עצמה היא משחק ילדים "  (מאקיי)

'הגורל' כפה עליך את המצב . אל תבזבז את זמנך על מרירות, נקם והתבססות בכאב ובדאגה ! בנוסף- אל תקח את הפטורין כפסילה אישית שלך ! נצל/י אותו כדי לבחור ולהיבחר למקום עבודה כזה, שכאשר תביט אחורה אל המצוקה בה אתה שרוי בהווה – תוכל לומר שהיא הפכה אותך לאדם שמכיר ביכולותיו ובוטח בבחירתו ; והציבה אותך בעמדה טובה להשגתה.

אימון תעסוקתי : כשאתה נמצא על פרשת דרכים משמעותית בחייך- האין זה מצדיק לוודא שאתה פונה לכיוון הנכון ?!  זהו הזמן שבו צריך לעשות חשבון נפש: האם הבחירה המקצועית שעשיתי בעבר- נכונה עבורך? מהו טיב וסביבת העיסוק בהם אני יכול לזכות בסיפוק והגשמה? איך אוכל לשלב בין מחויבויותיי לעבודה לבין מחויבותי  למסגרות אחרות בחיי ?  אימון מקצועי יסייע לך לגלות את נקודות העוצמה שבך, מבלי להתעלם מן התורפות ;  ולקבל החלטה מושכלת וראויה. תשקיע בעצמך וגם יקיריך ייהנו מכך !

שלישית– "בטחון הוא אמונה טפלה"  (יואכים דה-פוסאדה, מומחה למוטיבציה).

אם תחפש אחר בטחון ויציבות, במקום עניין והזדמנות –  כנראה שתפסיד את שניהם!

לפיטורין, כמו לכל אירוע בחיים- יש 2 צדדים. הבחירה בצד היוזם- תיתן לך תוספת כוח.

כדאי שתדע שבעולם התעסוקה המודרני – צפוי כל עובד מתחיל להחליף כ-13 מישרות, במרוצת שנות עבודתו, ו"לשבת כמה חודשים בבית" בין עבודה אחת לשנייה.

כלומר: השאלה אינה האם תפוטרו , אלא- מתי !

רביעית – עליך להתכונן לתהליך שאורך כמה חודשים ואפילו יותר מכך. (תלוי בגיל, במגדר ,במקצוע ובהתרשתות-האישית)

אל תתבצר מול הטלביזיה או המחשב, וגם אל תרד למחתרת !

שמור על  כושר גופני וטיפוח אישי, ממש כמו בזמנים בהם יצאת לעבודה מידי יום. הזנחה אישית לא תתרום לך כשתפגוש באקראי מי ממכריך , או כשתגיע לריאיון עבודה !

ארגן לעצמך שיגרה. גלוש באינטרנט וחפש מידע אודות הענף המעניין אותך. הירשם לאינדקסים של "דרושים" ;  ושפר ידע ומיומנויות שלדעתך חסרים לך (הכשרה מקצועית פורמאלית, התמצאות בתוכנה-ייעודית, חיזוק השליטה בשפה זרה וכיוצ"ב)

אל תשרוף ק(ג)שרים ! שמור על יחסים תקינים עם קולגות וגם עם הממונים. זה יאפשר לך לקבל , גם מהם, המלצות חיוביות  למשרה הבאה.  זכור : "מי ששורף גשרים- מוטב שיהיה שחיין טוב…" (ה.מאקיי)

נצל את הזמן שלרשותך לתקשורת חברתית ולפעילות ערה בפורומים רלבנטיים . זה יתרום לשיפור תדמיתך באינטרנט;  גם המעסיק הפוטנציאלי שלך "יגלגל עליך" לפני שיחליט אם לפגוש אותך !

בחר בחברתם של אנשים פרו-אקטיביים העוסקים במרץ בניסיון לגרום לדברים לקרות, והימנע מחברתם של בעלי הגישה הפטליסטית או הפסימית.

עשה מעשי צדקה והתנדב לארגון . בצד הסיפוק והעצמת תחושת המסוגלות – יש בכך הזדמנות להתנסות בעיסוק משמעותי אחר; ולטוות קשרים עם אנשים נוספים, שאולי דרכם תגיע למשרתך הבאה.

אל 'תעניש' בחומרה את עצמך או/ו את יקיריך בגין פיטוריך : נצל את התקופה לבלות במחיצתם יותר, ולצבור חוויות וזיכרונות טובים.

לסיכום:

"על כולנו לתת דעתנו על העתיד , שכן – בו נבלה את שארית שנותינו "  (צ'ארלי קטרינג) – ותר על "התקרבנות" וזימות-נקם , שרק מדכדכות אותך.

הזכר לעצמך : גם זמנים קשים אינם נמשכים לנצח !

מיצוי הזמן ש"בין עבודות"- הוא משימה ממעלה ראשונה ! אימוץ גישה חיובית , פרואקטיביות , נתינה ו"התרשתות" – הן דרכים מוצלחות.

"מציאת עבודה היא עניין של כיוון ובחירה, ולא של דכדוך ודחייה"  (ה.מאקיי) – היה נאמן לעצמך ו'פרגן' לעצמך ליווי מקצועי של מאמן תעסוקתי .

הוסף תגובה