קוסמים בישראל

'סחבק קוסם', 'אלאק קוסם', 'יענו עושה דאווין של קוסם', 'אחי קוסם'. מכל המקומות בעולם הכי לא כדאי להיות קוסם בארץ ישראל.

"עלי לא תעבוד" זה המוטו כאן בארץ, מרוב לחץ אנשים שכחו שאפשר לתת לקוסם 'לעבוד עליהם' למשך פחות משעה, מקסימום הם יתפתו ויאמינו לאשליה, אחר כך בדרך הבית הם יוכלו לחזור למציאות בבטחה, השגרה מחכה לך בסיבוב.

בחו"ל הפרגון לקוסמים גדול, יצא לי לראות במו עיני, קהל עומד על רגליו, 1,000 איש בחליפות, כולם דוברי אנגלית, הם מחאו כף במשך למעלה מעשר דקות, בעמידה!

התחלתי לקסום בגיל 12 שזה לפני שהיה טלפון בכל בית, סלולארי, פקס או אינטרנט, בטלוויזיה היה רק ערוץ 1 , בצבע, אז מה.

לא זוכר מה הטריד אנשים בשנות השבעים, התחלתי להבין שיש דברים מטרידים רק כמה שנים אחר כך.

היו ארבעה קוסמים, 

עמוס צרפתי (הודיני) שגר בשוק הכרמל או ברחוב הרצל בתל אביב, באחד מהסרטים הדגולים של אורי זוהר ואריק איינשטיין רואים אותו קוסם על גג, בשחור לבן, מזה אני מסיק שהוא היה חלק מהתרבות, בדיעבד קרוב מאוד ללב היצירה של אז. טיפוס מיוחד עמוס, מאוד אותנטי ונרגש.

עמוס קדברא היה אח של תמר הגננת מרמת גן, בחור צעיר ונמרץ שמהר מאוד הבין שהעתיד המקצועי שלו בארה"ב וחתך לשם בזריזות, לא לפני שיצא לנו כמה פעמים להופיע ביחד על במות, בחור מפרגן, ברור שיצליח. 

היה את עקיבא רובינשטיין שהיה טרקטוריסט ביום וקוסם בלילה, עשה חלטורות בבת מצוות ובבתי ספר, מאוד התרשמתי מהיכולת שלו כקוסם, לא הצלחתי לפענח את הקסמים, הלוואי שהיום זה היה קורה לי.

היה קוסם זקן בכיכר דיזינגוף שספרו שהוא יודע להעיף בחורות באוויר, עניין מאוד מרגש בשביל נער מתבגר שכמוני. לימים הסתבר ששמו היה יוקי.

סביר להניח שהיו עוד כמה עושי להטים, לא הייתה דרך לדעת עליהם, ללא טלוויזיה ואינטרנט אין לך סיכוי לדעת כלום.

קוסמים היו מזמינים לילדי העשירים או המפותחים, לי לא הזמינו קוסם ליומולדת, גם לא לבר מצווה, אולי בגלל זה נהייתי קוסם.

האמת היא שהכול עניין של קארמה, הכול בגלל החופש, כך הסתבר לי לאחרונה, דודי יצחק (ז"ל) אחיה של אמי, היה חייל מן המניין והציעו בגדוד שלו 3 ימי חופש להתארגנות למי שיופיע במסיבה של הגדוד, הוא לא ידע אפילו קסם אחד אבל החופש קרץ לו, אז הוא נסע לעיר הגדולה בכדי ללמוד קסמים, נסע והצליח.

אלמלא רצה חופש, הייתי מתגלגל היום למקום אחר, בדרך היה צריך להתרחש האירוע שיתווה את חיי, ארוחת צהריים, בתל אביב הישנה, שבת בצהריים כל המשפחה הלומת חמין, מסיבים בסלון לתה ורקיקים, ואז דודי מראה לי קסם ומלמד אותי לבצע אותו, איך מעלים את הנסיך לב ממרכז החבילה לראשה בהינף יד.

הייתה 'מערת הקסמים' באלנבי ליד הדואר, היא הייתה של משה טייב, לעולם אזכור את השפם שלו, טבעת יהלומים על אצבעו, ציפורן אחת ארוכה, הרבה סטייל היה לבחור, והוא גם ידע למכור, את החלום שלו. להערכתי הוא אהב קסמים, בכל ליבו. למרות שבסוף עבר לפריז למכור בגדים.

נסו לדמיין רק 4 שורות בקטגוריית 'קוסמים' בדפי זהב, רק ארבעה קוסמים, לא בטוח שהייתה בכלל קטגוריית 'קוסמים' אולי רק 'אומני בידור' . היום לשם השוואה יש כ 300 אלף ערכים למילה 'קוסמים' בגוגל, עברו רק 33 שנה.

במהלך 33 שנותיי כקוסם, עברתי הרבה תהליכים עם עצמי סביב השאלה האם קוסם זה מקצוע? לימים הבנתי שזה בכלל ייעודי בחיים, לשמח אנשים להעיף אותם אל עולם הפנטזיה. רק לאחרונה נרגעתי לגמרי והשלמתי עם הוויתי כקוסם.

קסמים נדירים שלחו לי מחו"ל, הדודה רעיה מאמריקה הייתה באה לביקור קיץ, היינו נפגשים בחולון אוכלים קבנוס שותים סודה ואז היא הייתה שולפת את החבילה. כואב לי לראות שהיום כל ילד קונה את הקסם המדהים 'סרטים מהפה' בכל חנות צעצועים, הדודה רעיה הייתה מביאה פעם בשנה 2 חבילות של סרטים מהפה, 12 יחידות בכל אחת , יואו איך הייתי שומר עליהם ומתקמצן, פעם יכולת לשמור על ייחודיות, היום אף אחד לא רוצה.

גם אז היית רוצה שיהיו לך קסמים כמו 'לקוסם ההוא' שראית, טעות גדולה בעיני, אתה חייב שיהיו לך קסמים משלך, בסגנון שלך ורק שלך, שאחרים יעשו את שלהם. אני מנסה ללמד את לקוחות אתר הקוסמים שלי לא לקנות את מה שיש לכולם, זה נורא בעיני שאתה מחזיק ביד אביזר וכולם צועקים "מכירים"….תקנו קסם מיוחד שיהיה רק שלכם.

רוב הקוסמים משתמשים במערכת הגברה משוכללת בכדי להופיע לפני 30 זאטוטים בסלון, למה בדיוק אדוני הקוסם הצעיר צריך לצעוק על 30 ילדים?! ועוד עם מערכת משוכללת 350 וואט? אולי תעשה משהו מעניין ואז הילדים ישתקו מעצמם?! ומצד שני יצא לי לראות קהל מבוגר שבא לשמור על הילדים שלו , יושב ליד הקוסם ולא מפסיק לפטפט, למרות ששני מטר משם על המרפסת מחכה להם קפה משובח עם עוגות נהדרות, אז אולי בכלל הקוסמים הצעירים משתמשים במערכת הגברה בגלל ההורים הקשקשנים דווקא. אנחנו במזרח התיכון, לרוב אני אוהב את זה, לפעמים אני שוכח.

אבל הנורא מכל הוא העובדה שכל ליצן נהיה קוסם היום, כל אחד נהיה לי מארגן מסיבות יומולדת, תעשו חיפוש למילה 'יומולדת' בגוגל ותראו כמה יש. לא כל מי שקונה 5 קסמים נהיה קוסם, במקרה שהוא מוכשר הוא 'טכנאי קסמים', כזה שיודע איזה קסם או שניים, מהסוג שכולם עושים.

קוסם זה דרך חיים, תפיסת עולם (קצת ילדותית אבל מקסימה), להיות קוסם זאת אחריות, להזכיר לכולם שיש הרבה קסם בחיים, דבר שבמציאות הלא פשוטה של העולם המודרני קיים רק בסרטים.

אני פוגש אותם, בסוף הם מגיעים אלי, אחרי שבזבזו אלפי שקלים ורכשו ציוד קסמים (כמו שיש לכולם כמובן) רק שלא מצליח להם , הילדים בהופעה 'אוכלים' אותם.

אני מזמין אותם להכשרה אמיתית ויסודית ב 'בית הספר לקוסמים' ומצליח לתת להם את מה שחסר להם כל כך, קסם אישי.

לא בדקתי אבל אני מהמר שרק כאן בישראל יש את סרטוני ההסבר לקסמים בכמות הכי גדולה בעולם, רק כאן מסרבים 'לא לדעת'. כאן אצלנו כולם חייבים לדעת 'איך זה עובד באמת', בכדי שיוכלו לרוץ 'לספר לחבר'ה, לספר שהם 'יודעים', שהם בעצמם קוסמים ובעיקר חכמים שמבינים הכול, ו הכי חשוב, שעליהם אי אפשר לעבוד.

לגבי הילדים של היום, הציניות והתום שאבד ולא יחזור, על כך במאמר נפרד.

הוסף תגובה