תווים, תופים ורוקנרול

תווים, תופים ורוקנרול

למה בכלל צריך ללמוד לקרוא תווים?

בשנים האחרונות, מתפתחת מגמה של מתופפים הבוחרים לא ללמוד לקרוא תווים. הסיבות הן שונות: חלק מהמתופפים חושבים שזו עבודה קשה מדי ומתייאשים, חלקם חושבים שזה לא כל כך חשוב בתופים וחלקם פשוט עצלנים. האמת, באופן אישי בשנתיים הראשונות שלי בנגינת תופים, גם אני התייאשתי מפני שחשבתי שקריאת תווים הינה קריעה מיותרת. מאז עברו כמה וכמה שנים והיום אני קורא תוים ברמה גבוהה מאוד ולא בכדי. במהלך השנים הבנתי שההתקדמות שלי בנגינת תופים נבלמה בגלל שלא השקעתי בקריאת תווים. תארו לעצמכם מצב בו אתם שולטים בשפה העברית ברמת הדיבור, אך כשזה מגיע לקריאה אתם מתקשים לקרוא מילה עם יותר מארבע אותיות.

סגולות רפואיות של קריאת תווי תופים

נגינת תופים, כמו כל סוג של נגינה, הינה אומנות המבוססת על ביטוי עצמי. ביטוי עצמי זה, מבטא את איך שאנחנו תופסים את מה שלמדנו. חשוב מאוד ללמוד משמיעה, אך זהו רק מקור אחד. אלפי ספרי תופים מעולים נכתבו לאורך השנים, שלא לדבר על מקורות באינטרנט, המהווים מקור למידה והשראה עשיר מאוד. אין מצב שלא תרצו גישה למקור כזה! קריאת תווי תופים עוזרת לנו להתפתח ולהתקדם יותר ממה שרובנו חושבים. הקריאה(והכתיבה) עוזרת לנו "להבין" את מה שאנו מנגנים, ומאפשרת לנו לכתוב רעיונות מגניבים כדי שנוכל להמשיך ולהתאמן עליהם. כאמור, הקריאה מעניקה לנו את היכולת ללמוד בקלות כל דבר הכתוב בספר, מגזין או אתר אינטרנט. מתופפים הרוצים להתקדם ולהתמקצע בענף המוסיקה חייבים לדעת לקרוא כל עמוד תווים הנזרק מולם, אחרת…. אתם כבר הבנתם.

אז איפה מתחילים?

להתאמן על יסודות וטכניקה, סגנונות שונים, Feel וכדומה זו חובה, אך כדי להפוך לקורא טוב צריך להשקיע זמן באימון קריאה. חשוב מאוד לשמור על סבלנות, שכן ההתקדמות הינה מתמשכת. מומלץ להתחיל פשוט – סנר ובאס, ובהדרגתיות לשלב את כל מערכת התופים. ישנם ספרים מעולים המלמדים קריאת תווים. שתי דוגמאות לכך הן: Syncopation של Ted Reed ו-Rubank Elementary Method for Drums של Paul Yoder. אלו ספרים זולים המכסים את הבסיס של קריאת קצב באופן יסודי. מומלץ מאוד ללמוד אצל מורה לתופים. מורה טוב יכוון את התלמיד/ה ויקדם אותו לרמת נגינה גבוהה, תוך דגש על טכניקה, קריאת תווים, והחשוב ביותר, יצירתיות.

הוסף תגובה