הטכנולוגיה בשירות האורתודונטיה: 5 שיטות מתקדמות ליישור שיניים

הטכנולוגיה בשירות האורתודונטיה: 5 שיטות מתקדמות ליישור שיניים

יישור שיניים הוא אולי אחד מטיפולי השיניים הנפוצים ביותר אחרי עקירות, טיפולי שורש וסתימות. הצורך ליישר שיניים קיים הן אצל מבוגרים והן אצל ילדים, אך בדרך כלל נהוג לבצע טיפול אורתודונטי כבר בגיל הילדות – כדי שהילד יגיע לבגרות עם שיניים ישרות.

למזלנו הרב, התפתחויות טכנולוגיות רבות בתחום האורטודונטיה מאפשרות ליישר שיניים במספר שיטות מתקדמות; שיטות שעד לפני כמה עשורים לא היו קיימות בלקסיקון רפואת השיניים. ד"ר שושנה שפירר, רופאת שיניים מומחית לילדים, עם 5 שיטות מתקדמות ליישור שיניים בעידן המודרני.

יישור שיניים שקוף בשיטת אינויזליין (Invisalign)

יישור שיניים שקוף ללא גשר, נעשה באמצעות פלטות שקופות המונחות על גבי השיניים. מכיוון שהפלטות שקופות ואינן נראות לעין – המטופלים יכולים להסתובב איתן בציבור בכל שעה משעות היום, וליהנות מיישור שיניים איכותי בלי להתפשר על אסתטיות.

הפלטות השקופות הן תוצרת חברת Invisalign, והן מותאמות אישית לכל מטופל/ת בהתאם להתוויית רופא השיניים. בכל פעם שפלטה אחת מתוך סדרת הפלטות, מיישרת את השיניים לזווית הרצויה – עוברים לפלטות הבאות בתור, עד ליישור מלא. בדרך כלל מדובר בהפרש של 14 יום בין פלטה אחת לשנייה.

הפלטות השקופות אמורות להישאר בפה לפחות 20 שעות ביממה. בהתאם למידת שיתוף הפעולה של המטופל, משך הטיפול ליישור שיניים מלא הוא בין מספר שבועות למספר חודשים.

יישור שיניים פנימי בלתי נראה בשיטת אינקוגניטו (Incognito)

בניגוד לסמכים גלויים המודבקים על חלקן החיצוני של השיניים, טיפול Incognito משתמש בסמכים לינגואליים פנימיים – המודבקים על החלק האחורי של השיניים. הסמכים הבלתי נראים ממשיכים לעשות את פעולת היישור מאחורי הקלעים, ומאפשרים למטופלים פתרון דיסקרטי, אסתטי ונוח.

בהקשר לכך יש לציין שרק אורתודונטים מומחים שעברו קורס בשיטת אינקוגניטו, רשאים להשתמש בסמכים מסוג זה. יש גם סמכים לינגואליים פנימיים מסוגים נוספים, בהם רשאים להשתמש כלל רופאי השיניים.

יישור שיניים מהיר בשיטת וילקודונטיקס (Wilckodontics)

בעוד שטיפולים רגילים ליישור שיניים נמשכים שבועות וחודשים, שיטת וילקודונטיקס מקצרת פי 4 את זמן הטיפול – ובזה טמון יתרונה הגדול. שיטה זו, שנקראת גם "אורתודונטיה מואצת" (PAOO – Periodontally Accelerated Osteogenic Orthodontics), פותחה על ידי האחים וילקו בשנת 1995 בארצות הברית.

מדובר בדרך כלל בטיפול יחיד, שחייב להיעשות על ידי שני רופאי שיניים מומחים – האחד אורתודנט (מומחה יישור שיניים) והשני פריודונט (מומחה חניכיים). לא ניכנס כאן לתיאור התהליך עצמו, מכיוון שמדובר בהליך כירורגי לא פשוט; אבל כן נספר שהתוצאות מגיעות ברבע מהזמן בטיפולים סטנדרטיים. וכל זה בלי עקירות או ניתוח לסתות.

יישור שיניים בשיטת דיימון (Damon)

כאן מדובר ביישום של סמכים הננעלים מעצמם (Self Ligating Braces). סמכים רגילים ליישור שיניים, מגיעים עם רצועות המחברות בין הסמך לחוט הדנטלי (אלו הם החוטים הצבעוניים שרואים בדרך כלל על שיניהם של מטופלים). הבעיה שחוטים אלו מגדילים את החיכוך, וכן את משך הטיפול.

בשיטת Damon משתמשים בסמכים המחליקים על גבי החוט, קצת כמו רכבל. לפיכך רמת החיכוך יורדת משמעותית, זמן הטיפול מתקצר (בעיקר בשלבים המוקדמים) וניתן לשמור בקלות רבה יותר על היגיינת הפה. בנוסף, גם תדירות הביקורים אצל רופא השיניים יורדת הודות לשיטת דיימון.

ראוי לציין שכיום ניתן להשתמש גם בסמכי דיימון שקופים, המתאימים במיוחד לטיפולי שיניים בילדים.

יישור שיניים בלילה בשיטת אירודנטיס (Aerodentis)

רוצים ללכת לישון וליישר שיניים בצורה אוטומטית, בלי לטרוח? שיטת אירודנטיס מאפשרת לכם ליהנות בדיוק מהחלום הזה. מדובר בגשר חשמלי לשיניים, המיועד לכל מי שלא רוצה להסתובב עם גשר או פלטות בשעות היום.

בשיטת אירודנטיס הישראלית מניחים גשר מיוחד על השיניים, ששולח פולסים עדינים מאוד. הפולסים החשמליים דוחפים את השיניים למקומן, וכל זה יכול להתבצע בבית בכל זמן נתון – בזמן השינה, בצפייה בטלוויזיה, בקריאת ספר ועוד. כדי להיות אפקטיבי. הגשר חייב לפעול במשך 10 שעות ביממה.

יישור מוצלח!

הוסף תגובה