כיצד מדרסים מסייעים לטיפול בדורבן בעקב

כיצד מדרסים מסייעים לטיפול בדורבן בעקב

אחת הבעיות האורתופדיות המציקות והנפוצות ביותר בעולם המערבי, היא בעיית הדורבן בעקב (Plantar Fasciitis). אחד מכל עשרה אנשים יסבול מדורבן בכף הרגל לפחות פעם אחת בחיים.

מה גורם לדורבן בכף הרגל?

בדרך כלל זוהי תוצאה של מאמץ יתר הנגרם בשל מספר סיבות: משקל עודף, פעילות גופנית מאומצת לאורך זמן (במיוחד על משטחים קשים), אנשים שעומדים והולכים הרבה וכן סיבות נוספת כגון כף רגל שטוחה (פלטפוס), קשת גבוהה (הולופוס), מבנה לא נכון של כף הרגל, שימוש בנעליים לא מתאימות וכן גיל (דורבן נפוץ בעיקר בבני 40 עד 60).

המאמץ שמופעל על כף הרגל, מותח רצועה הנמצאת בתחתית כף הרגל שנקראת חיתולית כפית. רצועה זו מקשרת בין העקב לאצבעות הרגל, וכן תומכת בקשת כף הרגל. כאשר הרצועה נמתחת יתר על המידה שוב ושוב. נוצרת דלקת הגורמת לכאבים.

איך יודעים אם יש דורבן בעקב?

התופעה העיקרית היא כאב באזור העקב, במיוחד אחרי שקמים משינה או מנוחה ארוכה. לעיתים מדובר בכאב חד, לעיתים דווקא כאב עמום ולפעמים אפילו תחושה של צריבה.

אם הכאבים נמשכים ולא מגיבים לטיפול, או אם יש אדמומיות, התפשטות של הכאב, תחושת נמלול או זרמים – כדאי מאוד להגיע לרופא. מכיוון שצילום רנטגן לא תמיד מסוגל להבחין ביעילות ברצועה המודלקת, צריך לבצע אבחון באמצעות אולטרסאונד, MRI ובדיקות דם לשלילת בעיות מסוגים אחרים.

הטיפול בדורבן

מעבר לטיפולים הרגילים – כגון מנוחה, שקיות קרח, עיסוי ותרופות אנטי דלקתיות – ניתן לטפל ביעילות בדורבן באמצעות מדרסים מותאמים אישית. המטופל מגיע לאבחון ובדיקה, המציגים על גבי מסך את חלוקת המשקל שלו על כף הרגל. בהתאם לכך ניתן להתאים לו מדרסים מדויקים, מחומרים המסייעים להפחית את העומס על כפות הרגליים.

תמיכה נכונה בכף הרגל, בקשת וברצועה התחתית, לצד חלוקה מותאמת אישית של המשקל – מפחיתים משמעותית את כאבי הדורבן ומסייעים להחלמת הדלקת. מעבר לכך, חשוב לשלב גם פעילות גופנית נקודתית המסייעת להקלה על הכאבים. תרגילי מתיחה של שרירי כף הרגל, של שרירי השוק האחורית ושל גיד אכילס – מקלים משמעותית על הכאבים.

מוצא אחרון יתבסס על טיפולים פחות שמרניים, כגון טיפול באמצעות גלי הלם ואף ניתוח.

המאמר באדיבות יגאל מכון אורטופדי ברמת גן: https://www.ygal.co.il

הוסף תגובה