קייטנות לילדים – כל פתרונות הקיץ להורים

קייטנות לילדים – כל פתרונות הקיץ להורים

חודשי החופש הגדול הם הזדמנות מצוינת לתת לילדים ליהנות, ועל הדרך ללמד אותם ערכים כגון עבודה בצוות, פיתוח מנהיגות, שיפור ההישגים הלימודיים ועוד. מבין כל סבך הקייטנות המוצעות לילדים בחודשי הקיץ, יש כמה קייטנות מיוחדות שבהחלט כדאי לשים אליהן לב.

קייטנות נושא

זה יכול להיות קייטנת מדע, קייטנת צילום או קייטנת בישול – כל קייטנת נושא מאפשרת לילד להכיר תחום חדש ו/או לפתח תחביב קיים. קייטנות הנושא הפכו לפופולריות מאוד בשנים האחרונות, ויש להן תדמית קצת יותר יוקרתית לעומת קייטנות הקיץ הרגילות שכולנו מכירים.

קייטנות הנושא מאפשרות לילדים לשפר את יכולות החשיבה, הסקת המסקנות והכישורים המקצועיים. מעבר לכך עצם העובדה שבקייטנה יש חומר נלמד חדש, הדבר תורם לשיפור כישורי הלמידה במקביל. כדאי לדעת שעל מנת שקייטנה תוגדר כקייטנת נושא, הנושא המרכזי שלה צריך להופיע לפחות במחצית מהתכנים בקייטנה. כדאי לברר זאת מראש טרם ההרשמה.

קייטנות בתי הספר

בתי ספר וצהרונים רבים מציעים להורים קייטנות קיץ במחירים מופחתים, וזאת על מנת שלילדים יהיה עיסוק כלשהו מעבר לישיבה בבית. קייטנות קיץ בבתי ספר ובצהרונים מציעות מגוון רחב של פעילויות לילדים ולנוער – החל מפעילויות בתוך מתחמים סגורים, וכלה בפעילויות שטח (ODT) שמטרתן להנחיל ערכים תוך כדי משחק והנאה.

המשחקים השונים בקייטנה נבחרים מתוך רצון לקדם ערכים מסוימים, וכל משחק מתבצע בשיתוף פעולה מלא של כל ילדי הקבוצה – כך אומר אופיר אורן, בעל חברת הולה הופ. מכיוון שהדגש הוא על הנאה ולמידה ללא תחרותיות, כל הילדים יוצאים עם תחושת הישגיות (אף ילד לא חש מפסיד). קייטנות השמות דגש על פעילויות ODT, מבוססות על עבודת צוות, טיפוח תקשורת הדדית, בניית אמון בין הילדים והאתגר שבביצוע המשימות.

קייטנות מתנ"ס

בין יתר תפקידיה בקהילה, החברה למתנ"סים מציעה גם מבחר קייטנות ייחודיות לילדים ולנוער בחופשות השונות במהלך השנה. קייטנות המתנ"סים פועלות בדרך כלל בשיתוף עם קייטנות בתי הספר והצהרונים, ואף מהוות חלק מהן. היתרון של קייטנות המתנ"ס הוא שגם חלק מהן, למעשה, הן קייטנות נושא במגוון אפשרויות.

קייטנות במקומות עבודה

אלו הן הקייטנות הנדירות ביותר, מכיוון שהן תלויות בדרך כלל ברצונו הטוב של המעסיק. קייטנות מסוג זה נהוגות בדרך כלל במקומות עבודה ובארגונים גדולים, עם מאות ואלפי עובדים שחלקם הניכר הם הורים במשרה מלאה, שאין להם פתרון עבור הילדים בזמן החופשות. לדוגמה, בחברת זאפ גרופ הייתה נהוגה קייטנת קיץ בכל שנה עבור ילדי העובדים, עובדה המציבה אותה בשורה אחת עם כמה מהחברות הגדולות הנוהגות לתת הטבה כזו לעובדיה.

לסיום כדאי לדעת

למרבה הפלא, לא רבים יודעים שקייטנה היא עסק הדורש רישוי. מעבר לרישיון עסק מהרשות המקומית בה מופעלת הקייטנה, נדרש גם אישור ממשרד החינוך (שכן מדובר בעסק המיועד לילדים). יש למנות מדריך לכל 25 ילדים לכל היותר, וכן לוודא שבשטח הקייטנה יש חובש, מציל (אם יש בריכה) וכן אבטחה.

אומנם אין פיקוח ממשלתי על קייטנות, אך האחראי לביטחונם ולרווחתם של ילדי הקייטנה הוא לא אחר מאשר משרד החינוך.

הוסף תגובה