אודות הזמרת-חווה אלברשטיין(מאמר שני ואחרון)

החל משנות ה-80 החלה אלברשטיין לבצע יותר שיריםשכתבה והלחינה בעצמה ופחות של יוצרים אחרים. היא עברה משירי ארץ ישראל היפה לשירימחאה אישיים, דבר שהרחיק אותה מחלק מקהלה הישן, שהסתייג מביטויים של מחאה חברתיתופוליטית. השינוי חל גם בסגנון המוזיקלי: מבלדות, לשירים בגוון מחוספס יותר של רוקרך.

 מגמת השינוי הבולטת ביותר באה באלבומה המצליח "לונדון" מ-1989, שבו נכללו שירימחאה כמו  "לונדון"של חנוך לוין (מתוך המחזה "אורזימזוודות"), המתאר סיבות אישיות לעזיבת הארץ לטובת לונדון ("שם היאוש נעשה יותרנוח"), ו"חד גדיא", שיר מחאה פוליטי לנוכח האינתיפאדה הראשונה וכנגד השליטההישראלית בשטחים. שיר זה, המתאר מחזור דמים כפרפראזה על השיר הידוע מההגדה של פסח, הוחרם בתחנות הרדיו וגרר תגובות סוערות נגדה.

החל ממחצית שנות התשעים ועד לשנת 2007 קיימה אלברשטיין את הופעותיה מחוץ לישראל, למרות שהמשיכה לגור בה. אלברשטייןנחשבת בארצות הברית ובאירופה לזמרת של "מוזיקת עולם" וזוכה שם להצלחה יפה, ולא רקבקרב קהל יהודי.

בשנת 2004 זכתה אלברשטיין בפרס אקו"ם על ביצוע,הפצה וקידום הפזמוןהישראלי.

ב-2005 זכתה בתואר "דוקטור לכבוד" של אוניברסיטת תל אביב. וב-2006 יצאבהפקה בינלאומית אלבום יידי בשם "לעמעלע" ("כבש קטן"), שהכיל שירים של משוררי יידישידועים כמו איציק מאנגר, שאותם הלחינה אלברשטיין בעצמה. אלבום זה זכה בישראל לתשומתלב גדולה יותר מאשר אלבומיה הקודמים ביידיש. בראיון שנערך לשם קידום האלבום בעיתוןידיעות אחרונות התבטאה אלברשטיין כנגד תחרות הזמר הטלוויזיונית כוכב נולד.

 ב-1בינואר 2007 פתחה אלברשטיין בסיבוב הופעות בישראל לראשונה מאז 2000.

 חוה אלברשטייןנשואה לבמאי נדב לויתן, אותו הכירה ב-1981 במהלך צילומי סרטו "סיפור אינטימי", שבושיחקה בתפקיד הראשי. ב-1997 שיחקה בסרט "אין שמות על הדלתות" גם הוא בבימויו שללויתן. אלברשטיין אף הלחינה את פס הקול בשני סרטים נוספים של לויתן, "ילדי סטלין" ו"גרופי". כמו כן, שיחקה בהצגות:"רחל"(ערב שירי רחל המשוררת, יובל 1968), "חוהועודד בארץ הקסמים", "מה קרה בארץ מי", "יוסף וכתונת הפסים" ועוד..

עד כאן.

תודה רבה  ולהתראות בערב הזמר הקרוב שלנו.

בברכה

מוטי דביר – "צמד הווי ובידור"

http://www.havayvebidur.com

הוסף תגובה