אימון אישי – פיתוח מנהיגות אישית

אנשים רבים שמחליטים לעשות שינוי בחייהם בוחרים להסתייע בתהליכי אימון אישי להשגת הרצוי עבורם. כאשר אני כמאמנת אישית בודקת עמם מהי הצלחה עבורם ,אני זוכה לתשובת 'ראי' נוסח -"אני רוצה להשיג הצלחה". הצלחה מוגדרת ע"י אבן שושן כ "תוצאה טובה של מעשה, אושר". רובין שארמה מגדיר הצלחה בספרו "חכמת מנהיגות" כמשמעות בחיים. לדבריו משמעות החיים היא במורשת שאנו משאירים למען האחרים. על כן, חובה עלינו לטפח ולהביא לידי ביטוי את הכישרונות והכישורים של כל אחד מאתנו בעולם, על מנת להביא ערך לעולם הזה. אימון אישי שמתמקד בתהליכי פיתוח מנהיגות אישית ידגיש את העקרונות הבאים:

אימון אישי עקרונות פיתוח מנהיגות

הגדרת המטרה 
תהליך של אימון אישי או אימון עסקי בחברה יחשוף את מטרות המתאמן, בין אם מדובר בפרט או בארגון. מטרות אלו הן לעתים בסיס לכשעצמן לתהליך של coaching היות ולא תמיד ברור לפרט מהי המוטיבציה ל תהליך, ואיך ניתן להשיג את המטרות באמצעות אימוץ ערכים של יושרה,אומץ ותשוקה. 

למידה 
תהליכים של אימון אישי/אימון עסקי אני מזמינה את המתאמן לחשוב על 3 אנשים ממקום העבודה או מהחיים שבעיני הפרט הם מנהיגים ולאתר 3 תכונות מנהיגות בולטות אצל אנשים אלו. לאחר מכן אני מבקשת מהמתאמנים לאתר פעולות שדרכם ניתן לראות שהדמויות הללו לקחו על עצמם לתרגם את מנהיגות שלהם למעשה. לאחר פעולה זו המטלה האישית שהמתאמן לוקח על עצמו היא לראות איזו פעולה הוא יכול לקחת על עצמו בחייו האישים או במקום העבודה ,שבאמצעותה הוא יביא לידי ביטוי את ה-מנהיגות האישית שלו. 

התמודדות עם שינויים 
מנהיגות נמדדת בזמן של שינוי ושינויים אלו הם חלק בלתי נפרד מחיינו ולכן עלינו ללמד להתמודד עמם בהצלחה. לא אחת אני נקראת בתהליכי יעוץ ארגוני לתהליכי התערבות בארגון ,כיון שנוצר מעין כאוס בקרב העובדים וההנהלה כתוצאה משינויים. אחד הצעדים הראשונים שעלינו לעשות על מנת להפגין מנהיגות אישית הוא לפתח משמעת של ניהול הלא צפוי-זאת לומדים בתהליך של אימון אישי ובתהליך של אימון עסקי, והחידוש הוא ללמוד להרגיש נוח עם חוסר הנוחות בו אנו שרויים. עלינו להבין ששינוי הוא חלק בלתי נפרד מהחיים ומיכולת ההישרדות שלנו. בבואי לארגון חדש בתהליכי יעוץ ארגוני או אימון אישי בארגון, אני מזמינה את העובדים לבדקו על מה לא מדברים בארגון שלהם ,ומהם תחומי "העיוורון שלהם", כלומר איזה סוג ידע חסר לכל אחד מהם,שאם ילמד אותו הוא יוכל להתנהל ביתר ביטחון בזמן שינוי. האויב החזק ביותר של השינוי הוא הבורות. רכישת ידע רלוונטי תסייע בהתמודדות של הפרט עם שינויים. 

שאילת שאלות 
בעודנו ניצבים מול שינוי, רצוי שכל אחד מאתנו ישאל את עצמו מספר שאלות שיסייעו בהתמודדות עם הלא נודע. רובין שארמה מציע לשאול את השאלות הבאות: האם 'מישהו מת'? האם יש כאן הזדמנות חדשה במצב הנוכחי?, איך זה יכול להיות יותר גרוע?, על מה אני אסיר תודה?, איך אפשר להפוך זאת לכיף? 

ניהול עצמי 
בתהליכי אימון אישי ותהליכי אימון עסקי ,מאמן אישי מקדיש זמן בכל פגישה על מנת לשדרג את יכולת הניהול העצמית של המתאמן. על פי רובין שארמה סוד היעילות האישית היא בריכוז הכוונות. על כן, בתהליך פיתוח מנהיגות, עלינו למקד את המשאבים שלנו בהזדמנויות הטובות ביותר.עלינו ללמוד מהי מנהיגות כלפי פנים. כך אלינו לדעת כיצד לנהל את הזמן שלנו ,וכיצג לתת עדיפות לזמן שלנו על פני הזמן של האחרים. מטרת המיקוד האישי של כל אחד צריך להיות להתקדם על מנת להביא את התועלות והייחודיות שבנו לדי ביטוי לסביבה החיצונית , ועל כן עליו ללמד לא רק להיות עסוקים אלא להיות ממוקדים. היטיב להדגים זאת טולסטוי כשאמר : "אנו חיים למען עצמנו רק כשאנו חיים למען האחרים".

אימון אישי, פיתוח מנהיגות – לסיכום

אימון אישי שעוסק בתהליכי פיתוח מנהיגות אישית הוא בגדר הכרח ולא בגדר רשות לכל מי שרוצה להאציל סמכות כלפי פנים וכלפי חוץ . כיום ניתן לעשות זאת גם ע"י אימון אישי במערכת אינטראקטיבית "מנהיג ללא תואר"

הוסף תגובה