גמישות פנימית / מהי גמישות פנימית ומדוע היא כל כך אפקטיבית בהתמודדות עם קשיים?

גמישות חיצונית

 

רוב האנשים מצפים שאנשים אחרים יתחשבו בהם, יגלו כלפיהם חמלה, רגישות, פתיחות וגמישות. זה נכון, זה כייף וזה נעים לקבל יחס חם ומרצה מצד אנשים אחרים.

 

הבעיה מתחילה כאשר זה לא קורה. כאשר ה"אנשים האחרים" אינם קשובים ורגישים, כשהם אינם גמישים ורכים, כשהם אינם מרצים ומשתפים פעולה, כשהם אינם חיוביים ומתקשרים. מה עושים אז?

 

 

 

נוקשות מובילה לבעיות

 

לרוב האנשים אין תשובה לבעיה הזאת. רוב האנשים לא מוכנים לקבל את האפשרות שאנשים אחרים לא יהיו קשובים אליהם, לא יכבדו אותם, יצפצפו עליהם או פשוט יתעלמו מהם.

 

ולכן, כשסיטואציה כזאת מתרחשת רוב האנשים הופכים נוקשים, אינם מגלים גמישות, יוצאים לקרב ולמלחמה, מנסים ללמד את הצד השני לקח, עומדים על העקרונות שלהם ובאופן כללי נכנסים למצב של מאבק.

 

 

 

גמישות פנימית

 

גמישות פנימית שונה מאוד מגמישות חיצונית. גמישות חיצונית היא הציפייה שאחרים יהיו גמישים איתנו – מבחוץ. גמישות פנימית היא היכולת שלנו להיות רכים וגמישים מול סיטואציות מורכבות או קשות ונוקשות שנכפות עלינו מבחוץ.

 

לדוגמה, שמעתם ברדיו שהכבישים פקוקים. מה אתם עושים? אפשרות אחת, לצאת בכל זאת לכביש ולהיתקע בפקקים, לריב, לצעוק, להתעצבן ולבזבז זמן. אפשרות שנייה, לא לצאת, לבטל את התוכניות שלכם לאותו היום וליזום תוכניות לגמרי אחרות בבית. במה תבחרו? אם בחרתם באפשרות הראשונה אתם למעשה מקווים ומצפים שהמציאות "תתחשב בכם", שאולי הפקקים לא כל כך נוראיים, שאולי תמצאו איזה דרך קיצור, שאולי יהיה לכם מזל, שאולי המשטרה תזרים את התנועה. אם בחרתם באפשרות השנייה אתם גמישים מבפנים. אתם מוכנים לסדר מחדש את סדר היום שלכם ולהתאים את עצמכם למציאות במקום שהמציאות תתאים את עצמה אליכם.

 

הכל בידיים שלכם

המציאות היא מורכבת ובלתי צפויה. רוב האנשים מקווים שהמציאות תתאים את עצמה אליהם כך שיהיה להם נוח. חלק מהאנשים מבין שעליו להתאים את עצמו למציאות כי זו הדרך החכמה לזרום קדימה מבלי להיתקל כל הזמן בקירות.

 

כשאתם מקווים שמישהו אחר יתגמש כלפיכם – אתם מחלישים את עצמכם, כי אתם מפקידים את כל הכוח בידיים שלו. לעומת זאת, כשאתם גמישים מבפנים – אתם נוטלים חזרה את כל הכוח לידיים שלכם וכך אתם חופשיים לבחור בכל קו פעולה שנראה לכם.

 

וטיפ לסיום: גמישות פנימית היא גישה שמוכנה להגמיש פרנציפים ועקרונות בשביל חיים בריאים ומאושרים. גמישות חיצונית היא גישה שאינה מוכנה להשתנות ולהתגמש כלל אלא מצפה שהעולם, שהמציאות, שבני הזוג או שאנשים אחרים יבואו לקראתכם ויתאימו את עצמם אליכם.

הוסף תגובה