המנדפים בפלפליה

בבעלותי פלאפליה קטנה אך סואנת. שטח המטבח הינו קטן מאד, אך נדרש לעמוד בייצור כמויות גדולות. במטבח מטגנים בין היתר: פלאפל, צ'יפס, חצילים. האזור המרכזי של המטבח הוא אזור הטיגון, אשר מעליו מותקן מנדף מקצועי. המנדף שואב את אדי הבישול ופולט אותם החוצה דרך הארובה.

אמש המנדף התקלקל, ונאלצנו לעבוד ללא המנדף. בעקבות תקלה זו גיליתי את חשיבותו של המנדף. המטבח הפך למחניק, והיה קשה מאד לעבוד בו. צוות העובדים התלונן רבות על מחנק, כתוצאה מנשימה של אדי הטיגון המכילים שומן.

החברה שהגיעה לתקן את המנדף יידעה אותי כי עלי גם לנקות את המנדף. חובה זו היא על פי חוק, ונאכפת על ידי שירות מכבי אש. ניקוי המנדפים מתבצע בשני מישורים: אני מנקה אחת לשבוע את המנדף- זהו ניקוי חיצוני בלבד. אחת לחצי שנה עלי להזמין חברה המתמחה בניקוי מנדפים, וזו מבצעת ניקוי יסודי יורת באמצעות מסירי שומן מיוחדים וכן מכשור מיוחד. יתרה, החברה מנקה לא רק את המנדף הנראה לעין, כי אם גם את הנסתר, קרי; את פנים הארובה, עיקולי התעלות וכו'. מטבח המכיל גריל, אזור טיגון, ובכלל אזורים המכילים הרבה שומן (כמו הפלאפליה) חייבים בניקוי מנדפים לפחות אחת לחצי שנה, בעוד מטבחים אחרים מחוייבים לניקוי המנדף אחת לשנה.

משכך עם תיקון המנדף, יצרתי קשר עם חברה המתמחה בניקוי מנדפים. החברה נענתה לפנייתי במיידי וקבענו כבר באותו היום. בשעות הערב, עם סגירת המטבח, הגיע עובד של החברה.

העובד היה סימפטי במיוחד והסביר לי את כל שלבי הניקוי של הארובה ואף הדריך אותי באשר לניקוי המנדף (החיצוני)  אשר עליי לבצע. אי אפשר להאמין איזה כמויות של שומן מוצק יצא מהמערכת לנידוף עשן. הוא ממש הוציא משם עם שפכטל מיוחד שכבות של שומן מוצק.

לאחר הניקיון שמתי לב כיצד נראה לו מנדף נוצץ (כבר שכחתי איך הוא נראה כשרק קניתי אותו). המנדף הפסיק לטפטף. כששאלתי את העובד בניקוי המנדפים מה פשר הטפטוף הוא הסביר לי, שזה שומן שנמס בשנית לאור החום הגבוה העולה מאזור הבישול. הדבר היווה סכנה תברואתית חמורה.

הפלאפליה אשר שומרת על הסטנדרטים הגבוהים ביותר הקיימים בשוק שמה את עצמה בסכנה לפגיעה בשמה. אין ספק שבדיקה תברואתית הייתה עשויה לסכן קשות את המוניטין של הפלאפליה. וכראיה ראינו לא פעם כיצד ביקורות ותחקירים טלו וזיונים אשר פורסמו כנגד מחלקות הבשר של רשתות השיווק, גלידריות שונות, והביאו במישרין לפגיעה ברווחים.

לסיום, ברצוני להודות לחברה לניקוי מנדפים אשר נתנה שירות אמין, זמין ומקצועי. אלמלא ניקוי המנדף באותה עת הייתה מוטלת סכנה באיכות המזון של הפלאפליה. בנוסף, הניקוי היה חיוני לאור בדיקות של מכבי האש, העוסקים בביקורת בתחום זה לאור הסכנה בדליקות באזורי מטבח.

 

הוסף תגובה