הצלחה דורשת ממך תקשורת יעילה

‏יום שישי 09 יולי 2010 הצלחה 
הצלחה דורשת ממך תקשורת יעילה
 
אם הייתי כותב את המאמר הזה תחת הכותרת "הצלחה דורשת ממך יכולת לתקשר" (כמו שחשבתי לעשות בהתחלה), פחות אנשים היו קוראים אותו. וזו בדיוק דוגמא לתקשורת יעילה, על ידי שינוי קל בכותרת הגדלתי באופן משמעותי את נפח האנשים שיזכו ליהנות מהערך של המאמר הזה. המילה "לתקשר" עלולה להתפרש לרבים כמילה מיסטית ומיסטיקה לפעמים מבהילה או מרתיעה אנשים. זאת למרות העובדה שהמובן המיסטי של המילה "לתקשר" הוא רק אחד המובנים. הצלחה בחיים האישיים והמקצועיים, למעשה הצלחה בכל דבר, דורשת ממך תקשורת יעילה. כשאני אומר "תקשורת יעילה", אני מתכוון לשלושה רבדים עיקריים של תקשורת
זה נדיר להיתקל באדם מאוד מצליח שאינו בעל יכולות תקשורת מפותחות. אנשים מצליחים הם מאוד "תקשורתיים". מה זה אומר תקשורתיים? מהם שלושת הרבדים שעליכם להתאמן עליהם בכדי לזכות ברמות גבוהות ביותר של הצלחה? בואו ונראה… 
רובד 1- הצלחה דורשת קודם כל תקשורת יעילה עם עצמך
 בן אדם שאינו מכיר את עצמו, לא אוהב את עצמו, לא מכבד את עצמו, לא מבין את עצמו, מתנגד לעצמו ונמצא כל הזמן במאבקים ובשיחות פנימיות, סובל מאותה בעיה בדיוק ממנה סובל זוג נשוי שאינו מצליח לתקשר. הצלחה בחיים בכלל והגשמה עצמית בפרט, דורשות ממך לתקשר בצורה חיובית ואפקטיבית קודם כל עם האדם החשוב ביותר- עם עצמך! 
קח לך יום אחד והחלט שביום הזה אתה מקשיב לכל השיחות הפנימיות שיש לך בראש. הייה מודע לתקשורת הפנימית הזו, כי היא מעצבת את המציאות שלך. מה קורה שם? אתה מקשיב? איך היית מסכם את היום הזה? כמה זמן רבת עם עצמך? ביקרת את עצמך? שפטת את עצמך? כעסת על עצמך? ולחילופין, כמה זמן אהבת את עצמך? חשבת על עצמך דברים חיוביים? אמרת תודה לעצמך? האם אתה בכלל מקשיב לעצמך? איך הזוגיות שלך עם עצמך? 
הצלחה דורשת ממך לאהוב ולקבל את עצמך 
מה אתה אומר לעצמך לרוב כשאתה מסתכל במראה? כל כמה זמן אתה עוצר את מרוץ החיים כדי להעריך את עצמך? כדי לפרגן לעצמך? כדי לפנק את עצמך? הצלחה דורשת ממך לאהוב ולקבל את עצמך, היא דורשת ממך לתקשר עם עצמך בצורה בריאה, חיובית, מפרגנת ויעילה. 
תקשורת יעילה כוללת העברת מסרים בצורה יעילה תוך פעולות עיקריות שנקראות דיבור והקשבה, או יותר נכון, הקשבה ודיבור. כנ"ל לגבי תקשורת עצמית או תקשורת פנימית: עליך להקשיב לעצמך, לדבר עם עצמך בשפה חיובית, לדעת להעביר את המסר נכון ובצורה בהירה, לשמור טוב על מוצא פיך ולהיזהר ממילים שתצטער עליהן אחר כך, ועוד דבר חשוב: עליך לדעת גם מתי ואיך לכבות את תחנת התקשורת הזו
זהו הרובד הראשון, אתה חייב לפתח מיומנות ברובד הזה כדי לעבור לרבדים הבאים. במקרים רבים, אנשים שלא פיתחו מודעות ומיומנות מספיקות ברובד הזה, קופצים ישר לרובד השני ובמרבית המקרים זו גם אחת הסיבות לכישלונם ברובד השני. מהו הרובד השני? 
רובד 2- הצלחה דורשת ממך תקשורת יעילה עם הסביבה
 הרובד השני כולל את כל מערכות היחסים שיש לך בחיים: זוגיות, הורות, מעסיק-מועסק, שותפים עסקיים, בעל עסק-לקוח וכל מערכת יחסים אחרת עליה תוכל לחשוב. הצלחה דורשת יכולת גבוהה לתקשר עם הסביבה כי בלי הסביבה, אינך יכול להצליח. אינך יכול להצליח לבד לאורך זמן, אתה חייב את הסביבה: אנחנו חייבים בן/בת זוג כדי להצליח בזוגיות, אנחנו חייבים לקוחות כדי להצליח בעסקים, אנחנו חייבים יועצים ואנשי מקצוע שונים כדי להצליח בחיים ובעסקים, אנחנו חייבים תקשורת בארגון כדי שהארגון יהיה הצלחה. 
ולכן, אתה חייב לפתח מיומנות גם ברובד השני, מה שאומר שאתה חייב לדעת לתקשר בצורה יעילה עם עמיתך בני האדם. תקשורת יעילה עם עמיתך בני האדם מתחילה במודעות, היא מתחילה בערכים של כבוד ואהבה, של חמלה והכרת תודה. אם אתה לא באמת אוהב בני אדם, יהיה לך קשה לפתח מיומנות תקשורתית ברובד הזה. 
לאנשים שלא באמת אוהבים אנשים קשה יותר להגיע לרמות גבוהות של הצלחה ולהישאר שם
 לאחר שתבנה את הבסיס לפיתוח המיומנות ברובד השני, תוכל לעבור לשלב הבא ברובד זה והוא נקרא "לימוד אנשים". יהיה עליך ללמוד אנשים, איך הם מתנהגים, למה הם מתנהגים כמו שהם מתנהגים, למה הם אומרים ועושים את מה שהם אומרים ועושים, מה מניע אותם, מה גורם להם לפעול, מה מונע מהם לפעול וכדומה. 
רק אז תוכל לגשת לפיתוח המיומנויות המעשיות שנדרשות בשביל שתוכל לתקשר כאן ביעילות. המיומנות הראשונה היא הקשבה, מעטים הם האנשים שבאמת באמת מקשיבים. רק המיומנות הזו כשלעצמה כוללת עולם שלם של לימוד מאחר וישנן רמות רבות ושונות של הקשבה. המיומנות השנייה היא לא דיבור אלא קליטה, אתה חייב לוודא שקלטת את המסר לפני שתוציא מילה מהפה שלך כתגובה לצד השני. כי אחרת מה שתוציא, לא יהיה לו כל קשר למסר שהאחר ניסה להעביר לך. רק לאחר שקלטת את המסר שהועבר אליך בעקבות הקשבה אפקטיבית, אתה יכול להעביר את המסר שלך אל האחר וזו כמובן מיומנות נפרדת ומרתקת בפני עצמה- איך להעביר את המסר? איך לדבר בצורה רהוטה, ברורה ומשכנעת? באילו מילים להשתמש ומתי? 
וכן…יש גם רובד נוסף, האמת שיש עוד כמה וכמה רבדים, אך הרובד הבא הוא הרובד השלישי העיקרי והוא הרובד המרתק והמסתורי ביותר. 
רובד 3- הצלחה דורשת ממך תקשורת יעילה עם התבונה האינסופית
 האדם שהצליח להבין באמת איך לתקשר ביעילות עם התבונה האינסופית זכה במפתח למקדש. אם הצלחת להבין איך עובדת המערכת הזו ולתקשר מרצונך עם החומר שמסוגל לחשוב ונמצא בכל הדברים ובינם, קיבלת מפתח להיכל התהילה המפואר ביותר של החיים. 
הצלחה באה במהירות, בקלות ובעוצמה גבוהה יותר לאנשים השולטים ברובד השלישי
 בכל פעם שאיזה ידוען אומר שהוא מצליח לתקשר עם אלוהים או עם היקום, אנשים נוטים לצחוק עליו או לבקרו, יש כאלה שאפילו יגידו שהוא צריך אשפוז מיידי במחלקה פסיכיאטרית. אבל הוא, ממשיך להצליח ובגדול, הצלחה באה אליו בכל מיני צורות. למה? כי הצלחה דורשת ממך תקשורת יעילה עם התבונה האינסופית. הרובד הזה הוא המסתורי ביותר ולרוב הקשה ביותר לשליטה, אך בהחלט ניתן לשלוט בו! 
מעניין? המשך יבוא…     

באהבה ובהערכה 🙂 
יואב זילכה 
www.mentorme.co.il 

הוסף תגובה