השגת יעדים

השגת יעדים בחיים ובתחום מסויים בפרט, מחייבת הצבת מטרה ברורה וברת מדידה. רצוי מאוד, שכל היעדים שנחליט עליהם יביאו אותנו בסופו של התהליך להשגת המטרה. ככל שנדייק בהגדרת המטרה נוכל להציב יעדים ברורים יותר. על מנת לדייק בהגדרת המטרה, נצטרך לפרק אותה לחלקים קטנים ככל האפשר ולשאול את עצמנו כל הזמן: האם ניתן למדוד את זה ובמידה וניתן עלינו להציב יעד ברור להשגת חלק זה.
השגת יעדים מחייבת אותנו לבנות תוכנית פעולה. תוכנית פעולה זו מכונה גם תוכנית עסקית. עלינו לרשום את המטרה, את הרקע, את המחוייבות שלנו ואת היעדים עצמם. תוכנית פעולה כזו חייבת להיות פשוטה ומפורטת ביותר. ככל שהיא תהיה מפורטת יותר היא תהיה קלה יותר ליישום ולביצוע ונוכל לבחון האם עמדנו ביעדים אלה.
השגת יעדים דורשת מיקוד של כל הפעולות שלנו. ספר הסוד מדבר על התכווננות לשם השגת היעדים והמטרות בחיים. למעשה, עלינו למקד את כל מחשבותינו ואת פעולותינו למען השגת המטרה. כל הרעיון בא לידי ביטוי במילה אחת והיא מיקוד. כאשר אנחנו ממוקדים ושום דבר אינו מסיח את דעתנו, אנו יכולים להקדיש את כל כולנו להצלחה.
במהלך הזמן ולאורך הדרך ניתקל במי שאני אכנה: "שואבי האנרגיה". אלה כל אותם אנשים טובים שיאריכו להסביר לכם למה אתם טועים ומדוע זה לא יילך לכם. לעיתים אנו נופלים בפח ומשנים את היעדים שלנו מה שגורם לנו להתרחק מהמטרה. במקרים אלה השגת היעדים שלנו רחוקה מתמיד. 
לעיתים המטרה שלנו נראית כל כך רחוקה, הן בזמן והן בכמות היעדים שיש להשיג. התמדה היא מילת המפתח להמשך השגת היעדים ולאורך זמן. האנשים שהצליחו התמידו והמשיכו ולא הפסיקו עד להשגת המטרה שלהם. תומאס אדיסון ביצע אלפי נסיונות במשך שנים ושרף מספר מעבדות עד שהצליח להמציא את הנורה. השגת יעדים לאורך זמן תקרב אותנו למטרה בבטחון.
אסור לנו לנוח על זרי הדפנה. השגת יעדים מחייבת אותנו לבצע בקרה לאחר כל פרק זמן. חלק מהיעדים נשיג בקלות וללא טעויות וחלק אחר נשיג לאט יותר ונבצע בדרך טעויות רבות. עלינו לבחון את פעולותינו, את הפעולות הטובות להמשיך ולבצע וללמוד מהטעויות שלנו להמשך. בקרה נכונה מביאה איתה שיפור מתמיד. שיפור ביכולות שלנו, שיפור במעשים שלנו ושיפור בתוצאות. 
הדבר החשוב ביותר הוא ללא ספק "העשייה". השגת יעדים דורשת עשייה יום יומית. לעיתים הפעולות הן חדשות ומאתגרות ולעיתים הן פעולות נדושות ורגילות החוזרות על עצמן. אסור לנו לוותר לעצמנו, עלינו לבצע כל יום פעולות לשם השגת היעדים. לדוגמא, נניח שהמטרה שלנו היא לטפח את הגינה בבית. תחילה עלינו לרשום את המטרה. לאחר מכן לפרק את המטרה ליעדים קטנים כגון: תכנון הגינה, בניית תקציב, סוגי השתילים, הפרחים והעצים, מיקום כל צמח, מיקום כיסא הנדנדה, ריצוף השבילים המובילים, מערכת ההשקיה ועוד. כל יעד קטן הוא מטרה בפני עצמה. תחילה נציב לעצמנו תקציב, לאחר מכן נתחיל. על מנת הימנע מטעויות נלמד, תחילה, כיצד לבצע נכון, לשם כך נקרא ספרות מקצועית בנושא ונתייעץ עם אנשי מקצוע. אחר כך נבחר את השתילים ונקבע מיקומים, לאחר מכן נעשה סקר שוק של מחירים וכך הלאה… עד שיום אחד נקום בבוקר, נכין קפה מהביל, ונצא לגינה, שאותה כל כך טיפחנו, והנה המטרה שלנו עומדת מולנו במלוא הדרה.
אז קדימה לעבודה, קבעו מטרה, פרקו אותה לחלקים קטנים ורשמו את הכל בתוכנית פעולה מדוייקת ואל תתייאשו. השגת יעדים מביאה איתה סיפוק עצמי רב. השיטה היא פשוטה וקלה לביצוע. מה שנשאר זה בעיקר לעשות ולעשות!!!

הוסף תגובה