התרסקות ויציאה

                                       התרסקות

התרסקות.מילה קטנה עם משמעות אדירה. זהו שמו של סרט בהשתתפות מאט דילן וסנדרה בולוק שראינו אמש.סרט המתאר יממה בחיי אנשים בלוס אנג'לס 2004.סרט הבוחן את היממה במבט רטרו פרספקטיבי .סרט מרתק.

 הדמויות בסרט, כראוי לסרט טוב, מורכבות ומכילות בתוכן ניגודים שהם על גבול הבלתי אפשרי.גיבורי הסרט הם : שוטר לבן, שוטר שחור, שוטר לבן חדש ואידיאליסט, גנב מועד , גנב מועד ואחיו של השוטר השחור, זוג נשוי : הוא שחור והיא לבנה.דמויות משנה שאינן פחות חשובות: התובע המחוזי של העיר  ואשתו שהיו נתונים לחטיפת רכבם, מתקן מנעולים ובתו הקטנה והמדהימה בת החמש, בעל חנות ממוצא עיראקי הקונה אקדח להגנה עצמית ועוד דמויות נוספות.

 יממה בחיי עיר הגועה בגזענות סמויה וגלויה. עיר אלימה שבה ההבדל בין שומרי החוק לפורעי החוק אינו ברור.אינו ברור לנו הצופים ואינו ברור לפושעים ולשוטרים.עיר של ניגודים.עיר של עושר מנקר עיניים מול עוני מחפיר. עיר שבה כל אדם שחור הוא חשוד מיידי.עיר שבה קצין משטרה שחור מעדיף לשמור על משרתו ולא לסלק מהמשטרה שוטר גזען ,שונא שחורים.

 

 "אין שחור לבן ,אין רשע מוחלט או טוב מוחלט" אמרה לי סימתי הבוקר מוקדם לפני שהסעתי אותה לעבודתה לחדר המיון ואני להליכה היומית שלי". לפני מספר דקות כשוחחנו טלפונית היא הוסיפה:"בכל אחד מאיתנו יש אומללות.גם עושר ומעמד אינו פוטר אותנו מכך" אמרה וצדקה.

 הדמות המרתקת מכולן היא, כמובן, של מאט דילן בתפקידו כשוטר ותיק וגזען בlapd  ,משטרה המטפלת באוכלוסיה קשה ואלימה. זהו שוטר המתעלל ומשפיל אישה לבנה מול בעלה ותוקף אותה מינית בחסות מדיו וניידת המשטרה.זהו שוטר המחרף נפשו ומציל את אותה אישה שניות לפני שרכבה עולה באש. זהו שוטר המטפל במסירות אין קץ באביו החולה ונתון בידיה המרושעות של פקידה שחורה.(תוך כדי כך יש ביקורת נוקבת על מערכת הבריאות הציבורית הקורסת בארצות הברית).זהו שוטר מקצוען, נבון ומפוכח דיו להבין את תחלואי החברה האמריקאית.

 זהו סרט המציג באופן מציאותי את היותנו כל כך בני חלוף.איך שנייה אחת במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון משנה את חיינו לנצח.לעיתים היא מסתיימת במוות. סרט המציג את הניכור התהומי הקיים בין בני אדם בכרך הגדול.הניכור הקיים גם בין אנשים במקום עבודתם.סרט המציג את החשיבות לקשרי משפחה. את החשיבות העליונה לזוגיות טובה, אמיתית, נאמנה ואחראית.

  זהו סרט הטומן בחובו גם אופטימיות זהירה.מעט אופטימיות.התרסקותו של האדם יכולה להיות גם ההזדמנות שלו.השינוי בחיים שהוא כה כמה לו גם אם לא ידע זאת.שינוי מבורך. לצאת מהריסות האישיות כאדם אחר.יש אפשרות כזו.זהו מעין מתת אלוהים.רק אנשים נבונים ידעו לקבל זאת וליישם את השינוי.

 סרט המראה את יכולת ההתעמרות הבלתי מוגבלת של אנשים בסוכנויות אכיפת החוק, התביעה, הרווחה והרפואה הציבורית באנשים אחרים. "עבד כי ימלוך" בא לידי ביטוי בסרט הזה בצורתו המכוערת ביותר.אבל,  גם בצורתו המקורית, האותנטית ביותר.

 כאשר אתה צופה בסרט זה אתה מודה ושמח על איכותה של משטרת ישראל.

 לעניות דעתי זהו סרט חובה לאנשים במערכות אכיפת החוק והרווחה.

 ציון תשע בסולם האישי שלי.

ד"ר אבי זלבה

הוסף תגובה