"חייב להיות משהו מורכב שעלי להבין…"

יום שלישי 15 יוני 2010

התפתחות אישית

"חייב להיות משהו מורכב שעלי להבין…"

לפעמים החיים נראים לנו כל כך מורכבים, יש כל כך הרבה דברים לעשות, אנחנו נעים במהלך היום בין כל מיני מסגרות, מתמודדים עם כל כך הרבה בעיות. מהצד זה נראה כמו ילד קטן שמנסה להרכיב פאזל ענק, כשאלפי חלקים מפוזרים על הרצפה בסלון או כמו בניין שנמצא כבר שנתיים בשיפוצים. אבל לא תמיד זה ככה, יש רגעים מסוימים, רגעי קסם כאלה שבהם הכל נעשה שקט, אנחנו יושבים במרפסת, רוח קלילה נכנסת ונוגעת בוילון מדי פעם…ופתאום הכל נראה לנו פשוט, ממש פשוט. הפשטות של החיים נופלת עלינו ואיתה שלווה פנימית שקשה לתאר במילים. מי גורם לחיים להיות מסובכים ומורכבים? איך חוזרים לפשטות? ואיך זה קשור לנושא של התפתחות אישית?

התפתחות אישית- האם אתם יודעים מהי הטרגדיה הגדולה ביותר של האדם המערבי?

הטרגדיה הגדולה ביותר של האדם המערבי, מקורה בהשתלטות השכל על החיים שלנו. המילה שכל (Mind) כפי שאני מתכוון אליה במאמר זה היא שם כולל למערכת המחשבות והרגשות שלנו. כן כן, גם הרגשות נכנסים כאן לתמונה. האדם המערבי הסתבך בתוך השכל של עצמו, מה שגרם לכך שהוא מזוהה עם המחשבות והרגשות שלו. כלומר, בעיניו הוא הדעת שלו והוא אפילו אינו מודע לכך שהוא מזוהה עם המחשבות והרגשות שלו.

התפתחות אישית בריאה היא הכרחית עבורנו כדי שנוכל לצמוח ולגדול ולהיות יותר ממה שאנחנו. התפתחות אישית בריאה היא לא רק התפתחות אינטלקטואלית, רגשית ופיזית, התפתחות אישית בריאה חייבת לכלול התפתחות רוחנית.

האדם המערבי סובל לרוב משתי מחלות הקשורות זו בזו: הראשונה היא שהוא אינו משקיע בלמידה של הידע החשוב ביותר (האלמנט המנטאלי של התפתחות אישית). והשנייה היא שהוא משקיע בלמידה של ידע רב וזונח בדרך את הרוח. האדם המערבי נשלט על ידי השכל שלו והאגו שלו- הוא אינו מודע. הוא לא מסוגל להפסיק לחשוב, המחשבות צורכות אותו, הוא לא יודע לשלוט בהן והוא גם לא יודע לשחרר שליטה. מאחר והשכל ניזון מבעיות, האדם המערבי כל הזמן עסוק בבעיות, מה שגורם לו לחשוב שהחיים מסובכים ושחייב להיות משהו מורכב שעליו להבין לפני שיצליח, לפני שיהיה מאושר, לפני שיזכה לשלווה האלוהית, לפני שיחוש שמחה אמיתית.

איך המוח יכול למנוע התפתחות אישית?

המוח שלנו חייב לנעוץ את שיניו בבעיות כדי להמשיך להתקיים, האגו שלנו משליך את עצמו אל העבר ואל העתיד כל הזמן, העיקר לא להיות ברגע הזה. הוא משליך את עצמו אל העבר כדי להוכיח שיש בסיס לקיומו ואל העתיד כדי למצוא תקווה, ריגושים ואושר. זה במקרה הטוב, במקרה הרע הוא משליך את עצמו אל העבר כדי לנבור בבעיות ולהאשים את כל מה שקרה לו אי פעם במצב שבו הוא נמצא היום, ואל העתיד בחששות, ספקות ופחדים מפני מה שעלול לקרות או לא לקרות.

במצב שכזה, לא פלא שאנחנו חווים חיים מסובכים ומורכבים. אבל רגע, הרי זכינו כבר במקרים מסוימים, מעטים וקצרים אמנם, לחוות גם את הפשטות. מכאן, שהפשטות היא קיימת, היא אמיתית. למעשה, היא הדבר היחידי שהוא אמיתי, כל השאר הוא רק מציאות שקרית, מציאות מזויפת, הפרי האסור של השכל.

התפתחות אישית לעומק הפשטות

מי גורם לכך שהחיים מסובכים ומורכבים? כמובן שזה רק אנחנו! אף אחד אחר לא יכול לגרום לכך, רובנו "פשוט חיים בסרט", איש איש והסרט שלו, כל אחד נמצא בג'אנר אחר על מדף אחר בספריית הוידאו. "חיים בסרט" זה לא סתם סלנג, הוא ממש נכון. כל אחד מאיתנו חי בסרט: האחד חי בסרט מתח, השני בסרט אקשן ופעולה, השלישי בסרט אימה, הרביעי בסרט קומדיה והחמישי חי בסרט הפופולארי ביותר על השכל שלנו- דרמה. המוח שלנו מת על דרמה, הגבר תקוע במחשבותיו ולא מצליח להגיע אל ליבו והאישה תקועה ברגשותיה ואינה מצליחה להגיע אל האמת שמעבר לרגשות. המחלה של הגברים והנשים במערב היא אותה מחלה, התסמינים שונים. זוהי אותה גברת בשינוי אדרת. התפתחות אישית מאוזנת ובריאה תביא לך ג'אנר אחר- הוא נקרא האמת. והאמת היא שזה לא סרט, זה פשוט האמת.

על מנת ליצור התפתחות אישית מאוזנת, עלינו להתפתח לא רק מבחינה אינטלקטואלית, אלא גם מבחינה רוחנית. עלינו להתפתח לא רק לרוחב, אלא גם לעומק. עלינו לחדור לעומק הפשטות. איך? עלינו ללמוד את אמנות האי-חשיבה, להגיע למצב של התבוננות, להגיע אל האמת. האם אתם יכולים להפסיק לחשוב מתי שאתם רוצים מבלי להירדם? האם אתם יכולים פשוט לשבת ולא לעשות דבר, רק לשבת, רק לחיות, רק לנשום, מבלי להרגיש, מבלי לחשוב, רק להיות?

זוכרים את אותו רגע שתיארתי בתחילת המאמר? אותו רגע שפתאום החיים כן נראו פשוטים ואז שלווה נפלה עליכם כמו גשם מהשמיים? זה מה שקרה שם, לכמה שניות הפסקתם להזדהות עם השכל ומצאתם את האמת, חזרתם הביתה. באותן שניות בודדות לא היו לכם מחשבות, זה היה רווח שכזה שנמצא בין מחשבה למחשבה, הפוגה כזאת שמביאה איתה שקט עצום.

"אין כל טעם בפיתוח השכל, אם בדרך זונחים את הרוח"

(בוב ווילנד)

"חייב להיות משהו מורכב שעלי להבין…"

זה מה שאנחנו אומרים לעצמנו, כדי לאפשר למוח להמשיך לנעוץ את שיניו בבעיות, להמשיך לחפש אחר המורכבות, להמשיך לחפש אחר הבנה. ומהי האמת? האמת היא שהחיים כל כך פשוטים וכל כך יפים. הפשטות היא שאחראית ליופיים של החיים. מבעד לכל הבעיות שאנחנו ממציאים, מבעד לכל המחשבות הבלתי פוסקות, מבעד לכל ענני הרגשות, נמצא אור, בהיר, פשוט, טהור, נקי, שמיים ללא ענן, ריקות- שקט שמלווה בשמחה פנימית, באהבה אמיתית, באחדות הקיום.

תמשיכו ללמוד ולהתפתח לרוחב ולגובה, אבל אל תשכחו להתפתח גם לעומק. החיים יהיו הרבה יותר מלאים כשתתפתחו גם לעומק, בדיוק כמו שצורה תלת מימדית נראית חייה ומלאה יותר מצורה חד-מימדית. התפתחות אישית בריאה כרוכה גם בהתפתחות רוחנית. תמשיכו ללמוד ולצמוח, אך מבלי לחיות באשליה שיש משהו מורכב שעליכם להבין לפני ש…לפני ש….החיים הם פשוטים עכשיו!

לחיי ההתפתחות שלכם!
יואב זילכה 
www.mentorme.co.il 

הוסף תגובה