למה אתה מצפה? ואיך ציפייה משפיעה על הצלחה?

‏יום שישי 12 נובמבר 2010
הצלחה 
למה אתה מצפה? ואיך ציפייה משפיעה על הצלחה?
 
רובנו נוטים לחשוב שלאנשים המצליחים, אלה שהגיעו לרמות גבוהות מאוד של הצלחה והישגים ושומרים על כך לאורך זמן, יש תמיד את כל התשובות. אני לא מסכים עם ההנחה הזו, אני חושב שלאותם מצליחנים יש יכולת אחרת, אשר נחבאת אל הכלים, ולעתים אפילו הם בעצמם כבר לא מזהים אותה. כלומר, הם משתמשים בה, אך מרוב שזה כל כך טבעי ומובן מאליו עבורם, הם כבר לא מודעים לה. היכולת הזו נקראת "לשאול", אבל לא סתם לשאול, אלא "לשאול את השאלות הנכונות". איך זה קשור לציפייה ולקשר בינה לבין הצלחה? הסתכלו שוב על כותרת המאמר, השאלה הראשונה בכותרת היא דוגמא לשאלה נכונה. וכעת אסביר… 
מה זאת אומרת "לשאול"? המוח שלנו הוא כמו מחשב, שאלו אותו שאלה והוא ימצא את התשובה. זו אחת הסיבות שבגללן אלה שמחפשים, בסוף מוצאים. באופן עקרוני, מדובר בגילוי מדהים שזה עתה גיליתם. חלקכם יושבים עכשיו בבית ואומרים: "…וואו ממש גילית לי את אמריקה…אני כבר יודע את זה". אך זה עדיין לא מונע מרובנו להמשיך ולעשות 2 טעויות מרכזיות:

  1. לא לשאול שאלות.
  2. לשאול שאלות שליליות ונמוכות.

את מי לשאול? את אלה שמסביבנו, את אלה שיודעים יותר מאיתנו ובעיקר בעיקר את עצמנו ואת היקום. אלה שלא שואלים מונעים מעצמם צמיחה והתפתחות ולכן גם מונעים מעצמם הצלחה, הגשמה ואושר. ויתרה מכך, הם מונעים מעצמם את הגילוי של הטבע האמיתי שלהם, את הגילוי של האמת. ואלה ששואלים שאלות שליליות ונמוכות שוקעים באנרגיה שלילית שאינה מובילה אותם לכיוון ולתוצאות שהם באמת רוצים.   למה אני מתכוון כשאני אומר "שאלות שליליות ונמוכות"? הנה כמה דוגמאות: נניח שאני בדרכי להשיג איזושהי מטרה ופתאום אני נתקל במכשול כלשהו. ואז בשיחה הפנימית שלי אני שואל: "למה זה תמיד קורה לי?" באותו רגע אני נכנס לתהליך שעובר בשלבים הבאים: שאלה- מיקוד- רגש- התנהגות- תוצאות. קחו את השאלה ששאלתי בדוגמא שלעיל ודמיינו את עצמכם עכשיו נתקלים באיזשהו מכשול ושואלים את השאלה הזו.   במה אתם מתמקדים כשאתם שואלים את השאלה הזו? מה אתם מרגישים בעקבות כך? מה אתם עושים? ואיזה תוצאות אתם צפויים לקבל? עכשיו תרגלו בדיוק את אותו תהליך אם שאלה אחרת: "איך המכשול הזה תורם להתפתחות האישית שלי בדרך להשגת המטרה שלי?". אם תשאלו שאלות טיפשיות ושליליות, תקבלו תשובות טיפשיות ושליליות. אם תשאלו שאלות גדולות וחיוביות, תקבלו תשובות גדולות וחיוביות.   ברגע שאתם מציבים שאלה טובה ליקום ונשארים איתה, אתם מרימים את תשומת הלב שלכם מאיפה שהיא הייתה קודם ומניחים אותה במקום הרצוי יותר עבורכם. למה זה חשוב? כי המקום שבו אתם מרכזים את תשומת הלב שלכם, יצמח מהר יותר והרבה יותר בחיים שלכם. 
איך ציפייה משפיעה על הצלחה?
 המוח שלנו הוא מגנט רב עוצמה אשר מושך אליו כל מה שמהדהד עם המצב השולט בו. ציפייה קובעת מה יהיה המצב השולט הזה, ולכן שולטת באותם הדברים שמגיבים אל המוח ומהדהדים איתו. כלומר, ציפייה שולטת באותם הדברים שנמשכים אל חיינו.ציפייה יכולה להיות ברכה או קללה. כך או כך, מדובר באחד הכוחות הבלתי נראים, העוצמתיים ביותר בחיינו. אחרי שנים רבות בהן למדתי את כוחה של אמונה בהקשר של הצלחה, אני יכול להגיד לכם בצורה הפשוטה ביותר שברגע שהתשוקות שלכם שונות מהאמונות שלכם, אתם תמיד תשיגו את מה שאתם מאמינים בו. אנחנו לא מקבלים את מה שאנחנו רוצים, אלא את מה שאנחנו מאמינים שמגיע לנו לקבל. במילים אחרות, אנחנו לא מקבלים את מה שאנחנו רוצים, אלא את מה שאנחנו מצפים לקבל. ציפייה היא האחות הקטנה של אמונה, ככל שהיא גדלה ומתפתחת, היא יכולה להפוך לאמונה חזקה ואיתנה.

איפה הבעיה? הבעיה היא שמרביתנו רוצים את הטוב, אך מצפים לרע. או במקרים מתונים יותר, אנחנו רוצים תוצאות נהדרות, אך מתחת לפני השטח מצפים לתוצאות בינוניות. ברגע שאין התאמה בין התשוקות והמטרות שלנו לבין הציפיות שלנו, מה שנקבל במציאות הפיזית הנראית לעין יהיה שווה ערך לציפיות שלנו. לכן, המקום שבו עלינו למקד את מאמצינו הוא ביצירת ההתאמה שבין התשוקות לציפיות. תשוקה יוצרת כוח אדיר שדוחף אותנו (דרך ההתנהגות שלנו) אל המטרות שלנו. ציפייה היא כוח אדיר לא פחות (ואולי אף יותר) אשר מושך את המטרה שלנו אלינו. תשוקה לבדה ברוב המקרים לא עובדת, אלא אם נחבר אליה את הציפייה המתאימה. אם שני חברים יוצאים כל אחד מביתו ונפגשים באמצע הדרך, זה ייקח פחות זמן ופחות מאמץ לכל אחד מהם, מאשר אם האחד היה יוצא מביתו ונוסע את כל הדרך עד לשני. ברגע שאנחנו לומדים את אמנות השילוב בין כוחות הדחיפה לבין כוחות המשיכה, הצלחה ותוצאות יוצאות דופן הופכים הרבה יותר טבעיים עבורנו. נקודת ההתחלה שלנו ביצירת ההתאמה שבין תשוקתנו לבין הציפייה שלנו, היא ביצירת מודעות לגבי הציפיות האמיתיות שלנו. ואחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא על ידי שאילת שאלות. איזה שאלות? הנה למשל שאלה מצוינת שעלינו לשאול את עצמנו בכל פעם שאנחנו מרגישים רחוק ממטרותינו: "למה אני מצפה?" עלינו להיות כנים עם עצמנו בתשובתנו. עלינו לזכור שציפייה (ולא תשוקה) קובעת את המצב הדומיננטי במוח שלנו והמצב הזה מושך אלינו את כל מה שדומה לו ונמצא בתהודה איתו. שני כוחות מרכזיים שיאפשרו לנו להשיג את התוצאות הרצויות עבורנו הם: תשוקה וציפייה.

תשוקה ללא ציפייה היא לא יותר מאשר משאלת לב וכמו שציינתי קודם, מאחר ומרבית האנשים מייחלים לטוב, אך מצפים לרע, הם משיגים את מה שהם מייחלים לו רק לעתים רחוקות. אם תשאלו שוב ושוב את השאלות הנכונות וביניהן את השאלה "למה אני מצפה?", אתם תצברו מודעות גבוהה יותר אל הציפיות האמיתיות שלכם וזה יהיה צעד ראשון חשוב, שלאחריו תוכלו להרים את רף הציפיות שלכם ולהתאים בין התשוקות לבין הציפיות שלכם כמו כפפה ליד. כשזה יקרה, אתם תיהנו באופן טבעי מרמות גבוהות יותר של הצלחה והישגים בחיים שלכם. בהרצאות, בסדנאות ובפגישות מנטורינג שאני מקיים אחד על אחד עם אנשים, אני מלמד איך להרים את רף הציפיות ולבנות אמונה חזקה ויציבה שמאפשרת לכם להשיג את התוצאות הרצויות עליכם.    צפו לתוצאות שאתם באמת רוצים! יואב זילכה

הוסף תגובה